.

İnegöl, özellikle göçlerle hızla artan nüfusu açısından ve ülke ekonomisine ürettiği katma değer açısından önemli bir ilçe.

Türkiye’nin hemen her il ve ilçesinden insanların yaşam alanı olarak seçip geldiği ve hatta komşu ülkeler, hatta dünyanın uzak ülkelerinden bile gelen insanların yaşadığı bir mozaik şehir.

Göçün nedeni kuşkusuz şehirde sanayinin, fabrikaların çok olması.

Sanayinin gelişmişliği yanında tarımı ve turizm potansiyeline de sahip bir kent, şehir.

 

* * *

Göçün yoğunlaştığı yıllarda şehre gelenlerin belli mahallelerde yoğunlaşıp, adeta ‘gettolar’lar oluşturma eğilimi gösterdiği ancak zamanla yerel yönetimlerin de çabalarıyla bunun önüne geçilip hep birlikte ortak bir kent kültürü oluşturma yönünde önemli bir aşamaya gelinmiş bulunmaktadır.

Rahmetli Hikmet Şahin dönemi ve ardından Alinur Aktaş’ın başkanlığı dönemlerinde oluşturulan toplumsal barış ortamı şimdi Başkan Alper Taban yönetimi ilegeliştirilerek sürdürülmekte.

2017 yılı Kasım ayına kadar İnegöl Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevinde iken İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla 8 Kasım 2017’de İnegöl Belediye Meclisinde yapılan oylamayla Başkan seçilen Taban, 31 Mart 2019’da yapılanyerel seçimlerdede bu kez partisince aday gösterilerek AK Parti’nin İnegöl Belediye Başkanı seçildi.

 

* * *

 

ON TV’de Cuma akşamları program arkadaşım gazeteci Mehmet Çetinkaya ile canlı olarak gerçekleştirdiğimiz “Orhan Kaplan ile Türkiye Gündemi” programında geçtiğimiz Cuma akşamı konuğumuz İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban idi.

Sakin kişiliği ile tanıdığımız, insan ilişkilerinde sıcak yaklaşımı ve kendi ifadesiyle de yaşama ‘pozitif bakan’ yapısı ile programda yönetişim anlayışını, İnegöl’ü, yapılmakta olanları ve ileriye yönelik projeleri konuştuk.

Rahmetli Hikmet Şahin ve ardından Alinur Aktaş’ın görev yaptığı ilçede çıtanın yüksekliği nedeniyle büyük sorumluluk altında olduğunun bilinciyle ve bunun onurunu da yaşayan Başkan Taban, çalışmalar belli bir seviyeye gelmediği için görev süresinin başlarında basın ve kamuoyu bilgilendirme çalışması yapamadıklarını ama artık projeler belli bir noktaya geldiği için önümüzdeki süreçte bu konuda önemli açıklamalar yapacaklarının altını çizdi.

 

* * *

 

Altyapı çalışmalarının hızla sürdüğünü, en önemli projelerinin ve yönetim anlayışlarınınbirlikte karar verecek’ mekanizmaları oluşturarak ‘ortak aklı’ harekete geçirmek olduğunu söyleyen Başkan Taban, İnegöl’ün bir sanayi ve tarım şehri olduğu kadar aynı zamanda şehrin bir turizm şehri olarak taşıdığı potansiyeli harekete geçirme amacıyla çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.

Yapılan çalışmalarda Büyükşehir Belediye BaşkanıAlinur Aktaş'ınBüyükşehir’i ilgilendiren şehrin her alanında asfalt, altyapı, içme suyu, sulama gibi şehrin gereksinimi olan konularda büyük ve yakın desteğini gördüğünü, bunun sürmesinden İnegöllüler adına mutluluk duyduğunu söyledi ve Başkan Aktaş’ın “2020 yılının İnegöllüler için altın yıl olacağını” söylemesinin İnegöllüler için ne anlam taşıdığının farkında olunduğunu belirtti. 

Gerçekten de merkezi hükümetten sağlanan ve Büyükşehir Belediyesi eliyle planlanan yatırımlar dönem sonunda İnegöl’ü epey değiştireceği benziyor.