25 yıldır eliyle balık ağı örüyor

25 yıldır eliyle balık ağı örüyor

Elazığ`ın Keban ilçesinde atölyeye çevirdiği evinin bir odasında Fırat Nehri`nin kenarındaki atıl ağları onararak ve yenilerini yaparak ek gelir elde eden Zekeriya Çelik, aynı zamanda doğanın korunmasına aracılık ediyor.

1 litre su için 1 kilometre su kuyruğu

1 litre su için 1 kilometre su kuyruğu

Mersin'in Silifke ilçesinde 3 mahallede yaşayan vatandaşlar 1 litre su için her gün ellerinde bidon ve su şişeleriyle 1 kilometre su kuyruğu oluşturuyorlar. Murat Şengi / İHA

Düğüne 3 gün kala evleri yanan çifte yardım

Düğüne 3 gün kala evleri yanan çifte yardım

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, düğün hazırlığındaki çiftin kiraladıkları evde, çıkan yangında eşyaları küle dönen genç çifte mahalle sakinleri ile hayırseverlerin desteğiyle yeni eşyalar alındı.

Ahşap atıklardan muhteşem tasarımlara dönüşüm

Ahşap atıklardan muhteşem tasarımlara dönüşüm

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde 2 çocuk annesi Seda Şentürk, eşiyle birlikte açtıkları ahşap palet üretim firmasında geriye kalan atıkları değerlendirip ahşam tasarım ürünleri üretiyor. Eşi ile birlikte 2011 yılında iş kurduklarını ifade eden Şentürk, "İlk dönemlerde fırça sapı üretimi yaptık, fakat bu işte zarar ettik. Daha sonra 'Ahşap üretiminin hangi dalında iş yapabiliriz?' diyerek, araştırdık. O dönemde ahşap palet üretimine geçtik. Bu işi yürütürken çıkan atık ağaç parçalarını nasıl değerlendirebileceğimizi düşündüm ve böylelikle ahşap tasarım ürünleri üretmeye başladım. Ev eşyalarından süs eşyalarına, mutfak malzemelerinden ağaç saksı üretimine kadar birçok ürün ortaya çıkarmaya başladık" dedi. Türkiye'nin dört bir yanına ürünlerini gönderen Seda Şentürk, ilk yurt dışı satışını da Kenya'ya yaptığını belirtti. Ürettiği ahşap ürünlerde özellikle mutfak malzemelerinde, hiçbir kimyasal madde kullanmadıklarının da altını çizen Şentürk, "Mutfak ürünlerimizi fırınladıktan sonra zeytinyağı ya da ceviz yağı ile işleyip sağlıklı bir hale getiriyoruz" ifadesini kullandı.

Uludağ'ın güney yamacında eşsiz güzellik

Uludağ'ın güney yamacında eşsiz güzellik

Uludağ'ın eteklerinde bulunan Alaçam, doğaseverleri kendine hayran bırakıyor. Kestel ilçesi sınırları içinde, Bursa'ya 36 kilometre uzaklıkta bulunan Alaçam mevkii, Uludağ'ın güney yamacında yer alıyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber sıcaklardan bunalan piknikçiler soluğu Alaçam'da aldı. (İHA)

;
Henüz Bu Kategoride Galeri Bulunmuyor