Loading...

EJDER MEYVESİ BURSA’DA!

Bursa 7 Ekim 2019 09:34
Videoyu Aç EJDER MEYVESİ BURSA’DA!
A
a

Türkiye’de “ejder meyvesi” olarak bilinen tropikal bir meyve olan pitaya üreticiliği Bursa’ya ayak bastı. Marmara’da bir ilk olan bu üreticiliği Kestel’de Özhan Öztürk gerçekleştiriyor.

Elif KUŞ BEŞİK/ Özel Haber

Türkiye’de  ilk olarak Mersin’de üretimine başlanan pitaya serada yetişmesi nedeniyle gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Bursa’nın Kestel ilçesi merkezi konumda seracılık yapan Özhan Öztürk, “Ejder Meyvesi (Pitaya) bir çok hastalığa şifa oluyor. Bununla beraberde Bursa’da ilk yetiştiriciliğini ben yapıyorum. Rağbet her geçen gün artıyor. Meyvenin görünüşünden dolayı büyülenen insan da çok tabi.  Fakat öncelik, sağlığımıza yararları neler onları bilmeliyiz. Mesela vücudun tamamen C vitaminini kendi başına karşılıyor. Vücudun sıvı oranını dengeliyor. Diyabet hastalarımız bile gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Ejder Meyvesinin içeriğinde az bir şeker mevcuttur. Kalbimizi korur… Hatta cildimize bile iyi geliyor. İnsanlar bu üründen bir zamanlar kaçıyordu. Kimse yetiştiriciliğini yapma girişiminde bulunmamıştı. Fakat şuan rağbet çok fazla olduğu için haliyle gözde meyveler listesinde yerini almak için kolları sıvadı.” Dedi.  
Bursa’da hatta Marmara’da yetiştiriciliğini ilk kendilerinin yaptığını iddia eden Öztürk; “ Bu güzel meyveyi serada üretiyoruz. Bursa’da hatta Marmara’da bir ilk aslında Ejder Meyvesi yetiştiriciliği. Üretim sahamızda meyvelerimizi yetiştiriyoruz. Onlara inanın gözümüz gibi bakıyoruz. 20 senedir yetiştiricilik yapıyorum. Ejder Meyvesi ne başlayalı daha 18 ay oldu . Diğer üretimlerden daha farklı bakıyorum bu meyveye ben. Çünkü yetiştirilmesi kolay, ve getirisi de üretici için cidden bir gelir kapısı haline geliyor. İnsanlar da hal böyle oldukça fazla tercih ediyorlar. Avrupa ülkeleri bu meyveyi ilaç diye kullanıyor. Şifasının en ana kolu Kanser. Kanser için tedavi edici özelliğe sahip. Tansiyon, kemik, göz aklınıza ne geliyorsa cidden saymakla bitmez faydası. Türkiyemiz’e yeni giriş yaptığı için yeni yeni yaygınlaşıyor. Yeni olmasına rağmen yine de talep çok. Bakın bu ürün aşırı su isteyen bir ürün değil. Aşırı bir bakımda istemiyor. Zaten tropikal bir meyve olduğu için Türkiye şartlarında serada oluyor. Fiyatta bile değişiklik oluyor. Gramı, kilosu, değişiyor yani biraz farklılık gösteriyor. Kilo da 35-50 arası değişiyor. Tane fiyatını büyük firmalar 50 TL’ye filan satıyor. Herşeyimiz de resmi. Kendim ÇKS üyesiyim. Ankara’dan özel olarak istedik Bursa’ya. Yasal dışı asla bir şey yapmıyorum. İster hobi olarak düşünsünler isterse tüketmek, sağlık amaçlı. Ama şu bilinsin ki Ejder Meyvesi kolları sıvadı baya güçlü geliyor.” Şeklinde konuştu.  

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat