Hava Durumu

Ticaret Bakanlığı'ndan Beyaz Et İhracatına Kısıtlama!

Beyaz Et Fiyatlarındaki Artışa Karşı Ticaret Bakanlığından Önemli Adım!

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2024 15:24
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2024 15:24
Kaynak: HANDAN EFE
Ticaret Bakanlığı'ndan Beyaz Et İhracatına Kısıtlama!

Son dönemlerde beyaz et fiyatlarındaki dikkat çekici artışlar, Ticaret Bakanlığı'nı önemli bir adım atmaya itti. Bakanlık, kanatlı et ihracatına sınırlamalar getirerek iç piyasada fiyat istikrarını sağlamayı hedefliyor. Özellikle tavuk etinde son beş ay içinde yaşanan fiyat artışları, bu kararın alınmasında etkili oldu.

Fiyatları etkileyen temel faktörlerin tespiti ve bu faktörlerin ortadan kaldırılması amacıyla başlatılan çalışmalar doğrultusunda, kanatlı et ihracatı üzerindeki yeni düzenlemeler yürürlüğe kondu. 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren yıl sonuna kadar tavuk eti ihracatı aylık en fazla 10 bin ton olacak şekilde kısıtlanırken, yılsonuna kadar toplam ihracat miktarı da 80 bin ton ile sınırlandırıldı.

Ayrıca, tavukçuluk sektöründe fiyatları fahiş bir şekilde artıran 16 firmaya para cezası uygulanarak, rekabetin ve piyasa dengelerinin korunması amaçlandı. Sektör temsilcileri ise kırmızı et fiyatlarının yüksek olması sebebiyle tüketicilerin daha uygun maliyetli olan beyaz ete yöneldiğini ve bu durumun fiyat artışlarını tetiklediğini belirtiyor. Bakanlığın aldığı bu önlemlerin, piyasadaki fiyat dalgalanmalarını düzenlemesi ve tüketici lehine sonuçlar doğurması bekleniyor.

Kaynak: HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.