Hava Durumu

GOOGLE’A DEV TAZMİNAT! VERİLERİMİZİ SAKLIYORMUŞ!

Google, kullanıcıların anonim modda yaptığı çevrim içi aramaların kaydını tuttuğu iddiasıyla karşı karşıya kaldı

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2024 16:56
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2024 16:56
Kaynak: FERHAT ŞAHİN
GOOGLE’A DEV TAZMİNAT! VERİLERİMİZİ SAKLIYORMUŞ!

Google, kullanıcıların "anonim" modda yaptığı çevrim içi aramaların kaydını tuttuğu iddiasıyla karşı karşıya kaldığı davada 5 milyar doların üzerinde tazminat ödemeyi kabul etti. Bu, Google ve diğer teknoloji şirketlerinin kullanıcı verilerini nasıl topladıkları ve işledikleri konusunda daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik gerektiren önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor. California Kuzey Bölge Mahkemesi'nde kayıtlara geçen anlaşma, izinsiz verilerin kullanımıyla ilgili olarak 50 davacıyı temsil eden 3 avukatlık firması arasında sağlandı.

Bu anlaşma, Google'ın internette gezinme geçmişine ilişkin verileri silmesini de içeriyor. Yaklaşık dört yıl önce açılan dava, Google'ın anonim tarama seçeneğini kullanan kullanıcıların aktivitelerini izlediği ve bu konuda kullanıcıları yanılttığı iddiaları üzerine kuruluydu. Ayrıca, ABD Adalet Bakanlığı Google'a yönelik iki ayrı "antitröst" davası açarak, şirketin tekelleşme politikası uyguladığını iddia etmişti.

Bu karar, internet gizliliği ve veri koruma konularında önemli bir adım olarak görülüyor ve kullanıcı haklarının korunmasında yeni bir sayfa açılmasına işaret ediyor. Google'ın bu anlaşmayla birlikte, kullanıcı verilerinin toplanması ve kullanılması konularında daha şeffaf olması ve kullanıcıların gizlilik haklarını daha ciddiye alması bekleniyor.

Kaynak: FERHAT ŞAHİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.