Nagehan ÇALIŞKAN/ÖZEL HABER

İsmail Tatlıoğlu; “Hazine borçlanmada ölçüsüz gitti. 1 yıllık kotayı 4 ayda doldurdular” dedi.

 

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı’nın korona virüs salgını nedeniyle 11. Kalkınma Planı’nı revize ederek yeniden Meclis’e getirmesi gerektiğini belirterek, “Hazine 2020’ nin tamamında 134,5 Milyar TL net borçlanma yapması öngörüyordu. Fakat yalnızca Nisan ayında 59,4 Milyar TL borçlanma yapılmıştır. Ki bu rakam Hazine için aylık bazda rekordur” dedi. Tatlıoğlu, korona virüs salgını nedeniyle ekonomi programında değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirterek, ekonomiyle ilgili tüm beklentilerin geçersiz oluğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığının 11. Kalkınma Planı’nı revize ederek yeniden Meclis’e getirmesi gerektiğini vurgulayan Tatlıoğlu, Hazine’nin bir yıllık borçlanma hedefini 4 ayda gerçekleştirdiğine dikkat çekti. İsmail Tatlıoğlu :"Kovid-19, hem dünyada, hem de ülkemizde daha önce yapılmış tüm programları anlamsız kılmış, ortaya yeni bir gerçeklik çıkarmıştır. Türkiye’nin bütüncül bir programa ihtiyacı vardır. Bu kapsamda, 2020 yılı bütçesini revize etmeliyiz.11. Kalkınma Planını yenilemeliyiz.3 yıllık yeni bir ekonomik program hazırlanmalıdır.Bu üç unsur ekonomik ve mali işleyişin çatısını oluşturur. Bu nedenle, ortaya çıkan yeni koşullara uygun olarak rasyonel bir bakışla yeniden ele alınmalıdır.2020 yılını mevcut bütçedeki gelir ve harcama yetkileri ile tamamlayamayız. Başlangıçta çok ciddi eksiklikleri de bulunan 11. Kalkınma Planı da revize edilmezse anlamsızlaşır. Yürürlükte olan orta vadeli planın, kapsam ve hedefleri karşılığını yitirmiştir.Yürütmenin başı olarak Sn. Erdoğan, bütçe ve Kalkınma Planı için hazırlıkları acilen tamamlamalı ve ilgili düzenlemeleri TBMM’ye sevk etmelidir. Ayrıca bu planlar ile uyumlu 3 yıllık bir orta vadeli program yürütme tarafından ortaya konmalıdır."


"TÜM BEKLENTİLER TERSYÜZ OLMUŞ DURUMDA"
“Türk Ekonomisi’nin tüm makro çerçevesi, 11. Kalkınma Planı ve geçtiğimiz Eylül ayında ilan edilen Yeni Ekonomi Programı beklentilerine göre tasarlanmıştır. Kovid-19, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik program ve öngörüleri geçersiz hale getirmiştir.11. Kalkınma Planı ilan edilmesi gereken dönemden bir yıl sonra ilan edilmiştir. Plan, yıllık ortalama %4,3 büyüme hedefi üzerine kurgulanmıştı. Geçtiğimiz yıl %0,9’luk büyümenin ardından bu yıl gerçekleşecek %5’lik daralma ile gerçekliğini tümden yitirecektir. Dolayısıyla, büyüme hedefiyle beraber diğer tüm kalemler için kapsamlı bir revizyon ihtiyacı vardır.Diğer taraftan, geçtiğimiz yıl ilan edilen Ekonomi Programı, büyüme, işsizlik, dolar kuru ve bütçe açığı hedefleri bakımından karşılığını yitirmiş durumdadır.Ekonomik daralmaya bağlı olarak, özellikle 2020 yılı bütçesinin gelir kalemleri, hedeflerin çok uzağında kalacaktır. Diğer taraftan bütçedeki harcama kalemleri için öncelikler de değişmiştir.”


“BORÇLANMA HEDEFİ 4 AYDA GERÇEKLEŞTİ”
"Hazine 2020’ nin tamamında 134,5 Milyar TL net borçlanma yapması öngörüyordu. Fakat yalnızca Nisan ayında 59,4 Milyar TL borçlanma yapılmıştır. Ki bu rakam Hazine için aylık bazda rekordur. Ocak-Nisan döneminde net borçlanma 123,5 Milyar TL ulaşmıştır.Krizin yarattığı ekonomik maliyet nedeniyle, yıl sonu bütçe açığının öngörülen 138 milyar TL’nin çok üzerine çıkacağı aşikardır. Yapılan çalışmalar bütçe açığının 290 Milyar TL’yi bulabileceğini ortaya koymaktadır.2020 yılı, mevcut bütçedeki gelir ve harcama yetkileri ile tamamlanamaz. Yürürlükteki mevzuat ek bütçeyi zaruri kılmaktadır. Tüm bu göstergeler, ekonominin yeni bir plan ve programa bağlanmasını zaruri kılmaktadır. Bu bakımdan yürütmenin başı olarak Sn. Erdoğan, 2020’nin ikinci yarısı için ek bütçeyi ve revize edilmiş 11. Kalkınma Planı çalışmalarını en kısa sürede TBMM’ye göndermelidir." dedi.