Loading...

Gösteri amacına ulaşıyor…

Bursa 7 Kasım 2019 10:22
Videoyu Aç Gösteri amacına ulaşıyor…
A
a

Özel haber / Reyhan Oral Aydın“Zübeyde Hanım ve Gazi, Bursa’ya Geliyor…” başlığı ile Bursa kamuoyu ile paylaştığımız haber sonrası, Uluslararası Sinemacılar Derneği Başkanı Selami Yanık’ın yapımcılığını üstlendiği “Ben Hep Vardım” isimli oyun 29 Ekim’de Cumhuriyet’in 96’cı yılında Teyyare Kültür Merkez’inde Büyükşehir Belediyesi işbirliği ve MHP Bursa’nın desteği ile sahne alarak bir ilke imza atmıştı. Zübeyde Anne ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birlikte gençlere Osmanlı’dan Cumhuriyet’e giden yolda alınan zorlu 5 yılın kurtuluş mücadelesi ve Cumhuriyet’in ilk 10 yılını anlattığı tiyatro gösterisi amacına ulaşıyor. Zübeyde Hanımın vefatından önceki dileği olan vasiyeti için ilk adımlardan sonra ikinci aşamada belediye başkanlarının desteği ile aşılıyor. 29 Ekim’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü İlker Gülümser, Zübeyde Anneyi ise Cavidan Balcı canlandırmışdı. Yaşar Kazdal’ın sunuculuğunu üstlendiği oyunda abla-kardeş rolünü oynayan Gözde Gümüş ve Baran Ergün’ün başarılı performansı seyirciler tarafından takdirle karşılamış oyunun tekrar sahnelenmesi yönünde Bursalı seyircilerden tam not almışlardı. Aynı zamanda uygulayıcı yapımcısı da olan Gülümser ile senaristi de olan Balcı taleplere olumlu yanıt vermişti.

Makedonya’dan Başkanlar Bursa’da…

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Kuzey Makedonya Jupa Merkez Belediyesi’nin kardeş belediye olması için MHP Büyükşehir Belediye Meclis Gurubu adına Grup Sözcüsü Mustafa Kargılı da “Ben Hep Vardım” projesi sahnelenmeden önce MHP Meclis Üyelerinin imzaları ile önerge vermişti. Projenin iki aşamalı ayağından biri olan Zübeyde Hanım’ın son vasiyeti olan eşi Gümrük Müşaviri Ali Rıza Efendi’nin doğduğu yer olan tek Türk beldesi olan Jupa’da “Türk çocuklarının okuyabilmesi için eğitim kampüsü” Jupa Belediye Başkanı Ariyan İbrahim’in Uluslararası Sinemacılar Derneği’ne tahsis ettiği 12 dönümlük arazi üzerinde gerçekleştirilecek. Bir gurup iş adamı ve belediye başkanı ile Bursa’yı ziyarete gelen İbrahim ile Yanık buluşarak detayları konuştu. İbrahim, Studenican Belediye Başkanı AzemSadiki, Rostusa Belediye Başkanı MedatKurtovski, Gerasim Belediye Başkanı KonzulovRadovis, Blagoja Belediye Başkanı İlievKonce, Projenin Jupa ayağı koordinatörü Hüseyin Özkan ve Dernek Başkanı Selami Yanık ile buluşarak detayları konuştular.

Kendimizi Evimizde Hissettik

İbrahim; “Bugün Osmanlı’nın ilk başkentine gelerek güzel insanları görmekten oldukça memnunuz. Heyet olarak geldik ve bazı kamu kurumları ile temaslarda bulunarak, Türkiye’nin her zaman yanımızda bulunmasından dolayı memnuniyetimizi ilettik. Zübeyde Annemizin son dileği olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Kampüsü’nün siz değerli Bursalıların gayretleri ile ilçemize kazandıracak olmamızın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Ali Rıza Efendi Konağı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 yıl önce verdiği talimatla TİKA koordinatörlüğü ile yapılmıştı. Bizlere her konuda yardımcı olan ve yalnız hissettirmeyen tüm siyasi liderlerimize, bürokratlarımıza, belediye başkanlarımıza ve özelikle siz değerli Bursalı kardeşlerimize şükran borçluyuz. Allah hepinizden razı olsun.” Dedi.

Yürüyün Bizimle

Yanık da; Mustafa Kemal Atatürk ile Zübeyde Hanım'ın hayatından kesitlerin aktarıldığı "Ben Hep Vardım" tiyatro oyununu iki ayaklı bir proje olduğunu hatırlatarak; “Oyunu Cumhuriyetin kuruluşunun 96'ncı yıl dönümünde Bursa Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Tayyare Kültür Merkezi'nde sahneleyerek Cumhuriyet’in yıl dönümüne tarihi bir imza atmak istedik. Bu önemli projenin gerçekleştirilmesinde MHP Büyükşehir Meclis Gurubu Sözcüsü sayın Mustafa Kargılı'ya, MHP Bursa İl Yönetimine tekrar ayrıca teşekkür ederim. Projenin birkaç önemli ayağı vardı. 1 aydır basın yoluyla bunu sizlerle paylaşıyoruz. Zübeyde Annenin son arzusu eşi Ali Rıza Efendi’nin doğduğu yer olan Kuzey Makedonya’nın Jupa Beldesinde “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Kampüsü” yapmaktı. Biz bu hayalin gerçekleştirilmesinin ilk ayağı olan “Ben Hep Vardım” halkası ile başlattık. Kuzey Makedonya’dan projenin detayları için yanımıza gelen sayın belediye başkanlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Ata’nın izinde çıktığımız bu ulvi yolda inşallah, Allah bizi hem Bursalılara hem de yürekleri Türkiye için atan suyun öbür yakasında atan soydaşlarımıza karşı utandırmaz. Okulların yapımı için Bursalı iş adamı ağabey ve ablalarımızdan da destek bekliyoruz. Başta BTSO olmak üzere tüm sanayici kuruluşlarımızı bu hayalin gerçekleşmesi için yanımızda yürümeye davet ediyoruz." diye konuştu.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat