Hava Durumu

Bakan Şimşek: Enflasyonda Geçiş Dönemi Sona Eriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da düzenlenen "Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı" panelinde enflasyon konusunda açıklamalarda bulundu

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 18:42
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 18:42
Kaynak: ENGİN ÖZKONUK
Bakan Şimşek: Enflasyonda Geçiş Dönemi Sona Eriyor

Enflasyonla Mücadele: Şimşek, enflasyonun en kötü vergileme yöntemi olduğunu ve Türkiye'nin şu anda tek önceliğinin fiyat istikrarı olduğunu vurguladı. Enflasyonun tek hanelere indirilmesinin ciddi bir iş, zaman, kararlılık ve sabır gerektirdiğini belirtti.

Dezenflasyon Süreci: Enflasyonun şok öncesi düzeye indirilmesinin ortalama 3,4 yıl aldığını ifade eden Şimşek, geçiş döneminin bu ay itibarıyla sona erdiğini ve eylülde 40'lı rakamların görülebileceğini söyledi.

Merkez Bankası’nın Rolü: Merkez Bankası'nın bütün araçları kullandığını ve sonuç alacaklarına inandığını dile getiren Şimşek, Merkez Bankası'nın ihtiyaç duyarsa Hazine ve Maliye olarak gerektiğinde likiditeyi çekmek için borçlanacaklarını söyledi.

Enflasyon ve Piyasa Beklentileri: Aylık enflasyonun tekrar bir patikaya oturduğunu belirten Şimşek, piyasanın henüz hedeflerine yakın olmadığını ancak yönetilebilir olduğuna inandıklarını ve gerektiğinde ilave adımlar atacaklarını söyledi.

Vergi Politikaları ve Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele: Vergi muafiyet ve istisna çalışmalarının devam ettiğini ve vergi adalet ve etkinlik paketi çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelede fiilen mücadele yürüteceklerini söyledi.

Cari Açık ve Rezervler: Cari açığın bu sene milli gelire oranla yüzde 2,5'in altına düşeceğini ve önümüzdeki üç yılda Dünya Bankası ve benzeri bankalardan en az 60 milyar dolarlık kaynak taahhüdü aldıklarını belirtti. Swap hariç pozitif rezerv noktasına çok yakında ulaşacaklarını ve rezervle ilgili kaygıların gündemden çıkacağını ifade etti.

Kur Korumalı Mevduat: Kur korumalı mevduattan çıkacaklarını ve bu sürecin biraz zaman alacağını ancak çok iyi bir yolda olduklarını belirtti.

Kaynak: ENGİN ÖZKONUK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.