Hava Durumu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Ukrayna halkının yanındayız

Partisinin Nilüfer İlçe Kongresi’nde konuşan Ali Babacan, “Bombalar, sirenler ve postal sesleriyle güne uyanan Ukrayna halkının, amasız ve fakatsız yanındayız” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2022 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2022 10:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenimarmaragazetesi.com/
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Ukrayna halkının yanındayız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Nilüfer İlçe Kongresi için Bursa’ya geldi.  Başkan Babacan, Bursa’da büyük bir coşkuyla karşılandı. Kongrede konuşan Babacan, “Bombalar, sirenler ve postal sesleriyle güne uyanan Ukrayna halkının, amasız ve fakatsız yanındayız. Amasız, fakatsız, ikirciksiz… Çünkü birileri postal sesleri doğudan gelince heyecana kapılıyor. Çoktan tarihe gömülmesi gereken emperyal hayallerle yatıp kalkıyorlar. Ülkemizin tarihi ittifaklarını temelden sarsmak istiyor. Görüyoruz onları. Bugünler çok önemli sınav. Herkes duruşunu, niyetini açığa döküyor. Bizim için asıl olan ilkelerdir. DEVA Partisi, tepki vermek için kurşunu kimin sıktığına bakmaz, postal sesleri nereden geliyor diye beklemez. Uluslararası hukuku çiğneyen her kimse, onun karşısında durur” açıklamasını yaptı.

‘Aklınızı başınıza alın, biraz tarih okuyun’

“Hem bölgemiz hem de tüm dünya için son derece kaygı verici bir süreçten geçiyoruz” diyen Babacan, “Türkiye için de kaygı verici bir süreç olduğunu kimse unutmasın. İçimizdeki, doğudan gelen postal seslerine alkış tutanlara sesleniyorum. Aklınızı başınıza alın. Biraz tarih okuyun” diye konuştu.

‘Montrö konusundaki hata istikrara zarar verir’

Montrö Anlaşması’nın harfiyen uygulanması gerektiğini vurgulayan Babacan, “Hükümete tekrar sesleniyorum: Sakın ha yalpa yapmayın. Uluslararası hukuku defalarca deldiniz, deliyorsunuz ama bu Montrö konusundaki hata ülkemizin kendi istikrarına da Karadeniz’in etrafındaki diğer ülkelerin istikrarına da zarar verir. İktidara soruyorum: Ticari hatlar açıkken, ulaşım çok kolayken, bütün ülkeler kendi vatandaşlarını tahliye ederken, niçin etkin bir biçimde vatandaşlarımızı Ukrayna’dan ayrılmaya teşvik etmediniz? Düne kadar uçuşlar vardı. Şimdi ‘Karayoluyla dönün’ diye akıl verene kadar bir hafta önce ‘Risk var, bir an önce ülkenize gelin’ diye söyleseydiniz. Gazetelerin tek tek manşetlerini belirledikleri, ünlülerin maske takıp kolbastı söylediği yarışmalarla uğraştıkları zamanı, Türkiye’nin dış politikası ve bölgemizin güvenliği için harcamayan bir yönetimle karşı karşıyayız. Önünü öngöremeyen, yokuş aşağı yuvarlanan, kemer takmayan, hatta arabada kemer olmadığını bile fark etmeyen bir yönetimle karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

“Dışişleri’ni liyakatli kadrolara teslim edeceğiz” 

Liyakat vurgusu yapan Babacan, “İktidar partisi üyelerinin, işi bırakıp emekli olduğunda yerleştiği bir kasabaya dönen Dışişleri Bakanlığı’nı, liyakatli kadrolara teslim edeceğiz. Dış ilişkilerde kabadayılığa, fevriliğe ve hamasete son verip, ehliyet, liyakat, nezaket ve diplomasi gibi olmazsa olmaz ilkeleri işleteceğiz” dedi.
 

ÖZEL HABER / HİLAL AKDOĞAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.