Diken üstünden geçen Covid-19’lu günlerden sonra; yeni normal hayata dönmemiz gerektiğine söylemişti ülkemiz yöneticileri… Ve yaklaşık 9 günden beri de; ülkemizde yeni bir dönem başladı.

Haydi hayırlısı..!

Belki de 21.yüzyılın en zor günlerini yaşadık son 3 ay içinde… Hayatın neresinden bakarsanız bakın; endişe, gerginlik ve korku vardı herkeste…

Her gün açıklanan koronalı hasta ve ölü sayıları, bireylerde “acaba..?” sorularının giderek artmasına neden olurken, o günleri aşmanın aşırı rahatlığı da üzerimize geldi bugün…

Doğru mu bu rahatlama sendromu yoksa yanlış mı..?

Ben de tam olarak bilmiyorum şu anda bu sorunun cevabını…

Yeni normal yaşama ülkemiz vatandaşlarının ne kadar uyum sağladığını, sürdürülmesi gereken kişisel önlemlerine ne kadar dikkat ettiklerini bugün-yarın açıklanacak istatistiki verilerde daha net olarak göreceğiz tabii ki…

Ama bir şeylerin bir şekilde yeniden başlamasının gerektiğine de inanıyorum kesinlikle bir iş insanı olarak…

Fakat acı bir ders oldu son 3 ayda yaşananlar tabii ki… Şimdi Eylül ayında ikinci dalga gelir mi, salgın yeniden başlar mı bilinmez ama biz insanoğlu için şimdi hesap vermenin ve geleceği yeniden planlamanın tam zamanı… Hem kişisel, hem de toplumsal anlamda…

 

               DOĞRUYU BULMAK İÇİN BRAIN STORMING ZAMANI..!

 

Tıp uzmanları; insan beyninin oldukça güçlü olduğunu ama bireyin bu gücün ne kadarını kullandığını hiç bilmediğini de açıklıyor.

Bilim adamlarının çoğunluğu bir insanın beyin kapasitesinin sadece beşte birini kullandığı konusunda görüş birliği içindeyken, beyin fırtınaları yaparak bu oranın artırılabileceğini de belirtiyorlar.

Yani… İnsan kapasitesini artırmak ve yaşama dair doğru kararlar alabilmek için yaratıcı zekasını artırmak zorunda… Bunun için de; bireysel anlamda beyin fırtınaları yaparak bu kapasiteyi artırabiliyor.

Beyin fırtınalarının temel amacı; insanın yaratıcı gücünü ortaya çıkararak, doğruları bulmasını ve içindeki güç farkındalığını artırmasını sağlamaktır.

Kişisel beyin fırtınası yapabilir her birey… Ya da bir aile, tüm üyeleri ile bu bilimsel karar verme yöntemine kullanabilir. Ama esas olan; bu işi şirketlerin veya yöneticilerin yapmasıdır tabii ki…

Peki isabetli beyin fırtınası nasıl yapılır..?

Sağlam bir beyin fırtınası yapmak ve gücü ortaya çıkarmak için konunun çok iyi analiz edilip, sorunun ne olduğunu net olarak anlamak ve sorunun kaynağını tespit etmek gerekiyor öncelikle…Sonrasında da bu sorunun neden ve ne zaman çözülmesi gerektiği konusunda bir bilinç oluşturmak ve o yola çıkmak zorunluluğu ortaya çıkıyor.

Haydi o zaman… COVİD-19 sorunları etrafında oluşan genel durumu tespit edelim bir şekilde…Hastalık endişeleri, ölüm korkusu, işten çıkarılma gerginliği, işyerinin faaliyetine son verme durumu, parasızlık, faturaların borçların ödenememesi riski, kredi alma, borç bulma gibi bugüne has birçok sorunumuz var. Hem kişisel hem de işletmeler olarak…

Şimdi bir tespit ile işe başlamak ve listedeki sorunların hangisinin üzerimizde olduğunu anlayarak ilk adımı atalım isterseniz… Sonrasında da tespit edilen bu sorunlarla ilgili olarak; ailemizde, şirketimizde veya STK’mızda aşağıda yazdığım kurallara uygun olarak iyi bir beyin fırtınası gerçekleştirerek kapalı olduğunu sandığımız yolları açalım.

Çünkü…İhtiyacımız var bugünlerde önümüzü daha net görmeye…

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Aklın yoksa yandın. Kalbin yoksa o zaman zaten yoksun ki…(MEVLANA)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------               

       DOĞRU KARAR VERMENİN SİHİRLİ FORMÜLÜ

İyi bir beyin fırtınası için; sorunu çok iyi analiz etmek ve çözümü için kararlı olmak gerek…

Sorunun veya konunun ne olduğunu objektif ölçütlerde iyi tespit etmek şarttır öncelikle… Sonra konu hakkında beyin fırtınası toplantısına katılacak bireylerle birlikte, geniş kapsamlı bir düşünce platformu oluşturma zorunluluğu doğuyor.

Sorunun çözüm önerilerinin bir kağıda yazılması ve görüşlerin aktarılması gerekiyor daha sonrasında… Beyin fırtınasını yönetecek 1.kişi, gelen bu yazılı önerileri ortama uygun hale getirerek toplantıya katılan herkesin sesli düşünmesini sağlamalıdır. Yüksek performanslı katılımcılık, bir zorunluluktur iyi bir toplantıda… Bu noktada oldukça fazla sayıda çözüm önerisine de  ihtiyaç olacaktır. Çünkü ne kadar fazla öneri olursa, beyin fırtınası da o derece yüksek verimliliğe ulaşır.

Toplantı yöneticisi birbirini tamamlayan önerileri birleştirerek, önce 5 adet uygun öneriyi karar öncesi ortaya sunmalıdır. Daha sonrasında en az 1 saat bu öneriler doğrultusunda kişilerin düşünmesi için zaman ayrılır. Bu süre işyeri kapanması, tasfiye, iflas gibi çok önemli konuları içeriyorsa, bireylerin düşünme süresi 1 güne kadar çıkarılabilir. Toplantıya katılan bireylerin, önerilerle ilgili uygulama eksersizleri yapmaları da önemlidir. İşte bu eksersizler, bu toplantıdan çıkacak sonucun objektif ve doğru olmasını sağlayacak en önemli parametredir.

Ancak bu önerilerin değerlendirilmesi ve eksersizleri aşamasında; kesinlikle duygusallıkları, zaafları, hata paylarını bir kenara bırakmak şarttır.

Bazen içiniz acısa da, duygusallıktan arınmış bir karar almak işletme en iyi çözümü getirebilir.

Yani; yüksek performanslı ve “tam isabet” bir beyin fırtınası yapmanın tek amacı: doğru kararı vermek ve doğruyu bulmaktır. Karar sonrası daha kolay olacaktır mutlaka…    

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------