El yazım kargacık burgacık olmasa da güzel değildir. Bu yüzden hattatlara imrenirim.

Hoş artık yazı yazmayı da unuttum ya; daha çok bilgisayarda klavye başındayım. El yazısıyla bir mektup, bir kartpostal, bir yazı yazmayalı uzun yıllar olmuş.

*******************

Ansiklopediler der ki…

“Osmanlıdan günümüze kadar gelen ve usta çırak ilişkisiyle gelişen, hat sanatı, Arap harfleri çevresinde oluşmuş güzel yazı yazma sanatıdır. Bu sanat, yazı ve çizgilerle icra edilmektedir.’’

Hat sanatçımız Bedrettin Akalın’ın vefatını değerli dostum, okurum Mehmet Tözün Bingöl’ün sosyal medya hesabından öğrenince üzüldüm ve bir hatıram geldi aklıma:

Çocukken Hisar’da; annem ve anneannemle komşulara ziyarete veya güne gittiğimizde; o evlerdeki duvar halılarını ve hat eserlerini hayran hayran incelerdim;  bana ne hayaller kurdururlardı.

*******************

Muş’ta doğan; Ankara’da birçok caminin kalem ve restorasyon işlerini yapan Akalın, 1986’dan bu yana Bursa’daydı.

Sanatçı; 40’a yakın ilde sanatını icra ettiği gibi; Bursa’mızda, Atatürk Köşkü, beşyüz yıllık Havra, Emir Sultan Türbesi altın kaplamaları ve kalem işleri, Üftade Camii kalem işi ve bir çok eski camide mihrap işleri yapmış; Bursa’da ve yurt içinde sergiler açmış; hat ve tezhip dersleri vererek öğrenciler yetiştirmiş; kentimize mana ve güzellikler katmıştı.

Akalın;Bursa Sanat Derneği ve Yıldırım Kent Konseyi El Sanatları ve Ressamlar Grububaşkanıydı.

Üstadımızın cenazesi Erikli Fatma Ana Camiinden pazar günü Erdoğanköy mezarlığına defnedildi; devlet töreni yapıldı.

*******************

Bursa bir büyük değerini daha yitirdi; ruhu şad olsun. Yarattığı güzellikler yaşadıkça; Hattat

Tezhip ve Ebru sanatçısı, Ressam Bedrettin Akalın’da yaşayacak içimizde.

 

İBRAHİM ZAMAN

Uluslararası değerdeki fotoğraf sanatçımız İbrahim Zaman ile bir BUFSAD etkinliğinde tanışmış; kısa sürede kaynaşmış, dost olmuştuk.

İbrahim Zaman; sanatçılığının yanı sıra, tam bir beyefendidir; nezaket ve zarafet timsalidir; Cumhuriyet değerlerine Atatürk’e gönülden bağlıdır.

*******************

60. sanat yılını kutlayan İbrahim Zaman; sağ olsun, Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı Yayınlarından Fotoğraf Sanatçıları Dizisi başlığıyla çıkan İbrahim Zaman kitabını yolladı bana.

Üstadım kitabın içine şöyle yazmış: “Adı gibi “Can’’ dostum Can beye muhabbet ve sevgiler’’.

Kitapta İbrahim Zaman’ın o  sıcak, o doğal, o insanı sarıp sarmalayan fotoğraflarından seçmeler;  kendisiyle fotoğraf sanatçısı Merih Akoğul’un yaptığı söyleşi ve Akoğul’un Zaman’ın fotoğrafçılığı üstüne bir değerlendirmesi var.

İbrahim Zaman ömrüm; kitap, kütüphanem için ne büyük kazanç.

 

BUFSAD’DA YENİ DÖNEM

 

Divan Başkanlığını BUFSAD kurucularından Nihat Küçük’ün yaptığı, Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği BUFSAD’ın Olağan Genel Kurulu pazar günü Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde sıcak, samimi bir ortamda, tek listeyle yapıldı.

*******************

Serpil Savaş başkanlığındaki BUFSAD yönetimi şu isimlerden oluştu:

Asiller:Alper Keskin, K.Hakkı Arca, Gökhan Sarısakal, Nermin Atalay, Sadi Gökeer, Bahar Borazan. Yedekler: Zeynep Sol Evirgen, Bekir Bilbey, Aydan Mutlu, Ufuk Keçe, Kemal Çavuşoğlu, Ümit Özgüler.

*******************

Dostlarım incelik gösterip beni Danışma Kuruluna almışlar; layık olmaya çalışacağım.