Hani, bazen sorarsınız ya kendinize; “değdi mi?’’ diye; evet değdi. CHP’de siyaset yapmak bana Şahin Gencal gibi bir abi, bir dost kazandırdı.

Şahin Gencal’ın nezaketi, zarafeti, yaşam sevinci dolu güler yüzlülüğü, tevazuu ve entelektüel birikimiyle ayrı bir yeri vardır gönlümde ve onunla sanat sineması konuşmaktan daima mutluluk duyarım.

***************************

Hiç mübalağasız, Şahin Ağabey sadece Bursa’mızın değil; Türkiye’nin en fedakâr, en cefakâr, en samimi, en gayretli hayvanseverlerindendir.

Sait Faik;Bir insanı sevmekle başlar her şey’’ demişti. Şahin Abi buna kedileri ve köpekleri de kattı ve şefkat, merhamet, empati içeren kişiliğiyle uzun yıllardır, maddi manevi özverilerle; yağmur, çamur, kar, kızgın güneş demedenhayvanlara yardımcı oluyor.

GENCAL’IN ÇAĞRISI

Şahin Gencal’ın Bursa belediye başkanlarına bir çağrısı var. Aradan çekiliyor sizi Gencal’la baş başa bırakıyorum:

“Sayın Alinur Aktaş, Sayın Mustafa Dündar, Sayın Oktay Yılmaz, SayınTurgay Erdem, Sayın Hayri Türkyılmaz, Sayın Uğur Sertarslan.

Çok değerli başkanlar, kışın kapıya dayandığı bu günlerde; yönettiğiniz kentin büyük sorunları olduğunun, özelikle salgın ortamında işinizin çok daha ağırlaştığının bilinci ile; sizlerle paylaşmak zorunda kaldığım sokak hayvanlarının durumu için kusuruma bakmayacağınızı umuyorum.

Yirmi yılı aşkın süredir aralıksız sokak hayvanları ile ilgileniyorum. Başta Uludağ yolu olmak üzere, Çalı, Alattinbey, Başköy, Akçalar, Balat, Bademli, Eski Mudanya yolunda, gün aşırı besleme yapıyorum. Bu güzergâhta gelip geçen herkes sanıyorum beni tanıyordur. Besleme yaptığım sahada yaklaşık 400 köpek, 60 civarında kedi yaşamaktadır.

Birkaç tavukçudan aylık 10 ton civarında, et temin ediyorum. Sağlığım elverdiği ve tavukçu işyerleri kapanmadığı sürece bunu yaşamımın sonuna kadar büyük istekle sürdüreceğim. Çünkü keyif alarak yapıyorum, mutlu oluyorum.

Ancak, bazı hususlar beni aşıyor,  üzülüyorum. Bu nedenle, siz değerli yöneticilerimle, sahada yaşadığım, acı çektiğim bir kaç konuyu paylaşmak istiyorum...

Sırasıyla…

Hayvanlar kısırlaştırılmadığı için yoğun doğum yapıyorlar. Doğan hiçbir yavrunun yaşama şansı yoktur (%2 civarında). Yavrular zor koşullarda dört aylık olunca ölüyorlar.

Uyuz en çok görülen hastalıktır. Kış şartlarında çok acı çekerek ölüyorlar.

Sürüler halinde ıssız bölgelere köpekler salınıyor. Bu uygulamada eğer bir mecburiyet varsa önerim şu:

Kış şartlarında Uludağ tepelerine köpek bırakılmasın, küçük köpeklerin, büyük köpeklerle birlikte bırakıldığında, hiçbir şekilde yaşama şansları yoktur. Bu onları açıkça ölüme terk anlamına gelir.

Baktığım alan itibariyle, hayvanların açlık sorunu yoktur; ama uyuz ve kısırlaştırma sorunu vardır. Doğan yavruların anneleriyle birlikte çözülmesi gereken sıkıntıları vardır.

Daha birçok sorun var, kısa bir özet sundum.

****************************

Bu bir insanlık sorumluluğudur. Bu canlar bizimle beraber yaşamak zorundalar.

Doğa hepimizin, paylaşmalıyız. Paylaştıkça mutlu oluruz. İnsanlar yeni yerleşim alanlarında evler kurdukça orda yaşayan canları kovuyorlar. Hâlbuki o yerler onların. Onlarla birlikte oraları paylaşsalar ne olur?

Bu sevgisizlik niye?

"Yaratılanı yaratandan dolayı sevmek" gibi güzel bir öğüdü neden unutuyoruz. Yüreğinde hayvan sevgisi olmayan birinin bir insanı sevebileceğine inanmıyorum. Bu coğrafyada insan sevgisinin eksik olmasını, hayvan sevgisinin olmamasına bağlıyorum...

***************************

Çok değerli Başkanım, Sevgili Alinur AKTAŞ,

Sizi bir hayvan sever olarak tanıdım. İnegöl Belediye Başkanlığınız döneminde yaptığınız çalışmaları, Büyükşehir Başkanlığı döneminde de size yakışan bir noktaya taşıyacağınıza inancım tam. Bu meselelere lütfen bir el atın; bir kurul oluşturun. Hiçbir ilde yapılmayan birşeyi Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak siz yapın.

Başarı,"Kimsenin yapmadığı şeyi yapmak"değil midir?

Bir umut olun. Bu başarı sizi bekliyor sevgili Başkan.

************************

Merhamet, şefkat ve empati duygularıdır bizi insan yapan. Şahin Gencal’ın çağrısı, seslenişi, feryadı insanlığa, insan kalmaya ilişkin.

Katılıyorum Gencal’a; yüreğinde hayvan sevgisi olmayan; bir insanı da sevemez.