2007 de Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Şükran Yangın Üst tarafından kurulan FEMİN ART Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği’nin genel merkezi Trabzon'dadır.

*********************

Derneğin Bursa şubesini ise, Mükerrem Turhan, Günnur Uzun, Vildan Özkan kurmuşlar. Yönetim Kurulu; Başkan Mükerrem Turhan, Başkan vekili Emine Kavran, Yazman Filiz Angıç, Sayman Semiha Güneş, üye Emel Altıntaş tarafından oluşan derneğin30 üyesi, 80 Onursal fahri üyesi var. Üyelerin çoğunluğu emekliler, öğretmenler.

*********************

Derneğin  yurt içinde ve yurt dışında şubeleri ve temsilcilikleri bulunuyor. Her yıl  30-35 ülkenin sanatçılarının  katılımıyla uluslararası sanat festivalleri, çalıştaylar düzenliyor; Türkiye'yi tanıtıp ülkeler arası dostluk, sanat köprüleri kuruyorlar.

İtalya, Almanya, Fransa, Sibirya, Gürcistan, Kıbrıs gibi ülkelerde sergiler açmışlar.  Azerbaycan’lı  sanatçılarla birlikte 15 Nisan 2020 de  Bakü'de bir sergi yapılacak.

Bursa şubesi Nilüfer Belediyesinin sponsorluğunda iki uluslararası çalıştay düzenlemiş. Sosyal sorumluluk projelerininher zaman destekçisi oluyorlar.

 

RESİM SERGİSİNDE RUHUM ARINDI

 

FEMİN ART Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği Bursa Şubesi Başkanı,emekli Resim Öğretmeni,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel Kültür Mirası taşıyıcısı Keçe Sanatçısı Mükerrem Turhan’ın nazik davetiyle; derneğin,Tayyare Kültür Merkezi’nde açtığı,  69 dernek üyesinin 72 eserinden oluşan ve 17-22  Şubat arasında açık kalacak, ‘’Gelenekselden Moderne  14. Karma Resim Sergisi’’ne gittim perşembe günü.

*********************

İyi ki de gitmişim; dışarıda inceden inceden yağan yağmurun üstüne, sergideki renk yağmuruyla ruhum arındı; umudum, yaşama sevincim arttı.

Her resmin önüne uzun uzun durdum; desenler, manzaralar, figürler, natürmortlar, yüzler, doğa beni kendine çekti. 

Sanatın işlevi de budur zaten;estetik haz yaşatıpgüzellik duygumuzu geliştirirken;bizi  iyiye, güzele, doğruya yönlendirir.

Sergideki resimlerçok başarılı çalışmalardı;  kadın ressamlarımızla gurur duydum.

Resim, erkeklerin egemen olduğu bir sanat;ne mutlu ki, Bursa’da, kadın ressamlar bu işin öncülüğünü yapıyorlar.Kadın yaparsa zaten en iyisini yapar.

PEMBE KURDELELER

Sergideki bir güzellik de şuydu:Tabloların sağ alt köşesinde KADINA ve ÇOCUKLARA ŞİDDETE HAYIR; ÇOCUK GELİNLERE HAYIR mesajının simgesi pembe saten kurdeleler vardı.

Şiddete sanatın diliyle dikkat çekmeye, farkındalık yaratmaya çalışıyordu dernek üyeleri.

*********************

Sergide beni ağırlayan, bilgilendiren Mükerrem Turhan ve değerli ressamlarÜmran Topsakal( Kent Konseyi Ressamlar Grubu Temsilcisi); Nermin Güray, Elçin Öner ile resim sanatından konuştuk, hatıra fotoğrafları çektirdik.

Ayrıcahoş bir tesadüf; kentimizin değerli koro şeflerinden Rüya Sani Gündiler’le de rastlaşmış oldum.

*********************

Galeriden çıkıp; yağmurda, tatlı tatlı ıslanarakYeni Marmara Gazetesine aheste aheste yürürken Dostoyevski’nin o ünlü, o iyimserlik dolu sözü geldi aklıma:

‘’Dünyayı güzellik kurtaracak’’

Evet, bu mümkün; çünkü sanat, insanlığın varoluşuna büyük bir anlam ve değer katıyor.

Ve Atatürk Heykeline göz ucuyla bakarken, şöyle dedim içimden;‘’laiklik, din ve ibadet özgürlüğünün olduğu kadar düşünce özgürlüğünün ve sanatsal yaratıcılığın da güvencesidir.’’

*********************

FEMİN ART üyelerini resim sanatına yaptıkları katkıdan, emeklerinden dolayı canı gönülden kutlarım.

Sevgili okurum…

Dernek, Bursa’mız açısından büyük şans; sahip çıkalım; mesela, bu gün uygunsanız, sergiyi mutlaka gezin.