Son dönem Covid 19 salgını dolayısı ile konut fiyatlarındaki arz ve talep düşüşü, sektörümüzün sıkışması ile büyük sıkıntılar yaşayan gayrimenkul piyasası üç devlet bankası ve bazı özel bankaların da faizlerini aşağı çekerek konut kredilerindeki ciddi bir indirim piyasanın canlanmasına katkı sağlamakla beraber halkın konut ihtiyacını kiradan alıp konut sahibi olmaya yönelik yapılan adımlardan olumlu tepkiler olduğu kadar  olumsuz tepkiler de olmaya başlamıştır.

450 bin TL olan dairelerin 550 bin TL, 550 bin TL olan dairelerin 650 bin TL bandına çıkması  bazı fırsatçılardan kaynaklanmıştır. Ancak bütün müteahhitleri ve yapı konut sahiplerini bu kisve altına sokmak doğru olmamakla beraber, vatandaşımızın popüler emlak siteleri veya diğer ilan sitelerinde bundan önce favorilerine eklediği ilanların karşılaştırmasıyla beraber bu konu hakkında bakanlığın zaten takipçi olduğunu bilmekteyiz.

Şehrimizde ciddi manada gayrimenkul son bir hafta- 15 günlük süreçte %60 oranında erime gördüğümüzü belirtmekteyim.

Son üç aydır tapu müdürlüklerinde işlemlerin çok az olduğu gözetilmiştir. Ancak son bir aydır özellikle 15 gün içinde günlük başvurunun beş yüze yaklaştığı merkez ilçe tapu müdürlüklerine iş yoğunluğundan dolayı satışların ve imzaların geciktiği doğal bir sebep olarak görülmektedir. Bursa'nın özellikle konut satışında Nilüfer, Osmangazi, Mudanya ve Yıldırım ilçeleri takip etmektedir. Dar gelirli vatandaşlarımızın birikimlerini bir araya getirip bankalara konut kredilerine başvurmasına rağmen KKB puanlarının düşük olmasından dolayı konut sahibi olamıyorlar.

Ancak Bursa'da toplu konut idaresinin daha çok toplu konut projelerini  geliştirerek dar gelirli vatandaşlarımızın konut ihtiyacını gidermesi gerekmektedir. Bursamız’ın nüfusu her geçen gün gelişen yeni sanayi bölgeleri ile  beraber göç almaktadır. Buna paralel olarak sisteme dayalı yerleşim bölgelerinin imarı hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Özellikle Bursa'nın batısında 1350 yataklı Doğanköy Şehir Hastanesi'nin bulunduğu imar planının uzun zamandan beri itirazlardan ve bazı sebeplerden dolayı gecikmesi görülmektedir. Buna paralel şu anda Bursa'nın batı bölgesinden Nilüfer ilçesinde bir tek Kayapa'nın imarlı bölge olup bütün müteahhitler o bölgede inşaatlarını hızlı şekilde devam ettirmektedir. Görükle, Mera ve Badırga gibi bölgelerimiz imarın açılıp dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacını özel sektörde karşılaşması gerekmektedir.

VATANDAŞTAN TEPKİ YAĞIYOR: MÜTEAHHİTLERİN CEBİ DOLACAK

Ev almak isteyen vatandaşlar, konut kredisinde yapılan tarihi indirimi sonrası ikinci el ve sıfır konutlara yapılan zamlara sosyal medya hesaplarından tepki göstermeye başladı. Yaptıkları incelemeler sonrası zamlarla karşı karşıya kalan vatandaşlar, “Ekonomideki durgunluğu hareketlendirmek için yapılan konut faiz indirimi müteahhitlerin cebini dolduracak. Kredi maliyetleri düştü diye uygun fiyata ev alacağını düşünenler yanılıyor. Faiz öncesi evlerin fiyatları daha düşüktü. Ev alırken müteahhidin oğluna araba da alacaksınız. Görsellerde fiyat artışlarını görebilirsiniz”

Şehrimizin deprem bölgesi olmasından dolayı eski konut stokunun yenilenmesini kentsel dönüşüm ün önünün açılmasıyla beraber vatandaşların da mağduriyetinin giderilmesi amacıyla yerel yönetim  ve merkezi hükümetin bu sorunun giderilmesi için vatandaşın derdine bir an önce çare olması gerekmektedir.

 

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Ozan ÖZTÜRK.