Okulların açılacağı tarihin ertelenmesi yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Veliler kadar öğretmenlerinde pandemi nedeniyle kaygıları üst seviyeye çıktı.

 Okullarda son duruma gelince, okullar en erken 21 Eylülde açılacak. Açılıp açılmayacağına o dönem karar verilecek. 31 Ağustostan 21 Eylüle kadar uzaktan eğitim yapılacak. İsteyen özel okullar 17 Ağustosta uzaktan başlayacak.21 Eylülde seyreltilmiş yüz yüze eğitim başlayacak. Sınava girecek öğrencilerimizle ilgili müfredat ve destek planları yapılıyor. Dersler ve konular da seyreltilecek. Belirli konular öncelikli olarak işlenecek. Diğer konular EBA aracılığı ile verilecek.Maskeler ve temizlik maddelerini MEB sağlayacak. Müfettişler sahada okulları denetleyecekler. Okulu ilk haftası uyum programı olacak. Öğretmen, veli ve öğrenciler için yeni kılavuzlar yayınlanacak. Okulun hijyen ve güvenliği için de personel temini sayısı arttırılarak yapılacak. Okul okul risk analizleri yapılacak ve okullar desteklenecek.

“Ara verirsek kaybederiz”

Alınacak önlemler ile ilgili Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği Bursa Şube Başkanı Jülide Akköprü gazetemize özel değerlendirmelerde bulundu.  Akköprü; “Milli Eğitim Bakanlığının aldığı kararları yakından takip ediyoruz. 18 milyon öğrenci, 1 milyon eğitim emekçisi ve bunun yanında bir o kadarda yardımcı personel sayısı ile birçok devletin nüfusundan fazlayız. Okulların fiziki yetersizliği, hijyeni sağlayacak olan personelin yetersizliği, velilerin ekonomik sıkıntıları okulların açılışını erteledi. Normal şartlarda bile okul yönetimleri, okul aile birlikleri üzerinden okullarının ihtiyaçlarını kıt kanaat karşılıyor, birde pandeminin getirdiği ağır şartlar göz önüne alındığında devlet desteğinin kaçınılmaz olduğunu belirtmek isterim. Düğünler, asker uğurlamaları, AVM’ler ertelenebilir, ama eğitim geçiştirilemez, ötelenemez, ertelenemez. Eğitimde ara verilen her an eğitim nüfusunun, ülkenin, geleceğin kaybıdır.” Dedi.

“Devlet desteği şart”

Akköprü; “Peki ne yapmalı? Derslik sayısı arttırılarak, sınıfların mevcut öğrenci sayısı düşürülebilir. Atanamayan, atamasını bekleyen öğretmen adayları kadroya alınarak öğretmen sayısı artırılabilinir. Kapatılan köy okulları yeniden açılarak kırsala dönüş sağlanmalıdır. Yardımcı personel sayısı artırılmadır. Her okulda sağlık personeli bulundurularak öğrenci ve eğitimcilerin sağlık durumu kontrol altına alınmalıdır. Her türlü hijyen ve maske dağıtımı ücretsiz olarak sağlanmalıdır. Okullar yaklaşık 5 aydır kapalı ve uzaktan eğitim ile öğrencilere ulaşılıyor. Pandemi sürecinin uzun süreceği ve yıllara dağıtılacağı uzmanlar tarafından defalarca söylendi. Milli Eğitim Bakanlığının bunu görerek önlemlerini alması gerekirdi. Uzaktan eğitim ile yeni döneme devam edecekse Bakanlık hatırlatmak isteriz ki; evlerinde bırakın PC’yi interneti televizyonları dahi olmayan çocuklar var. Uzaktan eğitimi Bakanlık kendisine çare olarak görüyorsa bununla ilgili donanımı ücretsiz olarak öğretmen ve öğrencilere sağlamalıdır. İnternet ve PC’si dağıtmalıdır. Ancak unutulmaması gereken gerçeklik;  Yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şey tutamaz. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk mutlu çocuklar görmek istiyorsa; bunun yerinin okullar olduğunu hatırlatmak istiyorum. Topluma pandemi sürecinde eğiterek, farkındalık yaratacak çalışmalar yapılmalıdır. Öncelikli açılışlar alışverişler ve tatil olmadığını kavramalıyız. Önceliğin sağlık ve hemen akabinde de eğitim olduğunu topluma öğretmemiz gerektiğini, birinci sorumluluğumuzun bu olduğunun altını tekrar kırmızı ile çizmek istiyorum. Önce sağlık, önce eğitim.” Dedi.