Nagehan ÇALIŞKAN/Özel haber

İYİ Parti Osmangazi Belediye Meclis Üyesi ve Gurup Sözcüsü Büşra Şahin, “Emlak vergileri ertelensin, vatandaş vergi yükü altında ezilmesin” dedi.

 

İYİ Parti Osmangazi Belediye Meclis Üyesi ve Gurup Sözcüsü Büşra Şahin; Coronavirüs ateşi ile yanıp tutuştuğumuz, yaz sıcakları ile boğuştuğumuz Ramazan ayında bayrama günler kala Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a seslendi. Şahin; “ Vergi; devletin ya da devletin yetkilendirdiği kamu tüzel kişilerinin kamu harcamalarını karşılamak üzere yasalar çerçevesinde gerçek ve tüzel kişilerin ödeme gücü üzerinden zora dayanarak ve karşılıksız olarak aldığı parasal değerlerdir. Evet verginin tanımında zora dayanarak ve karşılıksızlık kavramları yer almaktadır. Ancak toplumlar gerek Merkezi İdare’nin gerek Mahalli İdarelerin almış oldukları vergiler karşılığında bireysel olarak görmeseler de toplumun geneli için verginin karşılığını görmek ister. Zorunluluk kavramı ise vatandaşa bir ödev olarak verilmiştir. Ve ödenmemesi durumunda yaptırımlarla desteklenmiştir. Elbette vergi devletin en temel kaynaklarından birincisidir. Kamu Harcamalarını yerine getirebilmek için vatandaşlarından destek beklemesi çok doğal bir uygulamadır.” dedi.

 

“Aynı Hassasiyeti Beklerdik”

 

Şahin; “Ancak içinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde hiç bir şey normal seyrinde gitmezken vatandaşların vergileri zamanında ödemesini beklemek sosyal devlet anlayışına sığmayacaktır.

Merkezi hükümetin bu zor günlerde SSK Primleri, BAĞKUR ödemeleri ve vergileri ertelediği bir dönemde belediyelerimizin de bu hassasiyeti göstermesini beklerdik. Osmangazi Belediyesi tarafından vatandaşlara gönderilen bilgi mesajında; Korona virüs nedeni ile evde kalmanın hayati önem taşıdığı belirtilerek, vatandaşların Emlak Vergisi ödemelerini belediyemizin internet sitesi üzerinden yapabileceklerini hatırlatıldı. İYİ Parti kadroları olarak bizler Merkezi İdare’nin yapmış olduğu gibi Osmangazi Belediyesi’nin de vatandaşının yanında olmasını, aylardır çalışmıyor olduğu gerçeğini hatırlatarak Emlak vergilerinin ilerleyen aylara ertelenmesini talep ediyoruz. Belediyemiz acil olmayan tüm yatırımları durdurulmalı, bu yatırımlara ayrılan payları belediyenin acil ve zorunlu işlemlerinde kullanılmalı. Çünkü şu an vatandaşın cebinde ekmek alacak parası yokken, belediyelerin yardım etmesini beklerken bir de vergi yükü altında vatandaşı ezmemelidir. Bizler biliyoruz ve inanıyoruz ki Osmangazi Belediye Başkanımız sayın Mustafa Dündar bu çağrımıza kayıtsız kalmayacak ve Osmangazili vatandaşlarımızın bir kez daha yanında olacak. Çünkü bu ülke, bu şehir, bu ilçe birlikte çok daha güzel…” dedi.