Mehmet ERGÜL/Özel haber

Türk Sağlık Sen Bursa Şube Başkanı Sabit Karabayır, Sendikamız tarafından İçişleri Bakanlığı’na bir başvuru yapılarak Covid-19 Pandemisi ile mücadele hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istediklerini söyledi.

 

Başkan Karabayır, “Yapılan başvuruda şehitlik ve gazilik kavramlarının askeri bir anlam taşısa da ülkemizde kimi durumlarda görevi sırasında gerçekleşen sebeplerle hayatını kaybedenlere “Şehit”, Sakat/Malül kalanlara ise “Gazi” unvanı verildiği hatırlatıldı.” dedi.

 

“Teklif Yasalaşırsa Büyük Bir Motivasyon Olacaktır”

Karabayır; “Mevcut COVİD-19 pandemisi ile en ön safta mücadele eden ve bütün Türk Milleti’nin sağlığı için kendi hayatlarını riske atarak görev yapan sağlık çalışanlarımızın bu mücadelesi sırasında virüse yakalandığı ve maalesef bazı sağlık çalışanlarının da hayatını kaybettiğini de sizlerde biliyorsunuz. Toplum sağlığı mücadelesinin kahramanları olan sağlık çalışanlarından COVİD-19 ile bu mücadele sırasında yahut ileride herhangi bir salgın sebebiyle mücadele sırasında, şiddet sonucu veya meslek hastalıkları sebebiyle hayatını kaybetmeleri nedeniyle kendilerinin Türk Milleti adına büyük önem arz eden “şehit” olarak, söz konusu durumlar sebebiyle sakat/malül kalmaları durumunda ise “gazi” olarak kabul edilmesini tüm sağlıkçılar adına talep ettik. Virüsün kontrol altına alınması için tüm arkadaşlarımız insan üstü bir gayretle mücadele etmektedir. Vermiş olduğumuz teklif onaylanırsa günlerdir evlerine gidemeyen, ailelerine hasret kalan sağlıkçı kardeşlerimize de moral olacaktır. Evlerimizde kalarak bizlere yardımcı olmanızı diliyor, bir umutla hastanelerimizde tedavi olan hastalarımıza da acil şifalar diliyorum.” dedi.