İslam dünyası için özel bir önemi olan Ramazan ayı yarın sona eriyor.

Mahzun geçen bir ay hayırlısıyla yarın akşam sona erecek ve kısmetse bayramı yaşayacağız.

İçerisinde “Regâib” ve “Mi’râc” kandillerinin bulunduğu ve Âdem aleyhisselam’dan beri değerli olan Recep ayı ile “Berât” kandilinin bulunduğu Şa’ban ayı göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş, dört gözle beklenen, ayların sultanı Ramazan ayını da yaşamış olduk Korona virüsü ile birlikte.

Yarından sonra, 24 Mayıs günü Ramazan bayramının 1. gününe kavuşacağız hayırlısıyla.

Ne ki bu bayram salgın nedeniyle eski bayram kutlamalarına benzemeyecek.

Kısıtlama kararıyla gelecek bayramlarda dostlarımızla, büyüklerimiz ve küçüklerimizle birlikte olabilmek için bu bayram evlerdeyiz.

Kısıtlamaya uyup gelecek bayramları düşünmeliyiz.

 

* * *

 

Bayramların toplumsal yaşamımızda çok özel bir yeri vardır.

Çocuklar, gençler, olgunlar ve yaşlılar grup-grup camilere doluşurlar, bu bayrama kadar büyük bir huşu içerisinde namazlarını kılarlardı.

Ramazanda camilerimizin toplu ibadete kapatılması uygulaması bayram namazı içinde sürdüğünden bu bayram namazı için camilere gidemeyeceğiz.

Ayrıca birbirimizin bayramlarını kutlayamayacak, daha sonra aile büyükleri, eş-dost, akraba ve komşuları ziyaret edemeyecek, büyüklerin ellerini öpüp dualarını alamayacağız.

Evlerimizde sosyal medya kanalı, telefon ile görüşebilecek ve bayramlaşacağız.

Çünkü bu virüs belası hala ciddiyetini koruyor.

Sağlık Bakanı ve Bilim İnsanlarının uyarılarına uymamız zorunlu.

 

* * *

 

Bayramlar sevgi ve saygının artmasına vesile olması açılarından önemli günler.

Toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın gerçekleşmesine yoğunluk katacak günler bayramlar.

Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası, insan olarak yaratılmanın ve ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak dinen zengin olup ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi zorunlu olan bir sadakadır.

İslam dinine göre kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür.

Fıtır sadakasının zorunlu verilme zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir.

Fitrenin hedefi, bir yoksulun içinde yaşadığı toplumun yaşam standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine ortak olmasına katkıda bulunmaktır.

Bayram günleri sevinmek, neşelenmek gerekir.

Salgın nedeniyle evlerimizde bulunacağımız bayram süresince akrabalarımızı, büyüklerimizi, arkadaşlarımızı ziyaret edemezsek de, telefon ve internet aracılığı ile iletişim kurup, bayramlarını kutlayabiliriz.

 

* * *

 

Corona virüsü salgını tüm dünyada etkisi azalsa da hala yaşamı olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor.

Ülkemizde de etkileri yoğun bir şekilde hissedilen salgın nedeniyle bu güne kadar hafta sonları ve özel günlerde sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Özellikle Ramazan ayında ve sonrasında gelecek bayramda insanlar arasındaki iletişim ve temas daha da fazla olmaktadır kuşkusuz.

Bilim İnsanları ve Sağlık Bakanımız bu durumun salgınının seyrini olumsuz yönde etkileyebileceği konusunda son derece duyarlılar.

Ramazan ayında camilerde namaz kılmanın yerine getirilmesinde sağlığın korunması adına dikkat edilmesi gereken önlemler alındı.

Salgın nedeniyle sosyal izolasyon kuralı çerçevesinde başkalarıyla temastan kaçınmamız, bu doğrultu da akraba, komşu ve dostlarla beraber evlerimizde bu bayramı geçirmemiz gerekiyor.

Allah, Milletimizin ve tüm inananların sağlık ve esenlik içerisinde nice bayramlara kavuşmalarını nasip etsin.