Madem dedim bugünkü yazım resim üzerine; o halde odaklanmak için hayranı olduğum Hollandalı Rönesans Ressamı Pieter Bruegel’in resimlerine bakayım.

Dahi ressamın “Köy Düğünü’’, “Çocukların Oyunu’’, “Körün Kıssası’’, “Babil Kulesi’’, “Hasat Zamanı’’, “Karda Avcılar’’, “İkarus'un Düşüşü Sırasında Bir Manzara’’ tablolarıyla ruhum kanatlandı; Bruegel’in yaratıcılığı ve güzellik duygusu karşısında mest oldum.

Sanatın en güzel yanı umut aşılaması yaşama sevinci vermesidir.

Düşünmeden de edemedim: Bunca güzelliğin yanı başında; bu şiddet, bu aç gözlülük, bu hırs, bu para pul ün, iktidar merakı; savaşlar, soykırımlar, işkenceler niye var?

SONSUZLUĞUN KAPISINDA

Hani, “hayatım roman’’ denir ya; nice ressamın hayatı gerçekten de roman gibidir. Sinema dünyası bunu fark etmiş, ressamlar üzerine filmler çekilmiştir; neredeyse tamamını izledim.

Son olarak en beğendiğim ressamlardan Vincent Van Gogh’un yaşamından bir kesiti anlatan, “Sonsuzluğun Kapısında’’(“At Eternity’s Gate’’) seyrettim.

Willem Dafoe’nünVincent Van Gogh’u canlandırdığı bu etkileyici filmi Julian Schnabel yönetmişti.

*******************

Sanat sonsuzluğa açılan bir kapı.  Sanatçılar eserleriyle bir anlamda ölümsüzlüğü yakalıyorlar. Sanatın ölüme meydan okuyan bu trajik yanı beni düşündürmüştür.

Sanat insanın yok oluşa isyanı; bir anlam arayışı; iz bırakma, geleceğe kalma çabası.

EKİM GEÇİDİ

Geçen yıl Ekim’de; dostluğuyla onurlandığım, ressam Ayfer Demircioğlu’nun nazik davetiyle Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılan Ekim Geçidi 18disiplinler arası karma sergisine gitmiş ve izlenimlerimi yazmıştım.

Ressam Gülsün Erbil’in öncülük edip,29 Ekim 2002’de İstanbul Galeri X’de yaşama geçirdiği; Bursa Koordinatörlüğünü Ayfer Demircioğlu’nun yaptığı Ekim Geçidi sergisi büyük değer taşıyan bir sanat olayı olduğu kadar; sergide yer alan 84 sanatçının Anadolu aydınlanmasına, Cumhuriyete, Atatürk devrimlerine sahip çıkması ve cumhuriyetin güzel sanatlara verdiği değere, sağladığı olanaklara saygı duruşunda bulunmasıydı.

*******************

Zamanla, Türkiye’nin her ilinde binlerce sanatçının katılımıyla çığ gibi büyüyen Ekim Geçidi; heykel, resim, enstalasyon, seramik, video, fotoğraf alanlarında eser üreten sanatçılarımızın yurt içi ve yurt dışı tanıtımını amaçlıyor

EKİM GEÇİDİ DİJİTAL ORTAMDA

Ekim Geçidi bu yıl 19 yaşında ve salgın nedeniyle Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi yerine dijital ortamda düzenleniyor.

Resim severler Ekim Geçidi 19 Bursa 2020’yi www.ekimgecidibursa.com adresine girerek izleyebilirler. Ben öyle yaptım; bu benim sanal ortamda ilk sergi gezme deneyimimdi. Katalogda yer alan 60 sanatçının çalışmalarını çok beğendim.

*******************

Sevgili okurlarım; birbirinden güzel eserlerin yer aldığı sergiye internetten girin ve moralinizi, umudunuzu yükseltin.

Emeği geçenleri kutluyorum; sanat engel tanımıyor görüyorsunuz.