ÖZEL HABER- NAGEHAN ÇALIŞKAN 

 

Nilüfer Beşevler’de Tekstil ağırlıklı olarak eğitimine devam eden 482 öğrencisi, 32 derslik ve atölyelerinde çağın son teknolojilerine öğreten asırlık okulun ‘Anadolu Lisesi’ olarak eğitimine devam edeceği söylentileri siyasi partilere kadar ulaşınca en sert tepki İYİ’lerden geldi.

İYİ Parti Nilüfer İlçe Mali İşler Başkanı Mehmet Erdinç, okul velilerine ve öğrencilerine ulaşarak ‘oluşan kaygı ve son durumla’ ilgili bilgi aldı. Konuyu araştırdıklarını dile getiren Erdinç ve İYİ Parti İlçe Başkanı Levent Öncü gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

“EBA Başarılı Olamadı”

Öncü; “450 bin nüfus ile birçok ili geride bırakan bir ilçede siyasetin odaklandığı noktalar sosyal ağırlı oluyor. Yönetici arkadaşlarımıza her gün farklı konularda onlarca bilgi mesajı ve ihbar geliyor. Bununla ilgili olarak daha önceden oluşturduğumuz komisyonlarda konuların maddi karşılıklarını da düşünerek kanunun uzmanları tarafından bir değerlendirmeye tabi tutuyoruz. İlçemizde devlet okulları ile özel okulların eğitim ağırlıklarına baktığınızda özel eğitim kurumları 1 adım önde gidiyor. İYİ Parti’nin ‘Eğitim Politikalarında’ her öğrencinin aynı şartlar altında aynı eğitimi alabilmesi yatar. Salgın sonrasında MEB’in bazı okullar ve bölümlerde tasarrufta bulunacağını biliyoruz. Uzaktan eğitim yöntemi olan EBA’nında istenilen başarı grafiğini göstermediğini takip ettiğimiz Eğitim Sendikaları’nın peş peşe yaptığı açıklamaların satır aralarında gördük. Tüm bunları alt alta getirdiğimizde ilçemizde ayrıntılı olarak bir inceleme yapmamızı gerektiren şartlar oluştu. Arkadaşlarımızı bu amaçla yönlendirdik.” Dedi.

“Yıkılan Okullar Tekrar Yapılmadı.”

Öncü; salgın döneminde ilk ve orta düzeyde Nilüfer’de 2015 yılında yapılan bir düzenleme nedeni ile 4 okulun tamamen 2 okulunda kısmen yıkıldığını belirterek; “Geçmişte okullar için deprem riski nedeni ile yaptırdıkları teste çürük çıkan Bursa genelinde 28 kadar okul vardı. Yıkım işi 3 yıl önce başladı, kalanlar ise Coronavirüs nedeni ile ara verilen eğitim döneminde yıkıldı. Daha önceden yıkılan okullardan bildiğimiz kadarı ile geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Recep Altepe’nin üstün kişisel temasları ile sadece 3 tanesi modern bir tarzda yapılarak eğitim dönemine başlayabildi. Konu hem partimiz hem de ittifak ortağımızın vekilleri vasıtası ile Türkiye gündemine getirilerek TBMM’de soru önergesi olarak MEB’e sorulmuş, ancak yıkılan okulların akıbeti ile ilgili tek bir satır dahi ilgili Bakanlıklardan cevap alınamamıştır. Hal böyle iken; Bursa’da derslik sıkıntıları varken yangından mal kaçırırcasına bu okullar yıkılmış, akıbetleri meçhul olduğu bilinmesine rağmen diğer okullarda yıkılarak eğitimdeki dipsiz kuyuya bir damla daha atılmış oldu. Deprem kuşağında olan Bursa ve fay hatlarının geçtiği Nilüfer’de sağlam binaların yapılmasını bizde hele hele kamu binalarının yapılmasını biz daha çok istiyoruz. Ama yıkılan binaların neredeyse 17’sinin yaş ortalamasının 10 olduğu, iktidarının da 18 yıldır aynı partinin olduğunu düşündükçe, üzüntümüz hemşerilerimiz adına katlanıyor. Yıkılma zorunluluğu olduğu için ortadan kaldırılan bu binaları yapan firmalar için bir hukuk süreci var mıdır yada başlatılacak mı bunları bilmiyoruz.” Dedi.

“Meslek Liseleri Kayıp Değil Kazançtır”

Öncü; “Bursa’nın en eski meslek liselerinden 28 liseden biri olan ve yıkılan Demirtaş Meslek Lisesi 3 yıldır bir müteşebbissin kendisine el vermesini ve tekrar aynı bölgede inşaatının yapılmasını bekliyor. Bunun yanında virüs sonrası eğitimde yeniden yapılanma kapsamında tabelaları değiştirilecek okullarda var. Birçok okulun kapasitelerinin sosyal mesafe kurallarına uygun bir biçime getirilebileceği, bunun içinde Nilüfer’de 6-7 okulun yeni fiziki şartlar nedeni ile eğitimlerini diğer okullar ile birleştirerek devam edeceği duyumları almaktayız. Çocuklarımızın sağlığı her türlü değerin üstündedir. Ancak; salgınla birlikte mesleki eğitim veren okulların değeri kat ve kat arttı. Maske üretimini başlatan okullardan biri tekstil ağırlı olan Hüseyin Özdilek Meslek Lisesi. Meslek lisesi öğrencilerimizin üstün gayretleri ile üretilen maske ve dezenfektan, Bursalıların ihtiyaçlarını sıfıra indirmiştir. Avrupa meslek eğitime ağırlık vererek yüzde 70’lere koşarken bu oran Bursa’da yüzde 30’larda. Son yıllarda Meslek Liseleri yıkılarak yada tabelaları değiştirilerek vasıflarını kaybettirilmesini parti olarak kabul etmiyoruz. MEB’in okullar üzerinde bir tasarrufu varsa bunu tekrar gözden geçirmesini talep ediyoruz. Okullarımızın takipçisi olmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Resim levent öncü 1,2,3,4