81 il arasında ihracat sıralamasında 18. sırada olmasıyla gurur duyduğumuz İnegöl'ün ilçe halkının şu sıralar verdiği mücadeleye bakar mısınız?
Ne yazıktır ki, insan yaşamını tehdit eder hale geldiğinden söz ettiğimiz bu ilçemizin 2019 yılı dış ticaret istatistiklerine göre toplam ihracatı 1 milyon 149 bin dolar.
Üç ayrı organize sanayi bölgesinde başta mobilya olmak üzere tekstilin de öne çıktığı İnegöl'de kış aylarında temiz hava solumak neredeyse imkânsız bir hal almış.
Her geçen yıl hava kirliliğinin artış gösterdiği ilçede yetkililerin yeterli önlem almamaları akla ziyan bir durum.
Nasıl mı?
Bakın anlatayım...
Bursa Valiliği, hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla geçtiğimiz yıl kent merkezi ve kirliliğin yoğun olduğu İnegöl'ün de içinde bulunduğu 11 ilçelerdeki iş yeri, ev ve kamu binalarında 2020'nin 1 Kasım'ından itibaren ısınma amaçlı katı ve sıvı yakıt kullanımının yasaklandığı açıklanmıştı.
Alınan bu karar gerçekten Bursa için öncelikli önem arz ediyordu.
Çünkü doğalgaz kullanımı zorunlu olmayışı yüzünden yeşil Bursa'nın havası her geçen gün gri bir hal almakla birlikte yaşamı tehdit eder boyutlara ulaşmıştı.
Kararın ardından İnegöl Ticaret Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ ile Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan Vali Yakup Canbolat'a gidip alınan kararın İnegöl özelinde 2021 Kasım ayında uygulanmaya başlanması için ilçenin kapsam dışında tutulmasını istemişlerdi.
Sebep olarak da, İnegöllü işadamlarının içinde bulundukları ekonomik zorluklar gibi çeşitli gerekçeler sunulmuştu.
Vali Canbolat da il merkezi ve 11 ilçede uygulanan kararın İnegöl için bir yıl ertelenmesine onay vermişti.
Vali Bey'in onayıyla katı yakıt yakımı bir yıl ötelenen İnegöl'e kış aylarıyla birlikte yaşamı tehdit eden kirli hava da kâbus gibi geldi.
İnegöllüler, "Yeter artık, Anayasal hak olan temiz hava ve temiz koşullarda yaşama hakkımızı istiyoruz" diye şu sıralar adeta isyan ediyor.
Sanayicinin daha fazla para kazanması ve daha az zarar etmesi düşüncesiyle alınan kararın ertelenmesi İnegöl'de hava kirliliğini hortlattı.
Vatandaşa doğalgaz yakma zorunluluğu getirilirken kamu kurum ve kuruluşları ile sanayide katı atık yakmak Valilik onayıyla serbest olmuştur İnegöl'de.
Şimdi bu oldu mu Sayın Valim?
İş dünyasını çıkarları gözetilerek 170 bin yurttaşın kirli hava soluması hatta belki de bu nedenle ölümlere sebebiyet vermesi vicdanları rahatsız etmektedir.
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, önceki gün basın toplantısı düzenleyerek ilçenin havasının kirletilmesine neden olduğu tespit edilebilen 18 şirkete Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce toplam da 3 milyon 688 bin lira ceza uygulandığını açıklamış.
Hava kirliliğine neden olanlara yaptırım uygulama yetkisi olmayan İnegöl Belediyesi, vatandaşlardan gelen yoğun şikâyetler nedeniyle sorunun üzerine dirayetli şekilde gitmekte kararlı.
İlk olarak ilçenin İklim Eylem Planı oluşturmakla başladıklarını belirten Başkan Taban, konunun muhatabı akademisyenlerle birlikte yapılacak detaylı çalışmalar neticesi kesin verilerle sorunun çözümüne odaklanacaklarını söylemiş.
İnegöl'de kronikleşin sorunun nasıl insan eliyle kirletiliyorsa çözümün de akıl ve vicdan sahibi toplumların çabalarıyla olacaktır.
Aksi halde kesilen cezalarla, uygulanan yöntemlerle ve de ötelenen kararlarla kesin çözüm için yeterli olmayacaktır.