Hava Durumu

İBB Zaferi: Tansu Çiller'in Sarıyer'deki İmar İzni Tekrar İptal Edildi!

İBB'nin Kazandığı Davada Tansu Çiller'in Sarıyer Arazisine İmar İzni İptali

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2024 13:16
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2024 13:16
Kaynak: FERHAT ŞAHİN
İBB Zaferi: Tansu Çiller'in Sarıyer'deki İmar İzni Tekrar İptal Edildi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), eski başbakanlardan Tansu Çiller ve eşi Özer Çiller'e ait Sarıyer, Kilyos'taki araziye yönelik imar planı değişikliği kararına itirazı olumlu sonuçlandı. İstanbul 14. İdare Mahkemesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan imar planı değişikliğinin hukuka aykırı olduğuna ve iptaline karar verdi.

Sarıyer Kilyos'ta bulunan ve Çiller ailesine ait olan parsellerle ilgili imar planları, İBB tarafından 2020 yılında ilk kez dava edilmişti. 2021 ve 2022'de alınan iptal kararlarının ardından, Bakanlık tarafından aynı arazi için yeni bir plan değişikliğine gidilmişti. Yeni değişiklikle arazi, "Nitelikli Doğal Koruma Alanı"ndan "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" statüsüne çevrilmek istenmişti.

İBB'nin yaptığı itiraz sonucunda, İstanbul 14. İdare Mahkemesi daha önce verilen yargı kararlarını referans alarak anayasanın 138. maddesine vurgu yaparak dava konusu yer için yapılaşma hakkı verilmesinin kamu yararına olmadığını ve bölgede turizm alanı talebinin bulunmadığını belirterek İBB lehine karar verdi. Böylece, Çiller ailesine ait arazi için yapılan imar plan değişikliği, ikinci kez iptal edildi.

Bu kararın ardından, söz konusu araziyle ilgili herhangi bir yapılaşma girişiminin önüne geçilmiş oldu. Mahkemenin kararı, istinaf yolu açık olmak üzere verildi.

Kaynak: FERHAT ŞAHİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.