Balon Festivali'ne büyük ilgi

Balon Festivali'ne büyük ilgi

Türkiye'nin ilk balon festivali Kapadokya'nın ev sahipliğinde devam ederken bu sabah Ürgüp'ten uçan hayvan figürlü balonlar gökyüzünü şenlendirdi. Ürgüp Belediyesi festival alanından havalanan sıcak hava balonlarına yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösterirken gökyüzünde figürlü balonların şenliği vardı. Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, "Kapadokya'da ilkini düzenlediğimiz Kapadokya balon festivaline olan ilgi bizleri son derece mutlu etti" dedi. Maraşlı, “İlkini düzenlediğimiz Kapadokya balon festivalinin Ürgüp'te bugün ikinci kalkışlarını izliyoruz. Bölgemizde üç gündür devam eden festivalimiz vatandaşların ilgi ve alakasından dolayı çok daha keyifli geçmektedir. Sabah balon kalkışları, akşamları ise Ürgüp Belediyesi tarafından ilçemizde düzenlenen konserler ile birlikte çok olumlu tepkiler alıyoruz. İnşallah yöremize, bölgemize ve turizmimize katkılı olduğunu umut ediyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yerli ve yabancı turistlerin balon festivaline ilgisi bizleri çok mutlu ediyor. Ürgüp'ümüzün tanıtılması hususunda, bölgemizde ki insanların eğlenmesi hususunda ve turizme farklı alternatif getirmesi anlamında çok mutluyuz” şeklinde konuştu. (İHA)

Ahşap atıklardan muhteşem tasarımlara dönüşüm

Ahşap atıklardan muhteşem tasarımlara dönüşüm

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde 2 çocuk annesi Seda Şentürk, eşiyle birlikte açtıkları ahşap palet üretim firmasında geriye kalan atıkları değerlendirip ahşam tasarım ürünleri üretiyor. Eşi ile birlikte 2011 yılında iş kurduklarını ifade eden Şentürk, "İlk dönemlerde fırça sapı üretimi yaptık, fakat bu işte zarar ettik. Daha sonra 'Ahşap üretiminin hangi dalında iş yapabiliriz?' diyerek, araştırdık. O dönemde ahşap palet üretimine geçtik. Bu işi yürütürken çıkan atık ağaç parçalarını nasıl değerlendirebileceğimizi düşündüm ve böylelikle ahşap tasarım ürünleri üretmeye başladım. Ev eşyalarından süs eşyalarına, mutfak malzemelerinden ağaç saksı üretimine kadar birçok ürün ortaya çıkarmaya başladık" dedi. Türkiye'nin dört bir yanına ürünlerini gönderen Seda Şentürk, ilk yurt dışı satışını da Kenya'ya yaptığını belirtti. Ürettiği ahşap ürünlerde özellikle mutfak malzemelerinde, hiçbir kimyasal madde kullanmadıklarının da altını çizen Şentürk, "Mutfak ürünlerimizi fırınladıktan sonra zeytinyağı ya da ceviz yağı ile işleyip sağlıklı bir hale getiriyoruz" ifadesini kullandı.

Uludağ'ın güney yamacında eşsiz güzellik

Uludağ'ın güney yamacında eşsiz güzellik

Uludağ'ın eteklerinde bulunan Alaçam, doğaseverleri kendine hayran bırakıyor. Kestel ilçesi sınırları içinde, Bursa'ya 36 kilometre uzaklıkta bulunan Alaçam mevkii, Uludağ'ın güney yamacında yer alıyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber sıcaklardan bunalan piknikçiler soluğu Alaçam'da aldı. (İHA)

Yarım tonluk metal at

Yarım tonluk metal at

Mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak, yarım ton demir hurda kullanarak yaptığı ve "Diriliş" adını verdiği heykeli, Ankara'daki Hatay Günleri'nde sergileyeceği için heyecanlı olduğunu söyledi. Altınorak, "Heykelin Hatay'ın en güzel şekilde tanıtımının yapılacağı 31 Ekim-4 Kasım tarihleri arasındaki sergide yer alması için yoğun çalışma içerisindeyim” dedi. (İHA)

Boğazı aydınlatan köprüler

Boğazı aydınlatan köprüler

Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul'un köprüleri, gece gökyüzünden aynı karede çekilen görüntüsü ile kendine hayran bıraktı. Kırmızı ve mavi ışıklarıyla boğazı aydınlatan köprüler Boğaz manzarasına renk kattı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün tamamı kırmızı ile aydınlatılırken, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ise kırmızı ve mavi renkleri ile aydınlatıldı. (İHA)

;