Loading...

İlmek ilmek sevgi grubu

Bursa 30 Eylül 2019 09:44
Videoyu Aç İlmek ilmek sevgi grubu
A
a

'İyilik bulaşıcıdır' diyerek yola çıkan bir grup iyiliğe her gün bir ilmek atıyor. Sayıca fazla olan sevgi dolu grup öyle projelere imza atıyor ki, sürekli kişi sayısı artıyor. Grubun adı 'ilmek ilmek sevgi,' adlarının hakkını fazlasıyla veriyorlar.

ELİF KUŞ BEŞİK/ Özel Haber

 Askerlerimize, lösemili çocuklarımıza, el işi bir şeyler yapıp götürüyorlar veya gönderiyorlar. İnsanların mutlu olmasını sağlıyorlar. Grup sözcüsü Jale Varlı " Bizler kendimize ait ofisimiz de toparlanıp bir şeyler örüyoruz. Çocuklarımıza oyuncaklar yapıyoruz. Hiç bir karşılığı olmadan sadece karşımızda ki insanları mutlu etmek adına grupça çalışıyoruz. Bizim maddiyatla işimiz yok bizim işimiz sevgi, minnet, ve karşımızda gülen yüzler görmek. Çalışıyoruz, üretiyoruz. Çok mutlu oluyoruz. Grupça aşure yaptık. Allah kabul etsin. Çokta güzel dualar alıyoruz. İyilik bulaşıcıdır diyoruz yolumuza öyle devam ediyoruz. Günümüzde bir sürü kötü olaylar yaşanıyor maalesef. Kadınlarımız öldürülüyor canice. Kahroluyoruz. Kızıyoruz öfkeleniyoruz ama elden bir şey gelmiyor maalesef. “
TEK AMACIMIZ ‘GÜLEN GÖZLER’
Böyle iyilikler güzellikler insanın ufkunu yemyeşil yapıyor. İçimiz kıpır kıpır oluyor. Biz İlmek İlmek Sevgi grubu olarak her gün bir iyiliğe ilmek atıyoruz aslında cidden. Kışın yaşlılarımız için diz battaniyeleri örüyoruz, dağıtımını yapıyoruz sonra. Öyle mutlu oluyorlar ki…  Kendi aramızda ipler alıyoruz. Aramıza katılım sağlayamayan bir çok kişi de bize destek oluyor. Telefonla arayıp “elimde bir sürü ip var kullan değerlendir” diyen de çok oldu. Çok şükür yaptıklarımızın karşılığını alıyoruz. İnsanlar çok mutlu oluyor. Hedeflerimiz hep insan ve gülen gözler. Aslında şunu da söylemeden edemeyeceğim kadın erkek ayrım yapmadan herkesin desteğini görüyoruz, erkeklerden de çok fazla bize örmelik ip alan destek olan bir çok konuda arkadaşımız oldu. Taşın altında bir çok isim var, el var sizin anlayacağınız…  İşin özeti bu iyiliği herkese bulaştırıyoruz. Proje bitiminde gülen gözlerle karşılaştığımızda dünyalar bizim oluyor inanın. Birlikten kuvvet doğar deyimiyle yolumuza herkese iyilik bulaştıra bulaştıra devam ediyoruz. Ortaya çok renkli projeler çıkıyor.” Dedi. 
YENİ PROJELER VAR
Birden kalabalıklaşan grup sayısından bahseden Jale Varlı, “Facebook'ta 'Eski Bursalılar' sayfasında duyuru yaptım. O gece telefonlarım kilitlendi. Herkes aradı. 'Biz de örmek istiyoruz' dediler. İlk o şekilde kalabalaştık. Gün geçtikçe de arttı zaten. Son projemiz askerlerimize ve Lösemeli çocuklarımızaydı. Bir sürü yeni projemiz var. Bunlardan bir tanesini söyleyeyim diğeri sürpriz olsun… Huzurevinde ki kadınlara panço örüyoruz. Sabahları kalkar kalkmaz üstlerine giysinler diye. Kış geliyor malum. Yüzleri gülsün, hiç üşümesinler…  “ ifadelerini kullandı. 
“İYİLİK BULAŞICIDIR SİZDE BULAŞIN”
Yeni projeleri için örmelik iplere ihtiyacı olduğunu dile getiren Varlı, “Buradan da bir ses olalım iyilik yapmak isteyen arkadaşlarımız, olursa bizlere ulaşırlarsa çok seviniriz. İp desteği bizim için çok ama çok iyi oluyor. Ne kadar çok sonuç alırsak o kadar daha çok iş yapıyoruz. İyilik bulaşıcıdır, size de bulaşsın. Herkese bulaşsın. Dediğimiz gibi tek amacımız iyilik, sevgi, ve gülen gözler.” Şeklinde konuştu. 

135 yıllık çiğ börek hikayesi 'çöven kazan' ile sürüyor
Bursa'da yaşayan Temizkan, dedelerinin 135 yıl önce İstanbul'da seyyar olarak başlattığı çiğ börek üretimine, atadan kalma kazanı kullanarak devam ediyor.
Bursa'da Eski Bakırcılar Kapalı Çarşısı'ndaki dükkanda Kırım Tatar göçmeni bir ailenin dördüncü kuşağı tarafından üretilen çiğ börek, eski çöven kazanda kızarıyor. Ailenin çiğ börek pişirimi bir asırdan uzun süredir devam ediyor. Çocukluğunda büyükleriyle dükkana gelip börek yiyenler, şimdi kendi çocuklarıyla aynı dükkanda börek yiyerek anılarını tazeliyor. Dükkan sahibi İsmail Temizkan, dedelerinin 93 Harbi'nden sonra Kırım'dan İstanbul'a geldiğini ve çiğ börek yapıp satmaya başladığını söyledi. Büyük dedesinin yaptığı börekleri seyyar olarak sattığını anlatan Temizkan, "Hikayemiz o günden bugüne devam ediyor. Mustafa dedem, İbrahim dedem, babam Osman ve şimdi de ben. Bunu devam ettiriyoruz. 135 senelik bir mazimiz var. Şimdi hizmet verdiğimiz dükkanda ise 58 yıldır bulunuyoruz." diye konuştu.
Börekler  17 saniyede pişiyor
Sabah erken saatlerde dualarla dükkana girdiğini belirten Temizkan, şöyle konuştu:
"Hamurumuzu yoğurup güzel bir şekilde hazırlıyoruz ve istifliyoruz. Kıymalarımızı da yoğuruyoruz. İçine hiçbir zaman soğanı direkt rendeleyip koymayız. Soğanı rendeleyip tülbentle suyunu kıymaya sıkarız. Etimizde baharat yoktur, etin kendi güzelliği ve lezzeti vardır. Burada hala dedelerimin Kırım'dan gelirken getirdikleri çöven kazanı kullanıyoruz. Bu kazanın, aynı çelik tencere gibi tabanı kalın, kenarları incecik olur. Ufacık bir ateşte çok çabuk istenilen ısıya ulaşır. Böylece böreklerimiz 17 saniye gibi kısa bir sürede pişer"
Temizkan, peynirli, pastırmalı, sucuklu, kaşarlı ve pudra şekerli de hazırladıkları böreklerin tanesini 6 liradan sattıklarını ifade etti. Çiğ böreklerine ilginin yoğun olduğunu ve sıkı müdavimleri bulunduğunu anlatan Temizkan, "Bize bir kere gelirler ve sonra ebedi dostumuz olurlar, nesilden nesle gelmeye devam ederler. O yüzden 135 senedir bu dostluk devam ediyor. Bu ilgi olmasa ayakta kalamazdık. Onların sevgisi ve damak zevki bizi ayakta tutuyor" dedi.
Temizkan, peynirli, pastırmalı, sucuklu, kaşarlı ve pudra şekerli de hazırladıkları böreklerin tanesini 6 liradan sattıklarını ifade etti. Çiğ böreklerine ilginin yoğun olduğunu ve sıkı müdavimleri bulunduğunu anlatan Temizkan, "Bize bir kere gelirler ve sonra ebedi dostumuz olurlar, nesilden nesle gelmeye devam ederler. O yüzden 135 senedir bu dostluk devam ediyor. Bu ilgi olmasa ayakta kalamazdık. Onların sevgisi ve damak zevki bizi ayakta tutuyor" dedi.
"Uzun yıllar hizmet verebilmesi için elimizden geleni yapacağız"
Ailenin beşinci kuşak üyesi olan ve bir şirkette mühendislik yapan Osman Temizkan da küçüklüğünden beri hafta sonları ile tatillerde çiğ börek dükkanlarına gittiğini ve çarşı kültürünü öğrendiğini söyledi. İş hayatında ve ikili ilişkilerde çarşıda büyümenin birçok faydasını gördüğünü anlatan Temizkan, "Bu süreç zarfında A'dan Z'ye tüm işleri babamdan öğrenmeye çalıştım. Bu dükkan benim için bir aile yadigarı, dedem ve babamdan kalan bir miras. Daha uzun yıllar hizmet verebilmesi için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat