En basit şekilde tanımlamak gerekirse; belediyeye alıcının aldığı gayrimenkulün kendisine ait olduğunu beyan eden bir belgedir.

Belediyeler sizin bildirmiş olduğunuz asıl beyan üzerindeki tutardan vergi tahsili yapar. Gayrimenkul alımında tapu almak ne kadar önemli ise emlak beyanı da o kadar önemlidir.

EMLAK BEYANI NE ZAMAN YAPILIR?

Emlak beyanı tapu alındıktan sonra en geç 3 ay içinde yapılmalıdır. Eğer geç kalınırsa ceza ile karşı karşıya kalınır.

EMLAK BEYANNAMESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR?

Gayrimenkul alımında tapu almak ne kadar önemli ise emlak beyanı da o kadar önemlidir. Gerekli evraklar; tapu fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisi, gayrimenkulün bulunduğu adres, yapı belgesi (gayrimenkul yapı ise) , beyanda bulunan kişinin ikamet adresi ve vergi numarası.

EMLAK BEYANNAMESİ NEREYE VERİLİR?

Emlak beyannamesi beyana konu olan taşınmazın ilgili olduğu ilçe veya belde belediyesine verilir. Gayrimenkul için ödenecek vergi bir sonraki yıl itibari ile vergilendirme başlar.

Emlak Vergi Oranları

EMLAK TÜRÜ

Büyükşehir Dışında Kalanlar

Büyükşehir

İçinde Kalanlar

Mesken

1/1000

2/1000

Diğer Binalar

2/1000

4/1000

Araziler

1/1000

2/1000

Arsalar

3/1000

6/1000

*Köylerde bulunan araziler emlak vergisinden muaftır.

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAFTIR?

Hiçbir geliri olmayanlar, emekliler, gaziler, şehit yakını dul ve yetimler; brüt 200 m2’yi aşmayan tek konutları için emlak vergisinden muaf tutulacaktır. (Bakanlar Kurulu’nun 2006/11450 sayılı kararı ile vergiden muaf tutulmuşlardır.)

BİR TEŞEKKÜR

Döner sermaye konulu yazıma cevap veren TKGM Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sayın Özgür beye teşekkür ederim.

Özgür beyin mesajı şu şekilde:

“Ozan Bey merhaba,

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürüyüm.

Bugünkü yazınızda taşınmaz satışlarından elde edilen döner sermaye gelirinden kurum çalışanlarının daha fazla yararlanması hususunda ortaya koyduğunuz görüş ve hassasiyet için teşekkür ederiz. Herhangi bir hususta sizlere katkı sağlayabileceğimiz konu olursa işbirliğine hazır olduğumuzu özellikle vurgulamak isteriz. Başarılar ve kolaylıklar dileriz.

Özgür Yılmaz.”

Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Günün Notu: Gayrimenkul alırken bir uzmana danışın.