16-24 Ekim tarihlerinde,‘Uzak/Yakın’ temasıyla gerçekleşecek, dünyanın en saygın fotoğraf festivallerinden Bursa FotoFest Sanal 2020’nin tanıtım toplantısı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan; BUFSAD Başkanı Serpil Savaş, Festival Küratörü Kamil Fırat ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar’ın katılımıyla Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde cuma günü yapıldı.

***************************************

Büyük bir başarıyla onuncu yılına giren; kurumsallaşan, gelenekselleşen; fotoğraf sanatına, kültürlerin ve halkların kaynaşmasına; dünya barışına ve Bursa’nın tanıtımına katkı yapan Bursa’nın sanat gururu FOTOFEST salgın nedeniyle bu yıl internet ortamında sanal olarak düzenleniyor.

**********************************

Burada durayım ve bir hakkı teslim edeyim.

Dünyada pek çok festival ve sanat etkinliği ertelenirken FOTOFEST’in dijital ortamda da olsa yapılıyor olması çok doğru bir karar.

Başta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak  üzere, Bursa Kent Konseyi Başkanı değerli dostum Şevket Orhan’ı ve BUFSAD’ın başarılı Başkanı Serip Savaş’ı, Küratör ve fotoğraf sanatçısı, festivale değerli katkılar yapan Kamil Fırat’ı, canı gönülden kutluyorum.

FOTOFEST fotoğraf sanatçılarına, fotoğraf severlere moral; dünyaya da Bursa’dan sanatın değerine ilişkin güçlü bir mesaj verecektir.

 

166 SERGİ

Festivalden bilgiler paylaşayım…

Festival 16 Ekim Cuma günü saat 20.00’de Bursa FotoFest’in Youtube sayfasında canlı düzenlenecek açılış programıyla başlarken; söyleşi ve atölye çalışmaları BursaFotoFest’in Youtube sayfasından izlenecek.

Sergiler için sanal bir fuar alanı tasarlandı, www.bursaphotofest.org ta yer alacak sanal sergi alanı kuşbakışı olarak gezilebilecek.

BursaFotoFest’te 18 farklı ülke; yerli ve yabancı 270 fotoğraf sanatçısı; 166 sergide yer alan fotoğraflarla bulunacaklar.

 

OZAN SAĞDIÇ

Festivalin onur konuğu olarak; fotoğraf sanatçısı, foto muhabiri Ozan Sağdıç belirlenmiş.

Ozan Sağdıç dünya ölçeğinde değerli bir fotoğraf ustası ve emektarıdır;  festivalin onur konuğu olması vefa ve kıymet bilme açısından yerinde olmuş; kutlarım.

Bir fotoğraf sever olarak FOTOFEST’i mutlulukla takip edeceğim; emeği geçenlere teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

EL EMEK KADIN SERGİSİ

BUFSAD Kadın Çalışma Grubu’nun hazırlamış olduğu ‘El Emek Kadın’ konulu sergi Tayyare Kültür Merkezi’nde büyük ilgi görmüştü. Harika fotoğrafların bulunduğu çok başarılı bir çalışmaydı. Sergiyi gezerken içimden,‘’kadın isterse en iyisini yapar’’ demiştim.

Sevindirici bir haber vereyim; ‘’El Emek Kadın’’sergisi Bursa ÇEK SANAT Kurumunun Görükle Kültür Merkezi’ndeki açılış programında yer alıyor. Sergi 10-31 Ekim arasında gezilebilir.

Çağdaş Eğitim Kurumu’nun ÇEK Sanat’ı oluşturma kararı beni sevindirdi, heyecanlandırdı.  ÇEK Sanat Bursa’nın kültür sanat hayatına değerli katkılar yapacaktır.

Dün Görükle Kültür Merkezi’nde yapılan açılış programında Fehmi Enginalp’in sunduğu Edebiyat-Felsefe Söyleşilerinde Prof. Dr. Doğan Göçmen “Hegel’de Sanat Kuramı ve Güzelin Felsefesi’’ hakkında konuştu; BUFSAD Kadın Çalışma Grubu’nun hazırlamış olduğu ‘El Emek Kadın’ sergisi açıldı ve Don Qujote oyunu izlendi.

********************

Sanat; aklımızı, vicdanımızı ve güzellik duygumuzu geliştiriyor; hayata anlam katıyor, bize yaşama sevinci veriyor.