Emlak sektöründe yapılan en önemli yanlış iş yaptığınız kişileri müşteri gözü ile görmektir. Müşteriyi para gibi görmememiz gerekmektedir.Neden mi ? Müşterilerimizinde bizleri birer aile bireyleri olarak gördüklerini göz ardı edemeyiz.

Aileleri ile paylaştığı evlerinin her bölümünü bizlere gösterecek kadar samimi olduklarını . ve çoğu zaman eşyalı evlerinin anahtarlarını tereddüt etmeden bizlere teslim ettiklerini unutmamalıyız.En önemli olarakta güvene dayalı bir mesleği icra ettiğimizin bilincini kaybetmeden mesleğimizi devam ettirmeliyiz.

Bizlerle güvenli bir şekilde iletişim kurup hizmet alan müşterilerimiz en önemli referansımızdır. Bizim mesleğimiz hizmet olduğu için en önemli geri dönüştür güven duygusu. Bunu bütün emlak sektörü için oluşacak bir geri dönüş olarak düşünün. Bir kişinin fazla para kazanma hırsı ile yaptıği bir satış bile bütün sektörü zedelemektedir.

Genel olarak müşterilerimizn isteği doğrultusunda ihtiyaçlarına uygun gayrimenkullerin en ince ayrıntısına kadar gerekli tüm bilgileri telefonla ulaşarak hızlı bir şekilde geri dönüş yapmalıyız. Eğer ulaşamadıysak e-posta kullanıyorsa yol ile de gönderebilirsiniz. Böylece ilgilenğinizi belli eder ve güven sağlamış olursunuz.

Biz gayrimenkul alım-satım-kiralama işlemi yaptığımız için  müşterilerimizin doğum günü gibi özel günlerinde mesajlar atarak kendimizi hatırlatamayız. Ancak onlara memnun kalacakları güvenli bir alım-satım islemi yaparsak ömür boyu kendimizi unutturnayız. Çünkü ömürlerindebelki bir defa alabilecekleri bir gayrimenkulü tüm birikimlerini kullanarak ya da yıllarca ödeyecekleri kredi kullanarak alacaklar. Bizde bu yatırımda bulunduğumuz tavsiye ile aracılık etmiş oluyoruz. Ya bizim ömür boyu kötü anarlar ya da iyi.

Alıcı ve satıcının mutlu olarak ayrıldığı bir satış işlemi sonrasında gayrimenkul danışmanına da karşılıklı ve samimi bir güven ortamı doğmuş olur. Böylece belki o kişilerin tavsiyeleri üzerine kaç müşteri gelecektir.

Kimsenin üzülmemesi için vatandaşlarımıza çok büyük görev düşmektedir. Gayrimenkul alım-satım-kiralamada yetkili bir gayrimenkul danışmanından yardım alarak karşılıklı sözleşme imzalamaları çok önemlidir. Komisyon ücreti ödememek veya az ödemek için yapılan alım satımlarda pişman olmayalım. Yetki belgesi olan gayrimenkul danışmanlarını da bunlarla aynı kefeye koymayalım.

Bir gayrimenkul danışmanının en önemli sermayesidir güven.

Günün notu:  Güvenilmeyen emlakçı piyasadan silinmeye mahkumdur.