MetroPOLL Araştırma “Türkiye'nin Nabzı Haziran 2020” erken seçim anketinin sonuçlarını açıkladı.

“Bu pazar milletvekili seçimi olsa, hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunun yöneltildiği ankette, verilen yanıtlara göre çıkan sonuçta, AK Parti ve MHP'nin oy oranlarında azalma dikkat çekiyor.

Buna göre;

AK Parti'nin şubat ayında yüzde 33,9 olan oy oranı, martta 33,7'ye, nisanda 32,8'e, mayısta 30,7'ye ve son olarak anketin yapıldığı haziran ayında 30,3'e gerilemiş görünmekte.

Ankette MHP'nin de oy oranı azalmış durumda. MHP'nin mayıs ayında yüzde 7,3 olan oy oranı, haziranda yüzde 6,2 düzeyinde çıkmış.

Son dönemde erken seçim tartışmaları gündemde malumunuz.

Ankette vatandaşlara "Erken seçim olmasını ister misiniz?" sorusu  sorulmuş.

Katılımcıların yüzde 35,5'i erken bir seçime sıcak baktığını belirtiyor. Erken seçim olmasını istemeyenlerin oranı ise yüzde 53,1 olarak ölçülmüş. Vatandaşların yüzde 11,4'ü ise bu konuda bir görüş bildirmemekte.

Araştırmada katılımcılara yine "Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı tarzını onaylıyor musunuz?" sorusu yöneltilmiş.

Verilen yanıtlara göre; "Evet, onaylıyorum" diyenlerin oranı yüzde 52. "Hayır, onaylamıyorum" diyenlerin oranı ise yüzde 40,9. "Fikrim yok" diyenler de yüzde 7,2 oranında.

Ankete göre, CHP'nin oylarında bir miktar yükseliş görülüyor.

Yapılan önceki anketlerde; CHP'nin oyu mart ayında yüzde 17,7 olan oy oranı, nisan ve mayısta 19,0 ve 21,7'ye ulaşırken, haziran ayında ise bu oran yüzde 24'e çıkmış.

HDP'nin de mayıs ayına göre, az da olsa oyunu yükselttiği fark edilmekte. Mayıs ayında yüzde 8,4 olan oy oranı, haziranda 8,9'a çıkmış.

Yeni partiler ne durumda diye bakıldığında;

DEVA ve Gelecek partileri de oylarını artırmış.

DEVA Partisi'nin oyu yüzde 1,9 iken, Gelecek Partisi'nin oy oranı da yüzde 1,4 düzeyinde. İki partinin mayıs ayındaki oy oranının yüzde 1,3 olduğu hesaba katıldığında, bir miktar artış var.

Araştırmaya göre, 'kararsızım' diyenlerin oranında da çoğalma mevcut. Mayısta yüzde 7,7 olan kararsızlar, haziranda 9,2'ye çıkmış.

Partilerin oy oranlarına, genel gidişata fikir vermesi açısından bakarsak...

AK Parti yüzde 30,3, CHP 24, HDP 8,9, İYİ Parti 7, MHP 6,2, DEVA 1,9, Gelecek 1,4, SP 1, diğer partiler 0,7, kararsızlar 9,2, protesto oy 4,9, cevap yok 4,6.

Görüldüğü üzere, AK Parti yine birinci parti konumunu, ana muhalefet CHP de ikinci sırasını koruyor.

Ankette kararsızlar dağıtıldığında, İYİ Parti ve MHP baraj altı kalıyor. HDP de baraj sınırında. Bunda, yeni partilere giden oyların etkisi olabilir.

Kararsızların oy oranındaki artış dikkat çekici. Kafa karışıklığı yaşayanların sayısı fazlalaşıyor. Zira, AK Parti ve CHP'nin oy oranlarından sonra, üçüncü en büyük kitle kararsızlar.

Protesto oyları da genel siyasetten ve siyasetçilerden memnun olmayan ciddi bir kitlenin varlığını ortaya koymakta.

Ankette yöneltilen daha başka soruların yanıtlarından yansıyanlara göre, halkın, ekonomik krizin konuşulmaması için gündem değiştirildiği düşüncesi öne çıkıyor.

İşsizlik oranının da resmi verilerden yüksek olduğu görüşü hakim.

Katılımcıların yarısından çoğu, olası erken bir seçime sıcak bakmıyor. Yani halk erken seçim istemiyor.

 

**********

 

Günün Sözü

 

"Bulutlar gelir ve gider.

Ancak gökyüzü hep baki kalır.”

 

Osho