Pandemi sorunu; artık yeri-göğü sarsar hale geldi. Hiç kimse geleceğinden emin değil artık…Bu Covid sürecinde; hayatta kalıp kalamayacağından da..!

Dünya ekonomisinde de oldukça sıkıntılı rüzgarların esmekte olduğu ve bulutların yoğunlaştığı günler yaşıyoruz. Buna siyasi gerginliklerin yarattığı ekonomik sorunları da eklediğimiz zaman, işin içinden çıkılmaz durumlar doğuyor bir anda…

İşte döviz kurlarında yaşanan ani artışlar…Düşen cirolar…Kısmi çalışmaya veya ücretsiz izinlere bağlı kısıtlı aile bütçeleri…Çarşıda-pazarda devamlı artan fiyatlar…

Sektörel anlamda yoğunlaştığımızda görülüyor ki; pandemi nedeniyle çok fazla kan kaybeden turizm sektörü kısa sürede toparlanamayacak. Sanayi ve ticaret cephesinde bazı mal ve hizmetler hala talep görüyor ama özellikle lüks tüketim kalemlerinde yaprak kıpırdamıyor. Anlaşılıyor ki; 2021 yılının sonuna kadar sürebilecek bu hastalık sendromu, köprünün altından daha çok sular akacağı ve anlık gelişmelere sahne olunacağı yeni bir ekonomi dünyası yaratacak.

Salgında yaşanan son gelişmeler ve korona aşısının kullanılacağı çelişkili tarihler de; bu kapkara bulutlu havanın kolayca dağılmayacağını gösteriyor zaten…

İşte böyle zor durumlarda; sorunlara akılcı çözümler bulacak profesyonellere ihtiyaç oluyor. Yani artık; yönetimsel anlamda yaşanan sorunlara panzehir olabilecek, soruna kısa sürede çözüm getirecek kapı gibi adamlara ihtiyaç vardır reel sektörde de…

Güneşli hava kadar, bulutlu havayı da sevecek profesyoneller aranıyor artık…

Sorun yaratacak değil, çözüm üretecek pozitif görüşlü ideal yöneticiler…

Ama ne yazık ki ortada yok, böyle yaratıcı insanlar..!                                    

İşte bu doğrular etrafında yapılan araştırmalarda; çağdaş yöneticilerinin ve profesyonellerinin kimlikleri ve özellikleri net bir biçimde ortaya çıkıyor. Bu konuda yapılmış bir değerlendirmenin yer aldığı ve Yönetim Danışmanı Ulaş Bıçakçı’nın hazırladığı bir metni sizlere sunmak istiyorum.

Sayın Ulaş Bıçakçı; yaşadığımız yüzyıla imzasını atacak gerçek profesyonellerin yapmaları gereken şeyleri aşağıdaki listede özetlerken, profesyonel olamayanları da krite ederek, kamuoyuna karşılaştırmalı ama gerçekçi bir mesaj vermiş. Anlayanlara tabii ki…

 

 

                            PROFESYONEL KİMDİR, KİM DEĞİLDİR ?

-Profesyonel sorunların üzerine gider. Profesyonel olmayan ise sorunların etrafında dolaşır ve hiçbir zaman hedefe varamaz.

-Profesyonel yapabileceği işleri “Ben bu işi yaparım” diye üstlenir. Profesyonel olmayan ise elindeki işleri “Valla kardeşim. Ben profesyonelim. İstediğim şartlar sağlanmazsa çeker giderim” diyerek koşullandırır.

-Profesyonel: “Bu işi yapmanın daha iyi bir yolu olmalı” derken, profesyonel olmayan kişi: “Biz bunları eskiden böyle yapardık” diye kendini kandırır.

-Profesyonel mesai saatlerini aşsa da işlerini sonuca ulaştırır. Profesyonel olmayan yönetici ise, “Sabah 8-akşam 6 sendromuna tutulmuştur” ve mesainin bitiminde gidişini hesaplar.

-Profesyonel işine sarılır. Profesyonel olmayan ise elinin ucu ile tutar.

-Profesyonel söz verir. Profesyonel olmayan vaat verir.

-Profesyonel, bulutlu havayı da sever. Profesyonel olmayan yönetici ise bahardan başka mevsim tanımaz.

-Profesyonel dinler. Profesyonel olmayan ise, konuşma sırasının kendisine gelmesini bekler.

-Profesyonel yönetici; “Araştırıp bulalım” derken profesyonel olmayan, “Valla, kimsenin bir şey bildiği yok.” der.

-Profesyonel tüm kısıtlama ve engelleri aşmaya çalışır. Yapıcı ve yaratıcıdır. Profesyonel olmayan ise, mızmızdır ve “bu kurum/kuruluş adam olmaz” diyerek hep dert yanar.

-Profesyonel yöneticilik özelliklerini taşıyan kişi, işlerini sürdürmek için gerekli yetkiyi ne yapıp eder, elde eder. Profesyonel olmayan ise; “Sorumluluk çok, yetkim yok.” diye sızlanır.

-Profesyonel yönetici, gerektiğinde üstlerini de yönetmesini becerebilir. Profesyonellikle ilgisi olmayan kişi ise, “Adam her işime karışıyor. Ne yapabilirim ki” diyerek dert yanar ve dedikodu yapar.

-Profesyonel; belirli bir yaşam felsefesi olan, iş ahlakı normlarına uyan, piyasa değeri olan, kaliteye önem veren, gerektiğinde –hayır- demesini de bilen kişidir. Profesyonel olmayan yönetici ise, bu kuralların çoğunu bilmeyen kişidir.

                           

 

   ÇÖZÜME ODAKLI YÖNETİM İÇİN..!

Yukarıdaki açıklanan kurallarda da görüldüğü gibi; profesyonel olmak hiç de kolay bir şey değildir. Yönetim biliminin en önemli göstergelerinden biri olan gerçek bir profesyonel olabilmek için yukarıda sayılan kuralların çoğuna uymak gerekiyor. Ama maalesef ülkemizde –profesyonellik- kavramı henüz yerli yerine oturmuş değildir. Çözüme odaklanmış profesyoneller çok fazla olmadığı için, çoğunlukla havanda su dövülmektedir yaşanan ciddi sorunlar karşısında…

Bir kamu kurumu yönetiminden-şirket yönetimine kadar birçok platformda, gerçek profesyonellere sahip olunamadığı içindir ki; sorunlar gittikçe artmaktadır. Yönetim stratejileri ideal olan, gerçek profesyonel kadrolara sahiplenen, kaliteye önem veren ve geleceği görmeyi becerebilen kurum ve kuruluşların kısa bir sürede iyi bir yere gelmesinin ve top atılsa yerinden kıpırdamasının ardında yatan tek gerçek; “iyi profesyonellere sahip olmaları” olarak gösterilebilir.

Gerektiğinde bulutlu havayı da seven, yaratıcı ve yılmayan beyinlere..!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Kafasını kuma gömüp saklayan devekuşu, aynı zamanda kimliğinin en değerli parçasının kafası olduğunu anlatır. (C.MANSFİELD)