Hava Durumu

Kur'an-ı Kerim Yakma Eylemleriyle Tanınan Momika, Norveç'ten Sınır Dışı Ediliyor

İsveç'e İade Kararı Alındı!

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2024 18:02
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 18:02
Kaynak: ELİF KUŞ BEŞİK
Kur'an-ı Kerim Yakma Eylemleriyle Tanınan Momika, Norveç'ten Sınır Dışı Ediliyor

Irak asıllı Salwan Momika, İsveç'te düzenlediği ve büyük tepki çeken Kur'an-ı Kerim yakma eylemleri nedeniyle Norveç'te tutuklanarak İsveç'e geri gönderilmek üzere sınır dışı ediliyor. Momika'nın, Norveç'te iltica talebinde bulunmuş ancak talebi kabul edilmemiştir. İsveç Göç Temyiz Mahkemesi'nin 27 Mart'ta Momika'nın sınır dışı edilmesi yönündeki kararı onaylamasının ardından, Norveç Göç Ofisi, Dublin Sığınma Anlaşması gereğince Momika'nın ilk iltica ettiği ülke olan İsveç'e iadesine karar verdi.

Momika, İsveç Göçmenler Ofisi'nin kendisine verdiği çalışma ve oturma izninin uzatılmaması üzerine İsveç'ten ayrılarak Norveç'e gitmişti. Ancak, Norveç'teki iltica başvurusu kabul edilmediği için tekrar İsveç'e gönderilecek. İsveç Göçmenler Ofisi Müdürü Jesper Tengroth, Momika'nın İsveç'e teslim edileceğini doğruladı.

Momika, geçtiğimiz yıl boyunca Stockholm'de, Stockholm Camisi ve İsveç Parlamentosu önünde, ayrıca Malmö kentinde ve Stockholm'ün merkezinde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim yakma eylemlerinde bulunmuştu. Bu eylemler, İsveç ve Danimarka'da büyük protestolara ve tepkilere neden oldu.

Danimarka Parlamentosu, 7 Aralık 2023'te, kutsal kitapların yakılmasını ve bu kitaplara yönelik saldırıları yasaklayan bir yasa tasarısını kabul ederek bu tür eylemlere karşı önlem almıştı. Momika'nın eylemleri, kutsal değerlere yönelik saygısızlık ve toplumsal huzuru bozma konusunda ciddi tartışmaları beraberinde getirdi.

Kaynak: ELİF KUŞ BEŞİK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.