Vatandaş, genel seçimlerde milletvekillerini kendilerini TBMM'de temsil etmesi için seçerler.
Tıpkı belediye başkanı ve belediye meclis üyelerini seçtikleri gibi.
Dolayısıyla milletvekilleri adı üzerinde milletin vekilidir.
Geçenlerde AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten ile muhalefetin küçük ortağı İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu kentimiz için çok önem arz eden yatırım konusunda farklı açıklamaları herkesi şaşırtmıştır.


Mesele şöyle:
AK Parti hükümetinin önemli projelerinden Türkiye'yi hızlı tren ağıyla donatma çalışmalarının bir ayağı olan Bursa-Bilecik hızlı tren hattı projesidir.
Bursa'nın hayali hızlı trenin kente ulaştırılması yönündeki çalışmaların coğrafi etkenlerden dolayı güzergah değişikliğine gidilmesi projenin aksamasına neden olduğu biliniyor.
Hatta Bursa'nın her yönüyle ulaşılabilinir olmasındaki en önemli beklentisi hızlı tren hayalinin biran önce gerçeğe dönüşmesidir.
Hatta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa'ya ilişkin açıklamalarında sık sık dile getirdiği hızlı tren konusu geçtiğimiz günlerde iki milletvekilinin tezat oluşturan açıklamaları "hangisi doğru söylüyor" sorusunu gündeme getirmiştir.
AK Parti Milletvekili Osman Mesten, Bilecik-Ankara hattına bağlanacak projenin Bursa-Yenişehir arasındaki 75 kilometrelik bölümünün yüzde 70'in tamamlandığını açıklamış Yenişihir-Osmaniye arasındaki 50 kilometrelik hattının ise proje aşamasının bittiğini söylemişti.


Mesten, 23 Aralık 2012 tarihinde temeli atılan hızlı tren projesinin 2023 yılında test sürüşlerine başlanacağını belirtmişti.
Bizlerin de bildiği Osman Mesten'in aktardığı gelişmelerden ibaret.
Ancak, İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu geçtiğimiz günlerde Yeni Marmara Gazetesi'ne verdiği röportajdaki açıklamasında Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile tasarruf genelgesine takıldığını anlatıyor.
Tatlıoğlu, Osman Mesten'in açıklamalarının tam aksi yönde ifade ettiği açıklamalarına şöyle devam ediyor:
"Bu proje Binali Yıldırım'ın 2012'de temeli atılan projesi değil. 2019 seçimlerinde sayın Erdoğan'ın seslendirdiği proje de değil. Yani bu proje ifade edilmeye çalışıldığı gibi yüksek hızlı tren projesi değil. Yüksek hızlı trenin çekirdek hattı İstanbul-Eskişehir-Ankara-Kırıkkale-Sivas-Konya-Uşak-Afyon ve İzmir şeklinde sıralanıyor. Bunların arasında Bursa yok. Bursa'da konvansiyonel tren var. Bu standart da klasik trenden ibarettir. Buna şimdi çıkıp hızlı tren diyorlar"
Tatlıoğlu, şaşırtan iddialarına devam ediyor.
"Hızlı tren deniyor ama gerçek olan yük taşıma amaçlı yapılan projedir"
Tatlıoğlu, hızlı tren projesinin nasıl normal tren projesine dönüşmesini ise şöyle ifade ediyor:
"Bursa'nın proje lideri olabilecek bir siyasetçisinin olmamasıdır"
ikisi de Bursa'nın milletvekili.
İkisi de Bursalıların tercihiyle TBMM'ye gitmiştir.
Ama Bursa için son derece önem ve de öncelik arz eden bir devlet yatırımına ilişkin iki ayrı açıklamaları Uludağ ile Katırlı Dağı kadar fark var.
Hal böyle olunca da vatandaşın siyasetçiye olan güvenini ve de inancını yitiriyor.
Yapılması gereken şudur:
Biri iktidar diğeri muhalefet partisinin iki milletvekilinin açıklamalarının hangisi doğru, hangisinin yalan olduğuna dair kamuoyu bilgilendirilmelidir.
Bu iş, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman'a düşmektedir.