Hava Durumu

10 Soruda Kripto Düzenlemesi: Kripto Varlıklara El Konulabilecek mi?

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler Sermaye Piyasası Kanunu'nda yer alacak. SPK izni zorunlu olacak, sistem ve teknoloji kriterleri belirlenecek.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 21:51
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 21:57
Kaynak: HABER MERKEZİ
10 Soruda Kripto Düzenlemesi: Kripto Varlıklara El Konulabilecek mi?

1. Kripto Varlıklarla İlgili Düzenlemeler Hangi Kanunda Yer Alacak?

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler Sermaye Piyasası Kanunu'nda yer alacak. Teklifle bu kanuna kripto varlıklarla ilgili tanımlar eklenecek.

2. Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları Nasıl Faaliyet Gösterecek?

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) izin alınması zorunlu olacak. Ayrıca, TÜBİTAK'ın belirleyeceği kriterlere uygun bilgi sistemleri ve teknolojik altyapılara sahip olmaları gerekecek.

3. Fiyatlar Nasıl Oluşacak?

Kripto varlık platformlarında fiyatlar serbestçe oluşacak. Platformlar, işlemlerin güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil, dürüst ve rekabetçi bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için gerekli gözetim sistemlerini kuracak ve önleyici tedbirler alacak.

4. Cüzdan ve Fon Kayıtları Nasıl Tutulacak?

Müşterilerin kripto varlık transferlerinin gerçekleştirildiği cüzdanlar ve fon transferlerinin gerçekleştirildiği hesaplara ilişkin kayıtlar, kripto varlık hizmet sağlayıcıları tarafından güvenli, erişilebilir ve takip edilebilir şekilde tutulacak.

5. Müşterilerin Kripto Varlıkları ve Nakitleri Nasıl Saklanacak?

Müşterilerin kripto varlıkları kendi cüzdanlarında bulundurulacak. Tercih etmeyenler için saklama hizmeti, BDDK tarafından uygun görülen bankalar veya yetkilendirilmiş kuruluşlarca sunulacak. Nakitler ise bankalarda tutulacak.

6. Yükümlülüklerin Yerine Getirilmemesinden Kim Sorumlu Olacak?

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, hukuka aykırı faaliyetleri ve yükümlülüklerini yerine getirememelerinden kaynaklanan zararlardan sorumlu olacak. Ayrıca, siber saldırılar ve bilgi güvenliği ihlalleri gibi durumlar nedeniyle meydana gelen kayıplardan da sorumlu olacaklar.

7. Kripto Varlıklara El Konulabilecek mi?

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının borçları nedeniyle müşterilerin nakit ve kripto varlıklarına haciz, rehin veya iflas masasına dahil etme gibi işlemler uygulanamayacak. Ancak, müşterilere ait varlıklara adli makamlarca el konulması halinde gerekli tedbirler alınacak.

8. İzinsiz Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılığına Hangi Cezalar Verilecek?

İzinsiz kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyetinde bulunanlara 3 ila 5 yıl hapis ve 5 bin ila 10 bin gün adli para cezası verilecek. Zimmet suçları için ise 8 ila 14 yıl hapis cezası öngörülüyor.

9. Kripto Varlık Platformlarından Vergi veya Hizmet Bedeli Alınacak mı?

Düzenleme ile vergilendirme getirilmiyor. Ancak, platformlar her yıl faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin yüzde birini SPK ve TÜBİTAK bütçesine hizmet bedeli olarak ödeyecekler.

10. Kanun Yürürlüğe Girdiğinde Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Ne Yapacak?

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde gerekli başvuruları yaparak faaliyet izni almak zorundalar. Yurt dışı yerleşik hizmet sağlayıcılar ise üç ay içinde Türkiye'deki faaliyetlerini sonlandıracak.

Bu düzenlemeler, kripto varlıklar konusunda Türkiye'deki ilk yasal çerçeveyi oluşturacak ve sektörün daha güvenli ve şeffaf bir şekilde işlemesini sağlayacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.