Özel Haber / Engin Özkonuk

On TV ekranlarında yayınlanan ve Gazeteci/Yazar Mehmet Çetinkaya’nın sunduğu On’da Gündem programına İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ konuk oldu. İnegöl’de mobilyacılık sektörüne dair önemli açıklamalarda bulunan Yavuz Uğurdağ ‘’İnegöl bir milyar dolar dış ticaret fazlası veren bir şehir. Bir milyar dolar dış ticaret fazlası vermek Türkiye’de yedinci büyük ekonomi anlamına geliyor.’’ dedi.

Programda öncelikle kendisini tanıtan Yavuz Uğurdağ ‘’1971 İnegöl doğumluyum. Yüz yıldır ağaç işleme kültürüne sahip bir şehirde ailesi doğmuş büyümüş, bizim de o şehirde doğmuş büyümüş olmamız hasebiyle ve severek mobilya sektöründe iştigal ediyoruz. İş hayatımızın dışında şehrimize, ülkemize faydalı olmaya çalışıyoruz. Daha önce İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanlığında bulundum. İki senedir İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını yürütmekteyim. Bunun yanında şehrimiz için çok önemli olan, çok anlamlı bir kuruluş olan Modef Fuarcılık Limited Şirketinin de Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyorum. Şehrimiz birçok özelliğe, güzelliğe sahip. Başta endüstri ve sanayi anlamında mobilya sektörü, onun yanında gıda sektöründe baktığımızda Türkiye’de ve dünyada meşhur olmuş köftemiz var. Oylat kaplıcamız var ve tarım ürünlerimizle çok ciddi bir şekilde Bursa havzasıyla birlikte önemli özellikleri olan bir şehre sahibiz.’’ ifadelerini kullandı.

‘’İnegöl bir buçuk milyar dış ticaret fazlası veren bir şehir’’

5 Ekim’de düzenlenecek olan MODEF Expo fuarı hakkında konuşan Yavuz Uğurdağ ‘’Çok köklü ve eski bir fuarcılık organizasyonuna sahibiz aslında mobilya sektörü anlamında baktığımızda, 80’li yıllardan itibaren başlayan ve Allah izin verirse 5 Ekim’de kırk dördüncüsünü açacağımız bir mobilya fuarı. Türkiye’deki en eski, en kökü fuar organizasyonlarından birisine sahibiz. Yüz yıllık mobilya üretim kültürüne sahip bir şehir ve özellikle 90’lı yıllardan itibaren teknolojisini, sanayi yatırımını, makine yatırımını, fabrika alanlarını, üretim alanlarını çok modernize ederek, dünyanın en son teknolojilerini takip ederek, İnegöl’e getirerek üretim yapmaya başlayan bir sektörden bahsediyoruz. 90’lı yıllardan itibaren bir dönem ‘Burada İnegöl mobilyası satılmaz’ yazılarından artık ‘Burada İnegöl mobilyası satılır’ konumuna gelen bir şehir. Gerçekten önemsenmesi gereken bir sektöre sahibiz. İnegöl’ü İnegöl yapan bir sektöre sahibiz. Bu bağlamda İnegöl’de yaşayan her birey mobilya sektörü içerisinde olmasa bile mobilya sektörüne çok ciddi destek veriyor. Onun için şehir bir bütün halinde mobilya sektörü ana merkezinde diğer sektörlerle birlikte ticari anlamda büyümeye çalışıyor ve büyüyor. Şehrimiz bir ilçe olmasına rağmen ülkenin en büyük yirmi birinci ekonomisine sahip. Bir buçuk milyar dolar ekonomik büyüklük ve her zaman her yerde göğsümüzü kabartarak söylediğimiz bir milyar dolar dış ticaret fazlası veren bir şehir. Bir milyar dolar dış ticaret fazlası vermek Türkiye’de yedinci büyük ekonomi anlamına geliyor. Bunları bir araya gelerek, birlikte çalışarak sağlıyoruz ve ortaya çıkarıyoruz. Bizim sektörümüz topyekün birlikte hareket etme kabiliyeti gösteren bir sektör. Önce firmamız değil, önce İnegöl mobilyası diyoruz. İnegöl mobilyası markası, İnegöl’ün gözbebeğidir. Son on yılda Türkiye’nin de gözbebeği haline gelmiştir İnegöl mobilyası. Çünkü Türkiye mobilya ihracatının da yüzde yirmisini karşılayan bir sektöre sahibiz. Yapmış olduğumuz organizasyonlar, programlar, çalışmalar özelde İnegöl mobilya sektörü ve İnegöl şehrine ekonomik anlamda katkı sağlamakla birlikte Türkiye mobilya sektörüne ve Türkiye ekonomisine katkı sağlar noktaya geliyor. Rakamlar bunu ortaya çıkarıyor. 5 Ekim’de yine dünya ve Türkiye mobilya sektörünü hep birlikte İnegöl’de buluşturacağız.’’ dedi.

44.Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı’nda Pandemi Tedbirleri

Yavuz Uğurdağ yapılacak fuarda alınacak pandemi tedbirlerinden bahsederken ‘’Biz senede iki kere fuar organizasyonu yapıyoruz. Birincisi iç piyasaya yönelik nisanda gerçekleştirmiş olduğumuz MODEF Fuarı, ikincisi de 5 Ekim’de gerçekleştireceğimiz MODEF Expo Fuarı. 5 Ekim’de ihracata odaklı ama yine de iç piyasa merkezli bir fuar organize edeceğiz. Pandemi nedeniyle organizasyonumuzda çok farklı değişikliklerimiz var. Sağlık Bakanlığı’nın önermiş olduğu bütün hijyen kuralları ve sağlık kuralları fuarımızda geçerli olacak. Ciddiyet ve hassasiyetle üzerinde duracağız. 10 metrekare başına bir ziyaretçimiz girebilecek, fuar alanımıza aynı anda iki bin beş yüz ziyaretçi alabileceğiz. HES kodu olmayan hiçbir ziyaretçi giremeyecek. Dört noktada HES kodu verebilecek personelimiz orada hazır bulunacak. HES kodu olmadan gelen ziyaretçilerimiz de HES kodu alarak fuarımızı ziyaret edebilecekler. Kolonya ve diğer hijyen tedbirleri her standımızın başında ve içerisinde olacak. Her noktada denetçilerimiz olacak, vatandaşlarımızı uyaracağız, firmalarımızı uyaracağız hijyen noktasında. Sağlık ve hijyen açısından, pandemi kuralları açısından baktığımızda her şeyiyle hazır bir fuar organizasyonuna hazırlanıyoruz. Bizim gönlümüz rahat. İnşallah bir olumsuzluk yaşamadan fuar sürecini de tamamlarız diye ümit ediyoruz. Çünkü biz üstümüze düşeni yapıyoruz. Tüm tedbirlerimizi alıyoruz, bütün yönlendirmelerimizi yapıyoruz. Ziyaretçilerimiz de bireysel tedbirlerini aldıkları takdirde inşallah hiçbir sorunla karşılaşacağımızı ummuyorum.’’ ifadelerini kullandı.

‘’180 ülkeye ihracat yapıyoruz’’

Yavuz Uğurdağ ‘’MODEF Expo Fuarı olduğu için tanıtımlarımızı ve programlarımızı ikiye ayırıyoruz. Bir medya, reklam, tanıtım ayağımız var. Bir de yurtdışı organizasyon ayağımız var. Reklam ve medya tanıtım ayağımızda ülkemizin ciddi medya kuruluşlarıyla, radyo kanallarıyla, TV kanalarıyla hem bant reklam şeklinde hem de canlı programlara katılarak fuarımızı ve İnegöl şehrimizi, mobilya sektörümüzü anlatıyoruz. İkincisi yurtdışı organizasyon ayağımız. Biz İnegöl’den 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. İnegöl şehri dünyada mobilya sektörü anlamında bilinen bir şehir. Yıllardan beri hem fuarcılık anlamında hem de İnegöl’ü mobilya sektörü anlamında ziyaret eden zaten müşterilerimizi fuara davet ediyoruz. Bunun yanında ihracatımızı artırmayı planladığımız, hedeflediğimiz ülkelerden de Türkiye’ye ve İnegöl’e gelmeyen müşterileri bularak onları davet ediyoruz. Yurtdışından çok ciddi davetimiz var, davetiyelerimizi gönderdik, gelecek müşterilerimiz var. Yurtdışı organizasyonlarımıza da aynı şekilde aksatmadan yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Bunların planlanması, bütçelendirilmesi  hep fuar organizasyonuna katılan İnegöllü firmalar tarafından karşılanıyor. Fuarımıza 180 firma katılıyor. Hepsi de İnegöl’de üretim yapıyor. ‘Bir fuardan fazlası’ sloganımız vardır bizim. İnegöl’ü ziyarete gelen fuar ziyaretçileri sadece fuarı gezmiyorlar, Ertuğrul Gazi Caddesi’ni geziyorlar, Mobiliyum AVM’sini geziyorlar, diğer alışveriş merkezlerini geziyorlar, Bursa Ankara Karayolu üzerindeki mobilya fabrikalarımızı geziyorlar. Aslında ziyaretçilerimiz geldiğinde biz topyekün fuarcılık şehri hüviyetine bürünüyoruz ve şehir komple bir mobilya fuarı noktasına geliyor. O anlamda baktığımızda da aslında bir fuardan fazlasını gerçekleştiriyoruz.’’ dedi.

Pandeminin mobilya sektörüne etkisi

Pandeminin ve döviz kurundaki yükselişin mobilya sektörüne etkisi hakkında konuşan Yavuz Uğurdağ ‘’2020 yılına aslında ocak ve şubat aylarında rakamları kıyasladığımızda iyi bir başlangıç yaptık. Yani yüzde 18 gibi bir büyüme ocak ayında gerçekleştirdi mobilya sektörü. Yüzde 12 gibi bir büyüme de şubat ayında gerçekleştirdik. Ancak özellikle 20 Mart’tan sonra pandemi sürecinin de yoğunlaşması ve vaka sayısının artmasıyla birlikte alınan tedbirler çok ciddi anlamda ekonomik hayatı etkiledi. Bu anlamda baktığımızda mart, nisan ve mayıs aylarında ciddi düşüşler yaşadık. Yani yüzde 35-40 bantlarında negatif pozisyona düştü. Bazı firmalarımız üretimlerini durdurdular. Bu üç ay aslında çok kötüydü ama sebebi, bahanesi olmaz, sağlık sorunu var ortada. Herkes tedbirli olmak durumundaydı. 1 Haziran itibariyle yeni normal hayata geçiş süreci 15 Haziran itibariyle verimini vermeye başladı. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında yine çok ciddi pozitif verilere ulaştık, ciddi ihracat rakamlarına ulaştık, iç piyasada hareketlenme baş gösterdi. İlk sekiz aylık periyotta biz analiz yaptığımızda geçen seneki rakamların yüzde dört altındayız. Çok ciddi bir düşüş değil. Çünkü çok yoğun bir pandemi süreci yaşadık. Biz özellikle İnegöl olarak 2020 yılında da pandemi süreci yaşamış olmamıza rağmen en azından 2019 rakamlarını koruyarak, inşallah 2019 rakamlarını da pozitif yönde geçerek yılı tamamlamayı hedefliyoruz. Sektör iki üç ay durdu ama haziranla birlikte hızlıca faaliyetlere başladı. Hemen ihracatlarımız, sevkiyatlarımız başladı, iç piyasada sevkiyatımız başladı. Canlı bir sanayiyiz. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında çok hızlı üretimler gerçekleştirerek o üç aylık kaybı en aza indirmeyi başardık. Eksi dört çok ciddi bir kayıp değil. Onu önümüzdeki aylarda pozitife geçiririz diye düşünüyorum. Dövizin ve faizin yükselmesiyle doğru orantılı bir şekilde hammadde fiyatlarına otomatikman zam geliyor. Bu zamlar da yüksek zamlar oluyor tabi. Yüzde 60-70 seviyesinde özellikle yumuşak grup tabir ettiğimiz koltuk üretimi yapan firmalarımız çok ciddi fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldılar. Mobilyada baktığımızda panel grubunda veya ahşap üretiminde ciddi artışlar var ama koltuk grubu gibi değil. Hammaddecilerimiz günlük hesaplar yapan firmalar. Esnaf aynı şekilde yapamıyor, sanayici aynı şekilde yapamıyor. Bağlantıları var, ön anlaşmaları var vs. Hammaddecilerimizden tabi zararına istemeyiz, böyle bir şey olamaz ama günlük zamlarla da karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Biraz sabırlı olmalarını istiyoruz, biraz esnafın, sanayicinin yanında olmalarını istiyoruz. Günlük periyotlarda fiyat değişikliğini sanayici, üretici yapamaz, zarar eder. Karlarımızdan feragat ediyoruz. Zarar etmeyelim ama karlarımızdan feragat ederek, aynı geminin içerisindeyiz çünkü. Üreticimizi de düşünmek zorundayız, tüketim yapan halkımızı da düşünmek zorundayız çünkü aynı gemide bulunuyoruz. Alım gücü her daim düşüyor fiyatlar yükseldikçe. Alım gücü düştükçe sipariş oranları düşüyor, üretim adetleri düşüyor. Biz de üretim adedi düşünce hammaddecide de düşer. Bunu dengeli bir şekilde yürütmek lazım. Ama bu aralar fiyat zamlarını çok ciddi bir şekilde konuşuyoruz.’’ Şeklinde konuştu.