Sadece 40 gün evli kaldı! Manço'nun yıllar sonra ortaya çıkan sırrı

Kategori: Magazin - Tarih: 1 Şubat 2019 14:08
Sadece 40 gün evli kaldı! Manço'nun yıllar sonra ortaya çıkan sırrı

Sevgi dolu kalbiyle milyonların gönlüne taht kuran ünlü sanatçı Barış Manço, 20 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı.

Yalnızca yaptığı şarkılarla değil, örnek davranışlarıyla da toplumun her kesiminin kalbini kazanan ünlü sanatçı Barış Manço, 2 Ocak 1943'te dünyaya geldi.

Doğduğunda, II. dünya savaşı dünyayı kasıp kavuruyor, savaşın izlerine hayatın her alanında rastlanıyordu.
Annesi Rikkat Uyanık ve babası Hakkı Manço, ilk çocuklarına 'Savaş' adı vermiş olsa da, savaşın içine doğan ikinci çocuklarına, barış getirmesi umuduyla 'Barış' ismini verdiler.

I. Dünya savaşı yüzünden Konya'dan İstanbul'a göç eden bir ailenin çocuğu olan Manço, 3 yaşındayken anne ve babasının ayrılığına tanık oldu.

Barış Manço'nun annesi Rikkat Uyanık, Devlet Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Zeki Müren'in dahi hocalığını yapmış bir anneye sahip olan Manço, müziğe annesi ve onun çevresindeki insanlar sayesinde daha çok aşık oldu.

Lise öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamlayan ünlü sanatçı, ilk grubu olan 'Kafadarlar'ı kurarak, müzik kariyerine adım attı. İlk albümü ise 'Dream Girl' oldu.

Oldukça aktif bir müzik hayatı olan Barış Manço, Belçikalı grup Les Mistigris ile çalmaya başladı. O dönem, çok iyi Türkçe konuşan Marie Claude ile tanıştı ve birbirlerine aşık olup, İstanbul'da nişanlandılar.


Hollanda'da geçirdiği trafik kazasında, Manço'nun dudağında yarık oluştu ve o günden sonra bıyık bırakmaya başladı.

Yaşadığı vize sorunları nedeniyle nişanlısı Marie'yi de alarak İstanbul'a dönmek zorunda kalan Barış Manço, İstanbul'a gelerek Kaygısızlar grubuna katıldı. Ancak grupla yollarını 1969 yılının sonlarına doğru ayırdı.
Nişanlısı Marie Claude ile Belçika'da evlenen Manço'nun evliliği, ne yazık ki kısa sürdü.

Nikahın üzerinden henüz 47 gün geçmişti ki, Barış Manço eşinden boşanmak üzere mahkemeye başvurdu. Ünlü şarkıcı olayın gerekçesini şöyle açıklıyordu: "Birbirimizle anlaşamayacağımızı anladık. Sanıyorum, ayrılık ikimiz için de daha iyi olacak" Marie Claude, Türkiye'de bazı reklamlarda yer almıştı. Barış Manço'nun masal gibi başlayan ilk evliliği, sadece 47 gün sürdü. Hukuki boşanma ise 6 ay sonra, 16 Temmuz 1970'te gerçekleşti.

40 gün evli kalan çift, 1970 yılının Haziran ayında boşandı. Ancak 1975 yılında tanıştığı Lale Çağlar, onun sonsuz aşkı oldu ve Manço'ya iki erkek evlat verdi...Barış Manço, ardında bıraktığı başarılı müzik kariyeri ve insanların yüreklerindeki sonsuz sevgisiyle, 1 Şubat 1999'da Moda'daki evinde kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu...

 

https://www.yenimarmaragazetesi.com/haberprint/sadece-40-gun-evli-kaldi--manco-nun-yillar-sonra-ortaya-cikan-sirri-425392.html