Renault’ta neler oluyor?

Kategori: Bursa - Tarih: 18 Haziran 2019 16:47
Renault’ta neler oluyor?

Otomativ devi Fiat Chrysler’den, 35 milyar dolarlık birleşme teklifi ile alevlenen oto sektöründe, geçen hafta Renault’a yapılan teklifin geri çekildiğinin duyurulması, fabrikanın kapatılacağı endişesini beraberinde getirdi.

Otomobil fabrikalarının merkezi durumunda olan ve her 10 işçiden 6’sına istihdam sağlayan Bursa’da, oto sektöründeki genel kriz oto çalışanlarını düşündürüyor. Sektörün her yıl, işçi ve ürün-model bazında küçülmeye gitmesi, son ekonomik gelişmeler sonrası Renault Fabrikasının kapanacağı duyumları işçi kenti Bursa’da sendika ve siyasilerin tepkisini çekti.EKONOMİK DENGELER TEPE TAKLAK
 
Fiat Chrysler, Fransız Renault'a yaptığı 35 milyar dolarlık birleşme teklifini geri çektiğini duyurdu. Bu haberin ardından Renault hisseleri yüzde 7,7 oranında değer kaybetti. Renault, Fiat Chrysler Automobiles'ın teklifini derinlemesine değerlendirme imkânı bulamadığından dolayı hayal kırıklığı içinde olduğunu da açıkladı. Fiat Chrysler yaptığı açıklamada, Fransa'daki siyasi durumun böyle bir birleşme için uygun olmadığını ifade etti. Eğer birleşme gerçekleşseydi, Fiat Chrysler-Renault markası dünyanın en büyük üçüncü otomobil üretim şirketi olacaktı.

İLK AÇIKLAMALARDA BELİRTİLEN MEMNUNİYET

Grup, FCA’dan gelen ilk teklifin ardından yaptığı açıklamasında, teklifin Renault ve ittifakın (Renault Grubu’nun Nissan ve Mitsubishi ile olan birliği) çekiciliğinin bir göstergesi olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, "Nissan’ın bu konudaki yapıcı tavrından duyduğumuz mutluluğu belirtir, FCA’ya gösterdiği çaba ve Renault yönetim kurulu üyelerine güvenlerinden dolayı teşekkür ederiz. Bu doğru zamanlı önerinin, endüstriyel olarak çok uygun hem de finansal açıdan çekici, Avrupa merkezli bir global otomotiv devi yaratacağı aşikar bir çaba olduğunu düşünüyoruz" ifadelerine yer verildi.

GEÇEN YIL 3,9 MİLYONA YAKIN OTOMOBİL SATIŞI YAPILDI

1898'den beri otomobil üreten Groupe Renault, 2018'de 134 ülkede 3,9 milyona yakın otomobil satışı gerçekleştirmişti. Toplam 36 üretim tesisi ve 12 bin 700 satış noktasıyla 180 binden fazla kişiyi istihdam eden uluslararası çok markalı bir grup olan Groupe Renault, kârlı büyüme stratejisini devam ettirirken geleceğin teknolojik zorluklarına çözümler getirmek için uluslararası genişlemeye odaklanıyor.

Bu doğrultuda Grup, beş markasının (Renault, Dacia, Renault Samsung Motors, Alpine ve LADA), elektrikli araçlarının ve Nissan ve Mitsubishi Motors ile olan birliğinin sinerjisinden faydalanıyor.
Renault-Fiat birleşmesinde Fransa Ulaştırma Bakanı Elizabeth Borne yerel medyaya yaptığı açıklamada, söz konusu görüşmelerle ilgili sürecin henüz kapanmadığını söyledi.
 
Fransa Ulaştırma Bakanı Elizabeth Borne, Groupe Renault ve Fiat Chrysler Automobiles NV arasındaki birleşme görüşmeleri sona ermiş olmasına karşın, iki şirketin birleşmesi için hala bir şansları olduğunu söyledi. Borne, yerel medyaya yaptığı açıklamada, söz konusu görüşmelerle ilgili sürecin "henüz kapanmadığını" söyledi. Fiat Chrysler, sürecin sonlanmasına sebep olarak Fransa'daki "politik durumları" göstermişti.
 
FABRİKA KAPATILACAK MI?
Her yıl küçülme kararı alan ve Türkiye Operasyonundan çıkmak için birkaç kez girişimde bulunan Renault’un en büyük fabrikalarından biri Bursa’da bulunuyor. 1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’un Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biri. 7 bin 100 çalışanı ile 12 yıldırı ihracat şampiyonu da olan Renault’un Büyük OSB’de bulunan Fabrikasının kapatılabileceği yönündeki duyumların artması siyasi kulisleri hareketlendirdi. Siyasiler ve STK’ların önümüzdeki günlerde yapacakları basın açıklamaları ile konuyu Türkiye gündemine taşıyacakları öğrenildi.
 
Kaynak : Erdal Orhan

https://www.yenimarmaragazetesi.com/haberprint/renault-ta-neler-oluyor--429605.html