.

Her ne kadar sofralık zeytiniyle markalaşmış olsa da Gemlik, şimdi de önemli bir yatırıma ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor.
Yerli ve milli otomobil fabrikasının Gemlik'e kurulacak olması kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede ilçeyi dünya markası haline getirecektir şüphesiz.
Yeni yılın son günü televizyon programıma konuk olan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'a böyle bir yatırımın ilçesine gelecek olmasının büyük bir şans olduğu kadar aynı zamanda da bir fırsat olabileceği konusundaki düşüncelerini sordum.
Başkan Sertaslan, sözlerine şöyle başladı:
"Ülkemizin 50 yıllık hayalinin gerçeğe dönüştürecek yerli otomobil fabrikasının kurulacağı ilçenin belediye başkanı olmak memnunluk verici"
Ardından şöyle devam etti:
"Herkes bu önemli gelişmenin mutluluğunu yaşarken, konuya temkinli yaklaşmam yanlış anlaşılmasın. 'Başkan bu yatırma karşı' falan diye düşünmesin"
Başkan Sertaslan, sözlerini şu şekilde sürdürüyor:
"Endişemiz, muhtemel oluşacak göç dalgası için insanlara yeni yaşam alanları planlamadan fabrikanın buraya gelmesi durumunda sıkıntı yaşaya biliriz. Dolayısıyla ben işin bu tarafına bakmak zorundayım"


Başkana hak vermemek mümkün değil.
Zira, Gemlik liman kenti olduğu kadar aynı zaman da tarım ve de turizm kenti olduğu unutulmamalıdır.
Başkan Sertaslan, bu konudaki kaygılarını şöyle aktarıyor:
"Cumhurbaşkanımızın ağzından Gemlik ismi çıkar çıkmaz o an da hemen imar müdürü ve plancı arkadaşları çağırıp ilçedeki her karış alanın imar açısından durumunu çıkartmalarını istedim. Bunun nedeni ise oluşabilecek göç baskısına cevap verebilmek için fiziki olarak kaç kişiye ev sahipliği yapabilirizi öğrenmekti"
Gemlik'in bir tarafı deniz diğer tarafları yamaçlarla çevrili olması coğrafi olarak çanağı andıran genel durumu göz önüne alındığında karşımıza konut stoplarının tüketmiş olduğu gerçeği çıkıyor.
Ortada böyle bir gerçek varken, sevinmek bir yana hazırlıklı olmanın derdine düşen Gemlik Belediyesi, bunun için başta merkezi hükümet ve büyükşehir belediyesinden destek almak zorundadır.
Zira ilçe belediyesinin bu yükün altından kalkması mümkün görünmüyor.


"Çünkü Gemlik olarak şu an için hazır değiliz" diyen Başkan Sertaslan, hazır olmak için de yapılması gerekenleri ise şöyle açıklıyor:
"Türkiye'nin gözü Gemlik'te. Bu nedenle nüfus artışı yaşanabileceği için önemler almalıyız. Çünkü yeni konut alanımız yok. Eğer bu konuda önlem almazsak gelecek adına sıkıntı yaşarız. Biz işin bu tarafına bakmak zorundayız"


Başkan Sertaslan'ın bir diğer endişesi de, yerli otomobil fabrikasının ilçesine kurulmasını istihdam anlamında fırsata çevirme peşinde olduklarını açıklıyor.
"Benim şehrimde işsiz insanlarım var. Ne yapıp edip bu insanları o fabrikada istihdam ettirmeliyim"
Burada çalışacak insanların teknik anlamda eğitim almalarını sağlamak için de girişimlerde bulunacakların aktaran Başkan Sertaslan, Gemlik'te sadece bir tane Anadolu Meslek Lisesi olduğunu biran önce teknik lise sayısının bu minvalde artırılması gerektiğini söylüyor.
Başkanın anlattıklarına göre, Gemlik konum olarak yerli otomobil için en uygun yer olabilir.
Ancak ilçenin geneline baktığımız da yeterli konut ve de kalifiye iş gücü anlamın da hazır değil.
Bu demek değildir ki, hazır olamayacak.
Fabrikanın üretime geçmesi 1.5, 2 yıl gibi süre var.
Önemli olan bu süre içerisinde planlı, programlı şekilde eksikliklerin giderilip Gemlik'in bu önemli yatırımı kucaklayabilmesini sağlayabilmektir.
Bunu için engel yok.