AK Parti'nin 7. Olağan Kongre süreci, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz yılın sonlarında vatandaşlara seslendiği video ile başlatılmıştı.

Başlıktaki slogan da o video filminde kullanılmıştı.

İnandığın Yolda Yürü’

AK Parti’de geçen Mart ayında başlanan ve salgın nedeniyle ertelenen İlçe kongreleri Bursa’da 11 Eylül Cuma günü Keles ve Harmancık ilçeleriyle kaldığı yerden sürecek.

Mart Ayının ilk haftalarında bilindiği gibi Karacabey, Mustafakemalpaşa, Yenişehir ve İznik ilçeleri tamamlanırken salgın nedeniyle AK Parti Genel Merkezi tarafından tüm etkinlikler ve ilçe kongreleri ertelenmişti.

12 Eylül’de Büyükorhan ve Orhaneli, 13 Eylül’de Nilüfer, 19 Eylül’de Gemlik, 20 Eylül’de Gürsu ve Kestel, 26 Eylül’de Mudanya, 27 Eylül’de İnegöl, 2 Ekim’de Orhangazi, 3 Ekim’de Osmangazi ve 4 Ekim’de ise Yıldırım’da yapılacak ilçe kongreleriyle süreç tamamlanacak.

 

* * *

 

Mart ayının ilk haftasında İlçe kongrelerini büyük bir coşku ve katılımla ilk olarak Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde başlatan AK Parti Bursa İl Başkanlığı ardından Yenişehir ve İznik kongrelerini tamamlamıştı.

Kısa sürede bitirilmesi planlanan ilçe kongreleriİdlip'teki terör saldırısı nedeniyle o hafta ülke genelinde ertelemişti.

Bir sonraki hafta ise dünyada yaşanan ve Türkiye’de görülen ilk Koronavirüs vakalarının ardından, toplu organizasyonlarla birlikte iptal edilmişti.

Şimdi bu süreç kaldığı yerden yeniden başlatılıyor.

İlçe kongrelerinin Salgın Kurallarına uyularak gerçekleştireceklerinin altını çizen İl Başkanı Ayhan Salman, “İlçe Kongrelerimizin yapılacağı alanları açık ve geniş mekânlardan seçmeye özen gösterdik. Alanda maske, dezenfektan ve sosyal mesafe kuralları aksatılmayacak. İlk planda delegelerin katılımı sağlayacağız” diyor.

Şu açık ki, bu tür siyasi parti kongreleri ve diğer toplantıların tamamının salgın boyunca aynı şekilde gerçekleştirilmesi gereği açık…

Salgın azalmıyor, yaygınlaşıyor, vaka sayıları artıyor.

Hatta yeni kısıtlamaların getirilmesi bile gündeme gelebilir.

İnsanlar Başkan Erdoğan’ın belirttiği gibi kurallara uymada gevşeklik gösteriyor.

 

* * *

 

Salgın sürecinin varlığı dışında AK Parti bu kez farklı bir iletişim stratejisi izliyor kongre süreciyle ilgili olarak.

'Kökleşme ve gelenekleşme' yerleştirilmesi için sanırım bu strateji düşünüldü.

Kuruluşundan bugüne, inanılan değerleri korumak için çıkılan kutlu yürüyüşte, milletin gösterdiği doğrultunun pekiştirilmesinin amaçlandığı görülen bu yeni stratejinin başarısının gelecek süreci olumlu etkileyip etkilemeyeceği kuşkusuz uygulamalar ile görülecek.

Her siyasi parti için kongreleryenilenme ve tazelenme anlamı taşıdığı savlanır.

Gerçekte bu böyle midir?

Her parti için böyle mi sonuçlanmaktadır?

AK Parti için hemen her kongre için bunun genellikle böyle olduğunu söylemek olanaklı.

Ama ya CHP için bunu söylemek olası mı?

Gelecek iktidar hedefleri için projelerin tartışılması, yeni kadroların buna yönelik belirlenmesi gerekirken salt liste savaşlarının egemen olduğu bir süreç yaşanmıyor mu genellikle?

CHP’nin son kurultayında yaşananlar nasıl tanımlanabilir?

Birbirini düşman ilan edenler bir araya gelip, dost olanlar birbirini "düşman" ilan etmedi mi?

İktidar olmak, seçmenin oyuyla sandıktan çıkmak ve neyi, nasıl yapacağını açıklayan bir tek kişi oldu mu?

Bu duruma kızıp bıkan, Muharrem İnce de bu nedenle memleket yollarına düşmedi mi?