İnanılmaz çelişkiler yaşadığımız günlerdeyiz işte… Tüm dünyayı çepeçevre saran siyasi istikrarsızlıklar, bölgesel savaşlar, tüm ekonomik-sosyal kuralları yerle bir eden pandemi salgını ve sonucunda doğan/doğacak olan küresel ekonomik kriz günlerinde; bizi kendimize getirecek güzellikler arıyoruz durmadan…

Sağlıklı, mutlu ve umutlu haber arayışımız var durmadan… Yüzlerimizde hiç olmazsa küçük bir tebessüm yaratacak…

Ama hep hayal kırıklıkları ile karşılaşıyoruz her yanda…

Bunlardan biri de; tabii ki ekolojik ayrıntılar içeriyor. Ülkemizde ve yaşadığımız kentte her geçen gün daha da çoğalan çevre sorunları, zaman-zaman geçit vermeyen dağ görüntülerine bile ulaşıyor. İşte bu çevresel sıkıntılar, ülkemizde ve yaşadığımız kentte gelişmiş dünya ülkelerine oranla bir umursamazlık sendromuna da dönüşürken, geleceğe dair kaygılarında artmasına yol açıyor.

İşte bu kaygıyı hisseden TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Bursa Şubesi, yaşadığımız bu kentin önemli bir sorununa dikkat çekmek için “Yeşil mi Bursa..?” isimli bir fotoğraf yarışması düzenledi.

Hızlı nüfus artışından-çarpık kentleşmeye, şehir içi trafik karmaşasından -sağlıksız sanayileşmeye dek oldukça değişik boyutlarda karşımıza çıkan “doğanın insan eliyle yok edilmesi gerçeği”, her geçen gün yaşantılarımızdan da bir şeyler alıp götürdüğünün farkında olan bu STK’nın Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek, yarışma ile Bursa’nın mevcut çevre durumunu gözler önüne sermeye çaba harcayacaklarını söyledi.

 

YARIŞMANIN KONUSU VE AMACI ÇOK ÖZEL…

 

Mimarlık; insanların en basit günlük gereksinimlerinden başlayarak, yaşanan çağın gerektirdiği çok daha üst düzey mekan gereksinimlerinin de karşılanmasını yönelik bir tasarlama ve inşa etme eylemi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra mimarlık mesleği; görsel estetiği ve kusursuzluğu amaç edinen bir çalışma yöntemidir.

Mimarlar; yaşanan çevreyi ve peyzajı dönüştürüp, şekillendirirler. Bu nedenle de yapılan bu iş; insanın doğa ile kurduğu bir ilişki haline gelir.

Hepimizin çok iyi bildiği gibi yaşadığımız kent Bursa; sahip olduğu coğrafi-iklimsel özellikleri ve doğal kaynakları nedeniyle eski çağlardan beri bölgenin en önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Nesiller boyu yaşatılan yoğun bir kültürel mirasa ve zenginliğe ev sahipliği yapan kentimiz;2014 yılında 998.Dünya Mirası olarak UNESCO Dünya Mirasları listesine adını yazdırmıştır.

İşte böylesine önemli bir kent ne yazıktır ki; sanayileşmenin ve göçün etkisi ile hızlı ve plansız şehirleşme yaşamış, bu da kentin eski güzelliklerini yitirmesine neden olmuştur.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi; işte bu mantıkla yeşilden her geçen gün biraz daha uzaklaşan Bursa’yı gündeme alarak bir fotoğraf yarışması düzenledi.

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek; 5.Ulusal Fotoğraf yarışmasının konusunu özellikle “Yeşil mi Bursa..?” diye belirlediklerini, son katılım tarihinin 18 Aralık 2020 olduğunu ve ödül töreninin de 25 Aralık 2020 tarihinde yapılacağını belirterek: ”İyi bir seçici kurul oluşturduk. Yarışmada ilk 3’e girenlere ve 2 mansiyona para ödüllerimiz var. Sergilemeye layık görünen eserlere de 150 TL. ödeme yapılacak. Her fotoğraf sanatçısı Bursa’da çekilmiş en fazla 5 adet eser ile yarışmamıza katılabilecektir. Bu fotoğrafların 2016-2020 tarihleri arasında çekilmiş olması şartı bulunmaktadır. Fotoğraf sanatının üstün gücü ile yarışmaya katılanlara ‘Sizce yeşil mi Bursa ?’ sorusunu sormak istedik. Umuyorum ki; geniş katılım olacaktır”. dedi.

                          AVRUPA’NIN YEŞİL BAŞKENTLERİ…

Avrupa Komisyonu tarafından 2010 yılından beri düzenlenen Avrupa’nın Yeşil Başkenti isimli uluslararası çevre yarışmasına 2 kez katılan ancak istediği sonuca ulaşamayan Bursa’nın, “gerçekten de yeşil bir kent olup-olmadığını” bu yarışma fotoğrafları ile daha iyi görebileceğiz. Yeşil alan yoğunluğu, ulaşım ve hava kalitesi gibi çevreci kriterler esas alınarak düzenlenen ve onursal bir ödül olan Avrupa’nın Yeşil Başkenti Yarışması’na yeniden katılabilmek için de ön bir gösterge olabilir bu yarışma…

Şimdiden fotoğraf sanatçısı yarışmacılara başarılar diliyorum.

Umarım: çok güzel ve anlamlı Bursa fotoğraflarını görürüz açılan sergide…

Böylece; Bursa’nın en son kimliğine de ulaşabiliriz, tarihe tanıklık edecek bu fotoğraflarla…

Ve…Gerçekten de “yeşil bir kent midir Bursa” sorusunun net yanıtını alabiliriz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Yılda en az bir kez güneşin doğuşunu izle ve hayatın değerini anla…(H. Jackson BROWN)