Hava Durumu

Temiz Sanılan, Hastalıklı Su Taşıyan 6 Çeşme Kapatıldı

Temiz sanılan 6 hastalıklı su kapatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 16:47
Kaynak: İHA
Temiz Sanılan, Hastalıklı Su Taşıyan 6 Çeşme Kapatıldı

Sivas'ta yapılan bir sağlık incelemesi, şehrin bazı tatlı su çeşmelerinden alınan suların beklenmedik bir şekilde hastalık taşıdığını ortaya koydu. Vatandaşların güvenle içtiği, temiz sanılan suların bazılarında "Francisella Tularensis" adı verilen hastalık etkeni tespit edildi. Bu bulgu üzerine Sivas Belediyesi, halk sağlığını korumak adına hemen harekete geçerek, etkilenen altı çeşmenin suyunu kesme kararı aldı.

Kentteki 152 tatlı su çeşmesinden alınan su numuneleri detaylı laboratuvar testlerinden geçirildi. Vatandaşların evlerine şişeyle taşıdığı ve günlük su ihtiyacını karşıladığı kaynaklardan biri olan kepenek tatlı su kaynağını besleyen altı çeşmede yapılan analizler, endişe verici sonuçları gözler önüne serdi. Sivas Belediyesi, bulguları kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşarak, söz konusu çeşmelerin isimlerini ve alınan önlemleri duyurdu.

Şehit Piyade Uzman Furkan Peker, Şehit Komando Ahmet Eyce, Osman ve Zeynep Doğan, Mustafa ve Nazire Erdoğan, Sabri Ercins, Mahi ve Hüseyin Uçar Tatlı Su Çeşmeleri, gerekli sağlık ve güvenlik tedbirleri tamamlanana kadar kullanım dışı bırakıldı. Belediye, çeşmelerde yapılacak detaylı temizlik ve sağlık kontrol çalışmalarının ardından suyun tekrar açılacağını belirtti. Bu önlemler, vatandaşların sağlığını korumak ve olası bir halk sağlığı krizinin önüne geçmek için alındı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.