Hava Durumu

 Abdullah Gül Siyasete Geri mi Dönüyor? Üç Parti Birleşip Gül'ü Lider Yapacak İddiası

Siyasi Arenada Yeni Bir Oluşum: Abdullah Gül'ün Geri Dönüş Planları

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 22:02
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 22:02
Kaynak: FERHAT ŞAHİN
 Abdullah Gül Siyasete Geri mi Dönüyor? Üç Parti Birleşip Gül'ü Lider Yapacak İddiası

Uzun bir süredir sessizliğini koruyan ve kameralardan uzak yaşayan Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeniden aktif siyasete döneceği öne sürüldü. Ankara kulislerinde konuşulanlara göre Gül; DEVA, Gelecek ve Saadet partilerini tek çatı altında birleştirerek genel başkanlık görevini üstlenecek.

Gül'ün Siyasi Geçmişi ve Dönüş Planları

1991-2007 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde beş dönem Kayseri Milletvekili olarak hizmet veren ve 2001'de AK Parti'nin kuruluşunda rol alan Abdullah Gül, 2002'de Başbakan olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 58. Hükümeti'ni kurdu. 28 Ağustos 2007 tarihinde ise Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. Siyasi kariyerinde pek çok önemli göreve gelen Gül, uzun süredir siyasi arenadan uzak duruyordu.

Barış Yarkadaş'ın İddiası: "Üç Partiyi Birleştirip Genel Başkanlık Koltuğuna Oturacak"

TV100 köşe yazarı Barış Yarkadaş, Abdullah Gül'ün üç partiyi tek çatı altında birleştireceğini iddia etti. Yarkadaş, "11. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Kurucusu Abdullah Gül'ün yakın çevresi 'yeni bir parti' için düğmeye basınca, 75 koruması olduğu ve devletin 17 aracını kullandığı haberi patladı. Gül'ün yakın çevresi, DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi'nin tek çatı altında birleşmesi ve partinin başına da Gül'ün geçmesi için kulis yapıyor. Gül ve çevresi Erdoğan sonrası için pozisyon alıyor. Gül'ün de yeni parti ve siyasete sıcak baktığı konuşuluyor" ifadelerini kullandı.

Genel seçimlerde CHP listelerinden seçime giren DEVA Partisi 15, Gelecek ve Saadet partileri ise 10 milletvekili kazanarak TBMM'de grup oluşturmaya hak kazanmıştı. Ancak yerel seçimlerde ise üç parti de hüsrana uğramıştı. Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi, Türkiye'nin hiçbir noktasında belediye seçimini kazanamadı. Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi bir ilçe kazanırken, Saadet Partisi ise sadece 1 ilçe ve 1 beldede ipi göğüsleyebildi.

Abdullah Gül'ün liderliğinde kurulacak bu yeni partinin, Türkiye siyasetinde nasıl bir etki yaratacağı merak konusu. Gül'ün siyasi tecrübesi ve vizyonu ile DEVA, Gelecek ve Saadet partilerinin birleşmesinin, özellikle Erdoğan sonrası dönemde önemli bir rol oynaması bekleniyor. Kulislerdeki bu iddiaların ne derece gerçek olduğu ve Gül'ün bu sürece nasıl yanıt vereceği, önümüzdeki günlerde daha netleşecek.

Kaynak: FERHAT ŞAHİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.