"Hayri abi (Türkyılmaz) kusura bakmasın ama Gemlik'e yapacaklarımızla Mudanya'ya alternatif değil tercih sebebi olacaktır" demişti, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan.

Yani Mudanya'ya giden insanların Gemlik'e de gelme gerekçeleri olacak anlamında...
Hatta çıtayı daha da yükselterek, "38 kilometrelik deniz sahiliyle Gemlik neden Çeşme olmasın. Ne eksiğimiz var. Yüzümüzü denize dönme zamanımız geldi" diyen Sertaslan'ın sözlerinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen bu anlam da dikkati çeken gelişme yaşanmayışının elbette kendince sebepleri vardır!
Her fırsatta zeytinin başkenti, deniz kenti, liman kenti, turizm kenti, tarih kenti olmakla övündüğümüz Gemlik farkında mısınız son yıllarda göç ve sanayiye teslim olma yönünde hızla ilerliyor.
Bursa'da denize rahatlıkla ve de güvenli girilebilen sahillere sahip Gemlik'te her geçen yıl büyütülen Gemport Limanı ilçeyi turizm kenti özelliğinden uzaklaştırıyor.
Çocukluğumdan bu yana yazları Kumla'da yaşadığım için pek çok kez karşılaşmışımdır.
Dünyanın çeşitli ülkelerinden konteynırlar içinde binlerce ton malzeme yüklü yabancı bandıralı gemilerin Gemlik Körfezi'ndeki limanlara yük getirirler.
Bu gemiler liman da yoğunluk olduğu için bazen günlerce Kumla açıklarına demir atarak beklemek zorunda kalırlar.
Netice de ortaya turizm kentine yakışmayan fotoğrafta görüldüğü gibi manzaralar çıkmaktadır.


Bu durumda bu görüntüyü gören kaç kişi burada denize girmek isteyecektir?
Ticari limanın büyütülmesi kulağa hoş gelebilir.
Unutulmamalıdır ki, Türkiye'nin milli otomobilinin limanlar bölgesinde kurulmakta olan fabrikada üretime başlanılmasıyla ilçeye göç akınının olacağı gözden kaçmamalıdır.
Diğer yandan zeytin ağacını koruma kanunuyla da konut stoku yıllar öncesi tükenmiş Gemlik'in orantısız ve de kontrolsüz büyümesi gelecek adına kaygı vericidir.
Gemlik'in sanayide büyümesi tamamen deniz yolu ulaşımıyla paralel şekilde oluşuyor.
Öte yandan Gemlik Körfezi'nin bir iç deniz olduğu unutulmamalıdır.
Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ın sosyal medya hesabından kapasitesini ikiye katlayacak ilave dört vincin Gemport Limanı'na getirilmesini sevindirici olduğunu aktaran sözlerini destekleyen fotoğraf paylaşmış.
Başkan Sertaslan, yıllardır lojistik taşımacılık ticareti yapan aile şirketinin olması açısından limanın kapasitesinin artması bu sektör adına memnunluk verici olabilir.
Buna bir diyeceğimiz olamaz.
Meseleye turizm kenti Gemlik açısından bakacak olursak tezat oluşturduğunu söyleyebiliriz.
Başkanın ilçesine dair projelerinin gerçeğe dönüşmesinde verdiği çabanın tanığıyız.
Ancak şu ayrımı Gemlik için yapmak zorundayız.
Gemlik bir liman kenti mi, yoksa turizm kenti mi?
Öyle ya bir sabah kalktığımızda bir bakmışız Haydarpaşa Limanı'nın Gemlik'e taşındığını görebiliriz.
Dolayısıyla Gemlik için biçilen rolün kararını daha fazla para kazanmak adına Körfez'i kirletenler değil bu ilçede yaşayanlar vermelidir.