Hava Durumu

Küresel Petrol ve Gaz Keşifleri Azaldı, Maliyetler Arttı

Geçen Yılki Keşiflerde Büyük Düşüş ve Maliyet Artışı Yaşandı

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2024 19:32
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2024 19:32
Kaynak: ENGİN ÖZKONUK
Küresel Petrol ve Gaz Keşifleri Azaldı, Maliyetler Arttı

Geçtiğimiz yıl küresel petrol ve doğalgaz keşifleri, bir önceki yıla göre %50'den fazla azalarak 5 milyar varil petrol eş değerine geriledi. Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu'nun (GECF) 2024 yıllık doğalgaz raporuna göre, bu düşüş arama maliyetlerindeki ciddi artışa yol açtı. Petrolde maliyetler 2022'deki 3,5 dolardan, 2023'te 8,8 dolara yükseldi; doğalgazda ise maliyet 2,6 dolardan 5,3 dolara çıktı.

2022'deki 10,5 milyar varil petrol eş değerindeki keşiflere kıyasla, 2023'teki keşifler %52,3 oranında düşüş gösterdi. Bu durum, arama yatırımlarının artmasına rağmen, özellikle açık deniz arama kuyularında beklenen sonuçların alınamamasından kaynaklanıyor. GECF, arama faaliyetlerinin artan zorluklarını ve buna bağlı olarak yükselen maliyetleri vurguluyor.

Bölgesel olarak, Asya-Pasifik bölgesi, özellikle Endonezya ve Malezya açıklarındaki aramalar, 2023'te keşfedilen petrol ve gaz hacimlerinden %32 ile en yüksek payı aldı. Latin Amerika %21 ile ikinci sırada yer alırken, Avrupa ve Afrika , Ortadoğu ise pay ile takip etti.

Önemli keşifler arasında, Endonezya'nın Larayan ve Geng North sahalarındaki doğalgaz keşifleri ile Malezya'nın Sarawak sahasındaki büyük gaz keşifleri yer aldı. Petrol keşifleri açısından ise Guyana açıklarındaki Lancetfish ve Fangtooth sahaları ve Türkiye'nin Şehit Aybüke Yalçın kuyusundaki kara keşfi dikkat çekti.

Bu gelişmeler, dünya genelinde enerji arz güvenliği ve maliyet yönetimi açısından önemli etkiler yaratıyor. Küresel enerji piyasalarındaki bu dalgalanmalar, hem üretici hem de tüketici ülkeler için stratejik planlamaların gözden geçirilmesini zorunlu kılıyor.

Kaynak: ENGİN ÖZKONUK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.