Hava Durumu

Uzman İsim Uyardı: Kararsız Kışlar Geliyor

İklim bilimci Prof. Dr. İhsan Çiçek, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu iklim değişikliği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2024 16:52
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 16:52
Kaynak: ELİF KUŞ BEŞİK
Uzman İsim Uyardı: Kararsız Kışlar Geliyor

Ankara Üniversitesi'nden iklim bilimci Prof. Dr. İhsan Çiçek, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu iklim değişikliği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Çiçek'e göre, son yıllarda ülkemizde sıcaklık ortalamalarında belirgin bir artış yaşanmakta ve her sene sıcaklık rekorları tekrarlanmaktadır. Ancak, bu artışın "hiç soğuk bir kış görmeyeceğiz" anlamına gelmediğini belirtiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, 2024 Şubat ayı Türkiye'nin en sıcak ikinci Şubat ayı olarak kaydedildi. Ayrıca, Türkiye'nin ortalama sıcaklığının da belirgin şekilde yükseldiği ve kış aylarında bile normallerin üzerinde sıcaklık yaşandığına dikkat çekiliyor.

Prof. Dr. Çiçek, iklim değişikliğinin doğal olarak uç değerlerin yaşanmasına neden olduğunu ve bundan dolayı gelecek yıllarda hem sıcak hem de soğuk kış mevsimlerinin yaşanabileceğini belirtiyor. Ayrıca, iklim değişikliğinin jet rüzgarlarını etkileyerek Türkiye'nin kararsız kış koşullarını da etkilediğini ifade ediyor. Bu bağlamda, Doğu Anadolu için kar uyarısında bulunuyor ve bazı yılların kar yağışıyla geçeceğini ancak bu kar yağışlarının bundan sonra çok etkili olmayacağını vurguluyor.

Kaynak: ELİF KUŞ BEŞİK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.