Koronavirüs salgını küresel ticarete de büyük bir darbe vurdu.

Azalan ticaret hacmi, hemen bütün ülkeler gibi Türkiye’nin dış-satımını da olumsuz etkiledi.

Dünyada her yıl milyarlarca dolarlıkfuar ticareti gerçekleştiriliyordu. Ve Çin’de yaşanan olaylardan önce 2022’ye kadar dünya fuarcılık ticaretinin 5 ile 7 kat büyüyeceği konuşuluyordu.

Ama bu süreç durdu…

Uluslararası ticaret büyük ölçüde yavaşladı.

Günümüzde neredeyse dünyanın tüm ülkelerindeki fiziki fuarlar iptal edilmiş ya da ertelenmiş durumda.

Dolayısıyla alış-verişler de yavaşlamış durumda.

Söz gelimi Nisan ayında Türkiye’nin dış-satımı bir önceki yılın aynı ayına göre hemen-hemen yarı-yarıyaazaldı.

Ancak sorun salt Nisan ayıyla sınırlı kalmayacak kuşkusuz.

Pek çok şey gibi fuarların da iptal edilmesi nedeniyle gelecek aylar için yapılacak iş bağlantıları, alınacak siparişler de riske girdi.

Bursa’da salgın öncesi irili-ufaklı yılda onlarca fuar gerçekleşmekteydi.

Dünyanın pek çok ülkesinden gelen iş insanları bu fuarlarda yeni ürün siparişleri verip, bağlantılar gerçekleştirmekteydi.

Ne ki, salgın bu süreci de olumsuz etkiledi.

Salgın sürecinin belirsizliği iş dünyasını zaten son yıllarda gelişmeye başlayan yeni fuar kavramlarına, sanal fuarlara yöneltti.

* * *

Sanal fuar, fiziki fuarlarla aynı amaca yönelik ama yalnızca web ve mobil olarak tek tıkla dünyanın öbür ucundaki fuarı gezme olanağı sunan bir kavram.

Bu kavram içerisinde yazılı, görüntülü iletişim, seminerler, tanıtım filmleri, broşürler gibi akla fiziki fuarlarla ilgili ne geliyorsa sanal fuarlarda da aynısı organize edilebiliyor.

Dolayısı ile fiziki fuarlara bir seçenek oluyor bu sanal fuarlar

Son 1 ayda Koronavirüs nedeniyle sanal fuarlara yüzde 70-80 oranında bir talep artışı görülüyor.

Salgın ve belirsizlik ekonomik sıkıntılar çeken günümüz dünyasının şirketlerini artık dijitalleşmeye zorunlu hale getirmekte.

Sanal fuar çözümleri, bu olumsuz ekonomik koşullarda avantaja dönüştürülebilir hiç kuşkusuz.

 

* * *

 

Salgınının Türkiye’yi de etkisi altına almasıyla hızlı bir şekilde aksiyon alan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), ‘Kriz Masası’nı kurdu.

BTSO’nun ilk hamlelerinden biri, komite yönetimleri, konsey başkanları ve meclis üyeleri ile virüsün sektörlere etkisinin analizini gerçekleştirmek oldu.

İş dünyasının süreç ile ilgili her türlü görüş, öneri ve taleplerine ilişkin hazırladığı raporu bakanlıklara ve ilgili kurumlarla paylaşan BTSO, üyeleriyle iletişimini daha da güçlendirdi.

Ekonominin en önemli dinamiklerinden olan KOBİ’ler için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde BTSO’nun destekleriyle ‘Nefes Kredisi’ paketi yaşama geçirildi.

Aynı zamanda BTSO, dış-satımcılar için ‘Stok Destek Masası’nı kurarken, ‘Dijital Oda Projesi’ kapsamında da Oda belgelerini online ortamdan ücretsiz olarak sunmaya başladı.

BTSO, 45 bin üyesinin sorun ve talepleri için de 7 gün 24 boyunca ulaşabilecekleri WhatsApp hattıyla birlikte Oda’nın resmi web sitesi üzerinden ‘BTSO Yanınızda’ paneliyle üyeleriyle güçlü bir iletişim ağı oluşturdu.

Ticaret Bakanlığı da, salgın sürecinde ertelenen ya da iptal edilen fuarları sanal ortama taşıdı.

Bu kapsamda 1-3 Haziran tarihinde ayakkabı ve saraciye fuarı "Shoedexpo" ile başlayacak sanal fuar organizasyonu, 22-26 Haziran tarihlerinde yerli ve milli yazılımın katkılarıyla gerçekleştirilen "Agrivirtual-Sanal Tarım Makineleri Fuarı" ile sürecek.