Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Fatih Gümüş , Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’u ziyaret ederek, eğitim çalışanlarının güncel meseleleri hususunda görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Özel haber / Nagehan Çalışkan


Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Fatih Gümüş, Genel Başkan Talip Geylan’ın MEB Bakanı Ziya Selçuk’u ziyaret ederek eğitim camiasının Bakanlıktan beklentileri konusunda sendikanın görüşlerini ilettiğini söyledi. Gümüş; Ziyarette; Meslek kanununun beklentileri karşılayacak hüviyette bir an önce çıkarılması. Sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroya alınması Temmuz 2017’de atanan öğretmenlerimizin Ağustos mazeret tayinlerinin yapılması. Kul hakkı yemenin aracı olan mülakatın tüm süreçlerden kaldırılması. Liyakati esas alan adaletli bir yönetici atama sisteminin getirilmesi, hazırlanan yönetmeliklerin iyi niyetli öneriler de dikkate alınarak bir an önce hayata geçirilmesi. Proje okullarına yönetici ve öğretmen atamada yaşanan rezaletlerin sonlandırılması. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da eğitim öğretime hazırlık ödeneği verilmesi. Okul öncesi öğretmenlerimizin teneffüs hakkı. Kariyer basamaklarının hizmet yılı esasına göre düzenlenmesi. Özür grubu tayinlerde yaşanan sıkıntıların giderilmesi, sıra tayini uygulamasının getirilmesi, birden fazla tutulan nöbetlere de ücret verilmesi. Alan değişikliğinin her yıl düzenli yapılması. Zorunlu çalışma yükümlülerine Zorunlu Hizmet Tazminatı ödenmesi. Teftiş sisteminin yapılandırılması, tüm müfettişlerimizin Bakanlık Maarif Müfettişi olarak istihdam edilmesi
Maaş karşılığı ders yükünün tüm öğretmenler için 15 saat olarak belirlenmesi. Rehberlik öğretmenlerimizin başta nöbet konusu olmak üzere sorunlarının çözülmesi. Soruşturma ve disiplin cezalarının uygulanması sürecinde yanlı tutumlara son verilmesi. Sendikal tarafgirlikle hareket eden eğitim yöneticilerine müsaade edilmemesi gibi eğitim çalışanlarının beklentisini oluşturan birçok hususta sendikanın görüşleri masaya yatırıldı. Sayın Selçuk’un konulara duyarlı yaklaştığı izlenimi edinsek de son söz bakanlık yetkililerinin. Umarız çekincelerimiz dikkate alınır” diye konuşarak açıklamalarda bulundu.