İktidar ya da muhalefet partisinden olsun, yerel yönetimlerin yerel halk nazarında ne kadar önemli olduğunu pandemi sürecinde bir kez daha tanık olduk.

Gördük ki, alışıla gelmiş rutin belediyeciliğin dışına çıkıp en zor günün de vatandaşa elini uzatabiliyorsan işte o zaman başarılısın demektir.


Bugünkü yazımızda bu konuda Mustafakemalpaşa Belediyesi'nden örnek vermek istedim.


Aslında örnek vermeme gereksinim, ilçe halkı nazarında yapılan anketten çıkan sonuçlardır.


Bilindiği üzere Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, AK Parti'nin adayı olarak girdiği seçimleri kıl payı denilebilecek oy farkıyla kazanmıştır.


Hal böyle olunca muhaliflerin Başkan Kanar'ın başarılı olamayacağı, ilçeyi başkalarının yöneteceği gibi hatta daha sonra komplo olduğu tespit edilen dedikodular çıkarılmıştı.


Kanar'ın iddialara o dönem yanıtı şöyle olmuştu:
"İddia sahibi, iddiasını ispatla mükelleftir"
Nitekim ispatlanamayan iddia doğru olmadığının ispatıdır.


Gerçek dışı dedikoduları aldırış etmeyip kısıtlı belediye bütçesine rağmen gönül belediyeciliği ilke edinen Başkan Kanar, 1.5 yıllık görev süresince ilçe halkının terazisindeki durumunu görüp kendisine bir yol haritası çıkarmak adına anket yaptırmış.
18 mahallede bin 250 katılımcıyla yapılan kamu oyu araştırmasında ortaya yüzde 61 gibi müthiş bir memnuniyet sonucu çıkmış.


Bursa'daki 18 belediye başkanının her biri ilçesinde anket yaptırsa acaba kaç tanesi Mehmet Kanar'ın ulaştığı orana çıkabilir?
Başkan Kanar'ın rekor denilebilecek memnuniyet derecesindeki sonuçlara sebep bence şudur.


Karşılaştığı herkese pozitif bir enerji veren her daim gülen yüzüdür.
Elbette ilçeye yapılan yatırımlarda da etkendir ancak vatandaşın aradığı hizmet, en zor gününde kapısının çalınıp yardım eli uzatılmasıdır.

Mehmet Başkan bunu başarmıştır.
İyi hatırlıyorum da göreve geldiğinde öncelikle yapılması talimatını verdiği iş, bir ekip oluşturulup ilçedeki her hanenin tek tek kapısı çalınıp ihtiyaçlarının olup olmadığının tespit edilip taleplerin yerine getirilmesi olmuştu.
Ayrıca her cuma günü öğleden önce makam odasını belediye binası önündeki Adnan Menderes Meydanı'na taşıyıp randevulu, randevusuz kendisiyle görüşmek isteyen herkesle bir araya gelmesidir başkanı yüzde 61'e taşıyan güvenoyu.
16 aylık görev süresinde aldığı 11 bin liralık başkanlık maaşını henüz eline geçmeden ihtiyaç sahiplerine dağıtarak gönüllere dokunan Mehmet Kanar'a Mustafakemalpaşa halkının güveni zaman gösterecek ki artarak yükselecektir.
Dediğimiz gibi, önemli olan yol, su, asfalt, doğalgaz vs. yapmak değil gönüllere dokunabilmektir mesele.