Loading...

Eskiye döndük

Bursa 30 Ekim 2019 09:46
Videoyu Aç Eskiye döndük
A
a

Bursa Antikacılar Derneği başkanı Murat Sener, gazetemize açıklamalarda bulundu.

Özel Haber / Elif Kuş Beşik

Bu mesleğe 1987 yılında çocukluk zamanlarında başladı.  Bu mesleğin dedesinden kendisine kalma olduğunu belirtti.  Dedesinin topladığı hurdalar arasından seçerek topladığı antikaları bir yerde biriktirmeye başladı.2014 yılında Bursa Antikacılar Derneği’ni kurdu.

Amaçlarının insanları bir nebze olsun eskiye döndürebilmek olduğunu kaydeden Sener, “Şehir içinde antika pazarları kurarak geçmişi tüm Bursa’ya göstermeye çalışıyoruz. Antika’yı toplum da herkese sevdirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.  Antikacılar Derneğinin bulunduğu sokağı  “Kültür Sanat sokağı” olarak isimlendirdik insanlar da artık buna alıştı. Kuruluş amacımız insanları bir nebze eskiye döndürmek geçmişi yaşatmak geçmişe geri dönemesek de o zamanları insanlara göstermek” dedi.

GEÇMİŞİ CANLANDIRDIK

İnsanların getirdiği eski eşyaları, evirip çevirip yeni bir ürün haline getirmek için çaba gösteren Seren Antikacılık ile ilgili şunları söyledi;  “Geçmişte anne babaların kullandıkları eşyaları nostaljik bir ortamda çay ve kahve eşliğin de o eski yaşamı birazda olsa yaşamak gözümüzde canlandırmak için ona göre bir ortam kurduk,  gelen müşterilerimizden de olumlu geri dönüşler aldık, ayrıca Antikacılar Derneği’nde Kültür sanat evi de bulunuyor, toplumda herkesin gelmesini istediğimiz için bu ev de el sanatları, ahşap çalışmaları, boyama gibi buna benzer çeşitli etkinlikler yapılıyor herkes yararlanabilsin diye ücretsiz olarak hizmet veriyoruz. Şehir için de farklı bölgeler de Antika pazarları kuruyoruz  müşterilerin getirdiği veya sattığı değerli eşyaları toplayarak daha çok Antika’yı bir arada toplamak için uğraşıyoruz. Bizde para söz konusu olmaz getirdiğiniz antika eşyayı buradan beğendiğiniz bir eşya ile takas yapabiliriz. Derneğimizde gramofon, taş plak, silah, toplu tabancalar, kılıç, eski adlar, el yazması Kur-an’ı Kerim gibi buna benzer birçok Osmanlı ürünleri ile birlikte mekan da 60 bin üzeri parça bulunmaktadır. Yakın bir zamanda da “Kültür Sanat sokağı “ ile ilgili projelerimiz bulunmakta ilerleyen günlerde Büyükşehir belediyesi ile görüşeceğiz sunacağımız projenin sokak sanatı ile ilgili olacağını ad yazıları ve ebru benzeri çalışmaların projenin onayından sonra çalışmalara başlayacağız. İnsanların getirdiği eski ürünleri yeteneğim ile farklı eşyalara çevirebiliyorum mesela getirdiğiniz ağaç parçasını takı kutusuna çevirebiliyorum ”

Merkez mekan Karaman’da

Bu mekanın aşırı derece de nostaljik bir hava içerdiğine de değinen Antikacı Murat Sener; “Mekana gelen müşterilerine Türk kahvesi ve çay sunumu yapılıyor. Masa ve sandalye bulunan mekanda aldığınız ürünleri yerken bir yandan da eski müzikleri dinleyerek nostaljiyi yaşayabilirsiniz. Karaman ve Tuz Pazarı mahallesinde olmak üzere 2 mekanlarının bulunduğunu belirten Sener Tuz pazarında bulunan mekanın temsilcisi olduğunu, Merkez mekanın Karaman da olduğunu dedi. Günümüzdeki yaşamdan sıkılan kişilerin ailesi ve arkadaşları ile birlikte gezip muhabbet edebileceği nostaljik bir mekan ücretsiz olarak hizmet veriyor. Ördekli kültür merkezi karşısında Tuz pazarı mahallesinde bulunuyor.” İfadelerini kullandı. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat