Türk Metal Sendikası ile MESS arasındaki “Grev Krizinin” dumanı hala üstünde tüterken yeni bir grev kararına postacılar çok yakın. Devlet Kadrolarından mahrum birkaç meslek kolundan biri olan postacılar isyanda.

Engin ÖZKONUK/Özel haber

Mesleklerini hala taşeron firmalar üzerinden sürdüren, her türlü hava şartlarında kilometrelerce yürüyerek posta hizmeti veren postacılar hiçbir siyasi partinin kendilerine sahip çıkmaması nedeniyle de siyasi parti il başkanlıklarına kırgın.

PTT-Sen ve PTT-Kargo çatısı altında örgütlenen postacılar işveren firma ile 2020 yılı zammında anlaşamayınca üyelerin önüne sandık konularak, bundan sonra nasıl bir yol izlenmesi noktasında görüşü soruldu.  Sandığa giden üyeler adına PTT-Sen Örgütlenme Genel Sekreteri Emin Bil; “Sakarya ve Bursa’da grev kararımız sonrası sendika yöneticileri tarafından bilgilendirme toplantıları yapıldı. Grev ilanımızı yayımladık. Her arkadaşımıza bir söz verdik sözümüzün sonuna kadar arkasındayız. Grevse grev, hakemse hakem, davaysa dava ille de “Toplu Sözleşme” ille de sendika! Bu amaçla arkadaşlarımızın fikirlerini de sormak istedik. PTT SEN ailesi olarak yapılan grev oylamasında Berteks firmasında çalışan üyelerimizin özgür iradeleri ile kullanmış oldukları oylar sonucunda greve hayır, Yüksek Hakem Kuruluna gidilme kararı çıkmıştır. Üyelerimizin almış olduğu bu kararı doğrultusunda toplu sözleşme sürecinde yüksek hakeme başvurulacaktır. PTT’de çalışan tüm arkadaşlarımız adına hayırlı olmasını temennilerimi sunuyorum. Yüksek Hakem Kurulu’nda da çıkmaz sokağa girecek olursak diğer seçeneği deneyeceğiz.” dedi.