On TV ekranlarında yayınlanan ve Gazeteci Yazar Cevat Türe’nin sunduğu Spor Gündemi Programına Fatihgücüspor Kulübü Başkanı Adem Sevinç, Gürsu Belediyespor Teknik Direktörü Sedat Özbağ, Antrenör Murat Vatansever ve Eski Kramponlar Sayfası'nın Kurucusu Salih Fındıkkaya konuk oldu.

ÖZEL HABER- ELİF KUŞ BEŞİK

Programda Bursa Amatör Futbolu konuşuldu.  Fatihgücüspor Kulübü Başkanı Adem Sevinç ‘’Biz kulübü 2017 yılında, önceleri beraber futbol oynadığımız arkadaşlarla birlikte kurduk. Arkadaşlarla 25 senelik bir mazimiz var. Bunu da resmiyete üç sene önce döktük. İlk sene bir üst lige direkt çıktık. 50-60 altyapı oyuncumuz oldu. İkinci sene bir üst ligi zorladık. Çıktığımızı sandık fakat bir gün sonra çıkamadığımızı öğrendik. Bizim çekiştiğimiz İnegöl Akhisar takımına kaçak oyuncu oynattılar diye üç puanı geri verdiler. Biz buna neyse, sağlık olsun dedik. Sonrasında bırakmıştım aslında. Bir kere daha zorlayalım diye arkadaşlar bana deste verdi. Bu sefer de Süper Amatör’e çıktık. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a çok teşekkür ederiz. Bizle çok ilgileniyor, bize destek veriyor. Tekrar takım kuracağız, altı-yedi ayımız var. İskelet kadroyu koruyarak dört-beş tane çok iyi transfer yaparak bir üst lige çıkmayı hedefleyeceğiz. Zaten hedef yoksa biz de yokuz. Şu anda bütün oyuncularımızı aldılar. Yeniden takım yapacağız. Bir de yabancı meselesi var. Kendi ülkesinden buraya okumaya veya gezmeye gelenler oluyor. Kante bizde önemli işler yaptı ama bu sene oynatamıyoruz. Birinci Kümede oynuyor da niye Süper Amatörde oynayamıyor? Bu çok yanlış bir şey. Adam futbol oynamaya geliyor. Bazı kulüpler önce altyapıyı oluşturuyor, sonrasında A takımda yükselmeye çalışıyor. Biz tam tersini yapıyoruz. Öncelikle A takımı belli bir noktaya getirip ondan sonra altyapıyı çoğaltma amacındayız. Bir üst lige çıktığımız zaman farklı olacak. Belki Merinos’ta oynayacağız. Daha kalabalık olacak. Kante çok uyumlu bir oyuncu. Ancak yabancı kuralından dolayı oynatamıyoruz. Kadromuzda kesinlikle kalacak olan kemik kadro, 6-7 oyuncumuz var. Gitmek isteyen de gider. Gitme diyemeyiz. Yeni oyuncuları antrenman şekline göre alacağız. Kulübü 2017 yılında kurduk. Arkadaşlarla bu işe gönül verdik. Tecrübeli oyuncularımızın yanına gençleri yerleştirdik. Bu şekilde ilerledik. Futbolcu izleme takımımız, kulüp doktorumuz, basın sorumlumuz var. Muhasebecimiz bile futbol oynamış.’’ sözleriyle kulübü hakkında merak edilenleri anlattı.

Maksemspor 9 puanla lider

Murat Vatansever Amatör liglerdeki puan durumunu aktardı. Vatansever ‘’Süper Amatör A Grubunda Kestelspor 38 puanla ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada Görükle İpekspor 37, üçüncü sırada 37 puanla Vefaspor geliyor. C Grubunda Elmasbahçespor liderliği bırakmadı. İkinci sırada Kafkasspor, üçüncü sırada Duaçınarıspor geliyor. Çağlayanspor’un teknik direktörü Mehmet Biçer gözüküyor. Sezon başında onunla anlaştılar. Ama antrenör arkadaşlarımız soyunma odasında değil de neden sahada olmuyor? Veya neden yönetici arkadaşımız yedek kulübesinde oluyor? Tüm antrenörlerin yedek kulübesine girme zorunluluğu var. Eğer bir antrenör takımla anlaşıp yedek kulübesine girmiyorsa bence sözleşmesini feshetmesi lazım. Yıllar önce antrenör çıkmazsa takım da sahaya çıkmıyordu. Bu 15 yıl önceydi. İkinci kümede birinci grupta Maksemspor 9 puanla lider, ardından Vatanspor ve Çalıspor aynı puanla geliyor. İkinci grupta lider Namık Kemal’in 9 puanı var. İkinci ve üçüncü sırada Kartalspor ile Demirspor’un yedişer puanı var. Üçüncü grupta birinci sırada Tirilyespor 9 puanla, ikinci Alacayaka’nın 9 puan, üçüncü sırada Tuna Gençlik 7 puanla geliyor. Dördüncü grupta lider Samanlıspor 6, ikinci Kazıklıspor 6, üçüncü Sırameşeler 4 puanla geliyor. Beşinci grupta lider Demirmenönü 4, ikinci Cerrahpaşa 3, İnegöl Mobilya üç puanla geliyor. Altıncı grupta lider 1922 Gemlik Güvenspor 6, ikinci Ovakçaspor 6, üçüncü İnançspor 6 puanda. Yedinci grupta Ormanspor 6 puanla lider, Çırpangücüspor 6 puanla ikinci sırada geliyor.’’ şeklinde konuştu.

Sedat Özbağ amatör liglerle ilgili ‘’B Grubunda, A ve C grubundaki takımlardan daha güçlü takımlar var. Kimin ne yapacağı belli olmayan, sürpriz sonuçlara imza atılan bir grup.  Bu grupta zorlu maçlar var. Mustafakemalpaşa ile Gürsu Belediyespor karşılaşacak. Mustafakemalpaşa 35. Gürsu Belediyespor 30 puanda. Gürsu kazanırsa puan farkı ikiye inanacak. Gergin bir maç geçeceğini düşünüyorum. Önceki maçlar fair play duygusu içerisinde geçti. Başka bir konuya değinmek istiyorum. U13 maçlarını mümkün olduğu kadar seyretmeye çalışıyoruz. Fakat oradaki antrenörlere koyulmuş kurallar belli. Yerinden kalkmayacaksın ve bağırmayacaksın. Antrenörlere konulmuş kesin bir talimat bu. Fakat görüyorum ki bu kadar bağırıp, çağırıp, futbolcuyu etki altına alıp olmaz. Bırak çocuklar oynasın. Burası eğitim yeri. Yarışma grubu değil.  Burada antrenörlerimizin çok daha dikkatli olması gerekir. Daha eğitimli antrenörlerin U13, U12’lede görev yapmasını daha önce de söylemiştim. Ufak yaş gruplarını daha çok eski futbolculara verirler. Kıyak yapalım şeklinde. O yaş grubuna ihanet ediliyor. O yaş grubuna bu kadar bağırma, çağırma, agresifleşme olmamalı. Denetim olmadığı için herkes istediği gibi yönetmeye kalkıyor. Onlar çocuk daha. Onlar yeni yeni yetişiyor. Maalesef korkuyla, bağırmayla, çağırmayla maçları bitirmeye çalışıyorlar. Burada sonuçtan çok eğitime önem verilmesi gerekiyor. Bunda sadece antrenörlere değil yönetimlere de büyük iş düşüyor. Antrenörlerimizin o yaş gruplarına nasıl davranılmasının gerektiğinin farkına varmasını bekliyorum. Burada velilere de iş düşüyor. Antrenöre dahi karışıyorlar. Bırakın çocuklar oynasın, zevkini alsın. Zaten futbolcu olacak çocuk oradan çıkıyor. Kimsenin zorlamasıyla ona ulaşamazsın. Gelişimi sağlayamazsın.

BAL Ligi’nde Kütahya ile Yıldırım çekişiyor. Diğer takımlarının yetişme şansı yok. Zaferspor iyi bir çıkış yakaladı. Puan ve oyun açısından yükseldiler. Aradığını bulamayan takımlardan biri de Yenişehir Belediye. 23 puanı var. Onlarda da istikrar yok. Bir hafta deplasmanda puan alıyor, diğer hafta kendi sahasında kaybediyor. Dalgalı bir form grafiği ile gidiyorlar. Gülbahçe takımı da aynı şekilde. Yıldırım Belediyespor üstün bir performans gösteriyor. Üçüncü lige çıkabilecek konuma ilerliyor.

Sezonu iyi geçirmek istiyorsanız transferde ve hocada hata yapmayacaksınız. Sezon başında yapılan yanlışlar kulüpleri bir yıl geriye götürüyor. Örneğin TFF 1. Lig’deki takımlardan ikisi hariç geri kalanları hocalarını değiştirmişler. Menajerler takımların transferlerinde başrol oyuncusudur. Onlar istediğini alıp, transfer eder. Bence antrenörlerin bir yere gitmesinde menajerlerin etkisi büyük. Çünkü yarın öbür gün futbolcu satacak. Ben sana kıyak yapıyorum ama sen de yarın bana kıyak yapacaksın diyorlar. Bu çark böyle dönüyor.’’ dedi.

Salih Fındıkkaya ‘’Altıparmak’ta bizden önceki jenerasyondan çok kaliteli ayaklar vardı. Yıllarca Bursa Amatör Futbolunda, profesyonel liglerde futbol oynamış abilerimiz bizim semtten çıktı. Futbol anlamında verimli bir ailenin çocuğuyum. Abilerimizin ardından bizler, bizlerin ardından genç jenerasyondan kardeşlerimiz geldi. Ondan sonrası çok. Nedenini bilmiyorum.

Bursaspor Adana Demirspor maçında sezonun en iyi oyununu oynadı. İlk yarı hiç pozisyon vermedik. Özer hakkında biraz konuşmak istiyorum. Özer çok sevdiğim bir oyuncu. Deneyimli, iyi bir futbolcu, iyi bir karakter, hırslı, mücadeleci. Bir sarı kartı vardı, ikinciyi görmemeliydi. İkinci sarı kartı gördü, takımı on kişi bıraktı. Bursaspor bocaladı ve golü yedi. Üç puan alarak Adana Demirspor’la aramızdaki farkı beş puana çıkardık. Adana Demirspor maçında Burak Kapacak olsaydı biz daha farklı olurduk. İbrahim hoca hakikaten takımı maça iyi hazırlamış. İyi bir oyun planı vardı. İlk gol bence jeneriklik bir gol. Traore mücadele gücü yüksek olan bir futbolcu değil. Orada topu aldı ve ileriye aktardı. Selezniov’la birlikte Tayfur da pozisyona girdi. İkinci golde Selezniov hedeften öte penaltıya gidiyordu. Penaltıyı aldı da. Ben Bursaspor adına çok umutluyum. Biz ilk altı takım içerisinde en fazla gol yiyen takımız. Çağlar gibi bir kalecimize rağmen 27 gol yemişiz. Adana Demirspor maçında bir taraftan Volkan’ı bir taraftan da Erkan’ı karşıladık. Onları etkisiz hale getirdik. İlk yarı hiç pozisyon vermedik. Hatta bir gol daha bulabilirdik. Öyle bir pozisyonumuz da vardı. Özer’in atılmasıyla bocaladık. Bu bize büyük bir tecrübe oldu. Bizim seyircimiz muhteşemdi. Mükemmel, planlı bir oyun oynadık. Rakibi oynatmadık. Golleri de bulduk. Daha önceleri Hatay’ın tökezleyeceğini söylemiştik. Son beş maça baktığımızda TFF 1. Lig’in en iyi takımıyız. Dört galibiyet, bir mağlubiyet almışız. Rakiplerimizin hepsi bizden fazla puan kaybetmiş. Bunların en başında da Hatayspor geliyor. Yine iddia ediyorum Hatayspor bu şekilde götüremeyecek’’ dedi.