Büyükşehir Belediyesi, kaybolmaya yüz tutmuş yeşil Bursa markasını yeniden öne çıkarmak adına önemli çalışmalara imza atıyor.

Şehrin farklı noktalarında Millet Bahçesi adıyla yeşil alanlar kazandırılması projelerinden biri de ekonomik ömrünü tamamlamış Atatürk Spor Salonu hemen yanındaki yüzme havuzu ve idari binaların yıkılarak Reşat Oyal Kültür Parkı'yla birleştirilecek.
Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın bu gelişmeyi kent kamuoyuyla paylaşmasının hemen ardından CHP İl Başkanı İsmet Karaca, spor salonunun önünde basın açıklaması yaparak salonun yıkım maksadının Atatürk ismini yok edilmeye yönelik olduğunu iddia etmişti.
Anlaşılan o ki Başkan Karaca, her bina için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca kullanılamaz riskli raporu verilmiş olmasından haberdar değil.
Anlaşılan bu.
Dolayısıyla binaların bu haliyle kullanılması can güvenliği açısından mümkün değildi.
Doğru olan da, teknik analizi yapılmış çürük binaların yıkılıp yerine herhangi bir bina yapılmamak kaydıyla ortaya çıkacak rantın yeşil alan olarak Bursa halkının kullanımına dönmesi sağlanması doğru karardır.
Tıpkı Çelik Palas Oteli'nin hemen arkasında 33 yıldır atıl durumdaki otel binaların nihayet yıkılarak Millet Bahçesi adı altında yeşil alana dönüştürülmesi gibi.
Şimdi de benzer yeni bir gelişme, Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik Spor İl Müdürlüğü arasında kullanımı sürekli el değiştiren Bursa'nın en önemli sembollerinden biri olan Çekirge Havuzlupark’ın yeniden hayat bulacak olması.
Kentte yaşayan pek çok kişinin yüzmeyi ilk kez öğrenme fırsatı bulduğu Havuzlupark'ın geçmişi Cumhuriyetimizin ilk yıllarına uzanıyor.
Dolayısıyla kent için önemli bir değere sahip burası vakti zamanında Bursa'nın değil ülkenin bu kapsamda tek tesisiymiş.
Ayrıca çok sayıda ağacın bulunuyor olması, halk tarafından mesire yeri olarak da kullanılırmış.
Yoğun ilgi gören parkta akşamları çay bahçesinin sahnesinde ünlü sanatçılar program yaparmış. 1940’lı yıllarda siyaset savaşlarına kurban olmuş ve bir süre kapalı kalan Havuzlupark bir ara kulübe gelir getirmesi amacıyla işletmesi Bursaspor Kulübü’ne verilmişti.
Son olarak iki yıl önce de tesis Büyükşehir Belediyesi'nce tekrar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne iade edilmişti.
O günden bugüne atıl durumdaki tesisin yeniden eski günlerine dönebilmesi için Başkan Aktaş'ın bir süredir Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığı görüşmeleri sonuç verdi.
Böylece üçüncü kez belediyeye devri gerçekleşen tesiste yapılacak kapsamlı bir çalışmanın ardından yeni yüzüyle halkın hizmetine sunulması için Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan proje bakanlık tarafından onaylandı.
Tamamı elden geçirilerek doğal bir yaşam alanının oluşturulmasının yanı sıra biri kapalı iki adet uluslararası müsabakaların da yapılabileceği olimpik yüzme havuzu ile kafe, restoran ve yeşil alanlar projede yer alıyor.
Bu sayede kaderine terk edilmiş bir tesis daha, aslına uygun yenilenerek kent insanı için tıpkı geçmişte olduğu gibi çok amaçlı yeni bir yaşam alanı olarak hizmet vermeyi sürdürecektir.

----

Başkan Salman'dan söylentilere cevap

Şu sıralar özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş üzerinden AK Parti Teşkilatı'nda kaos ortamı yaşanmasına neden olduğu algısı oluşturulmaya çalışılıyor.
Hatta Başkan Aktaş'ın tıpkı eski Başkan Recep Altepe gibi yakın bir zamandan görevinden el çektirileceği dedikoduları maksatlı yayılmaya çalışılıyor.
Önceki gün televizyon programına konuk olan AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman'a bu iddiaları sorduk.


Başkan Salman'ın yanıtı:
"Onlara buradan ekmek çıkmaz. Boşuna uğraşmasınlar. Bu felaket senaryolarını çıkaranlar karanlıktan beslenen ülkenin olumsuz koşullara gitmesini isteyenler.
Bu düşünceye sahip olanlara en güzel yanıtı pandemi nedeniyle ertelenen ve önümüzdeki günlerde takvimini açıklayacağımız ilçe kongrelerimizdeki birlik beraberliğimizle göstereceğiz.
"